Není to tak dlouho, kdy se řešil všeobecně propad recyklace a jeho průmyslu. V době, kdy je všeho přebytek, druhotné suroviny se prali o své místo na trhu s primárními komoditami. O některé nekvalitní plastové odpady neměl nikdo v Evropě zájem. Pod formou pokrytecké recyklace se vyváželi do Jihovýchodní Asie. Doma jsme se bouchali do prsou, jak jsme nejlepší v třídění odpadů a vlastně i v té recyklaci. Všechno jsme si to třídění odpadu hezky a podle zákona zaevidovali. Prostě jsme ti nejlepší v Evropě. Fundovaní odborníci na PR nás v tom preventivně utvrzovali.
Skládky odpadu jsou nebezpečné, spalovny (ZEVO), tedy energetické využití odpadu jsou jedinou alternativou k řešení problému s odpadem. Novela zákona o odpadech se nám tak trochu někde zasekla. Brčka a uchošťoury vzali za své. Stále blíže a v záři reflektorů jdeme za svou udržitelností.
Tak jsem si trochu (za) glosoval a nyní k té udržitelné, cirkulární a stále diskutované sdílené recyklaci.
Koronavirus má nové zásadní dopady na recyklační trhy po celém světě. Například na recyklaci PETu, který je nejrozšířenějším zpracovávaným odpadním plastem v celé Evropě. Dochází ke změnám chování spotřebitelů. Mění se hlavně třídící zvyklosti lidí, kteří v těchto omezených podmínkách, častěji nakupují do zásoby balené nápoje, ale i trvanlivé potraviny. Poptávka po primární surovině na výrobu obalů PET výrazně vzrostla už březnu. Lidé v Evropě začali panikařit při nákupu potravin, ale i dalších potřeb, jako jsou hygienické prostředky.

Problém nastává, když se do systému sběru plastových obalů vrací málo suroviny, nebo jak upozorňuji někteří zpracovatelé, vůbec nic. Nejvíce se tato skutečnost projevila v těch státech, kde je nastaven zálohovaný systém pro vratné plastové obaly PET. Mnoho spotřebitelů také přechází na nápoje ve skle. Například v Německu, kde je jeden z nejznámějších systémů vratných obalů. Tady spotřebitelé vracejí své použité PET lahve prostřednictvím prodejních automatů v místech, jako jsou větší obchody nebo supermarkety.
