- Reklama -spot_img

Kam vyhodit staré LED žárovky?

Správná likvidace LED svítidel

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Po roce 2020 začala v masové míře LED světla nahrazovat v domácnostech, v kancelářích i v průmyslu klasické žárovky a zářivky. Díky vývoji je jejich pořízení stále dostupnější a na rozdíl od klasických žárovek nevzniká u těch ledkových téměř žádné teplo, protože se většina energie přemění na světlo. Žárovka nevyžaduje tak vysoký příkon, nespotřebuje tolik elektřiny a její provoz je proto ekonomičtější.

Se stále častějším používáním LED žárovek přichází časem otázka, jak s nimi naložit po skončení jejich životního cyklu. Na rozdíl od klasických žárovek se na použitá LED světla vztahuje totiž povinnost tzv. zpětného odběru.

Obrázek: Přišel čas zbavit se starých LED žárovek?

Výhody LED osvětlení

LEDky mají ze všech světelných zdrojů nejvyšší účinnost přeměny elektřiny na světlo (svítivost/výkon), nejméně 7× vyšší než klasické žárovky a až 3× vyšší než zářivky. To je užitečné v zařízeních napájených bateriemi, nebo v těch úsporných. Na trhu se v letošním roce nabízejí běžně dostupné LED se světelnou účinností přes 100 lm/W, špičkové výrobky překračují hranici 200 lm/W.

LED svítidlo nevyzařuje ultrafialové, infračervené ani tepelné záření, proto je vhodné k osvětlování citlivějších materiálů včetně potravin.

Vláknové LED vyzařují světlo do všech stran a vytvářejí velmi podobné světlo a teplotu barev jako klasické žárovky.

Levné žárovky zpravidla nemají kvalitní hliníkové nebo keramické tělo a přehřívají se, proto časem začínají jednotlivé čipy černat a žárovky odcházejí. Životnost se u běžných výrobků pohybuje od 15 000 hodin výše, u špičkových přesahuje 50 000 hodin.

LED okamžitě nabíhají na plný jas a jsou velmi odolné proti častému zapínání. U LED žárovek je výhodou možnost častého vypínání a zapínání bez obav z prasknutí tepelného vlákna jako u klasických žárovek.

Některé typy LED svítidel lze stmívat, při snižování příkonu však jejich účinnost na rozdíl od žárovek neklesá. Kromě typů, které při stmívání nemění barvu, existují i typy, které imitují barevné změny žárovkového světla (posun k teplejším odstínům).

LED světla neobsahují na rozdíl od zářivek rtuť, nejsou tedy nebezpečné.

Různorodost LED žárovek je jejich velkou předností, díky které je lze instalovat a využívat skutečně variabilně.

Obrázek: LED světel je celá řada druhů

Různé typy LED osvětlení

Pořízení LED žárovek je o něco nákladnější, ale když budete světla v domě vyměňovat postupně, tak to rodinný rozpočet zas tolik nezatíží. Nejprodávanější je univerzální LED žárovka 12W se závitem E27, která je dostatečně silná a hodí se do domácnosti.

Moderní šmrnc dodají vašemu bydlení LED bodová svítidla, která se používají i do sádrokartonu. Náhradní LED žárovky do bodovek jsou snadno k sehnání.

Stále oblíbenější jsou LED pásky díky jejich jednoduché instalaci a všestrannému využití. Stále častěji se s nimi můžete setkat pod kuchyňskými linkami, v šuplících, za televizory, na schodech i jinde.

V exteriéru se hodně využívají LED reflektory k osvícení cest, LED svítidla do bazénu či jezírka, světelné řetězy k vánočnímu osvětlení stromů a keřů…

Správná likvidace LED svítidel

Po skončení funkčnosti LED žárovky je výhodnější recyklovat, protože obsahují kolem 95 % materiálů, které lze znovu využít. V zájmu ochrany životního prostředí je správná likvidace žárovek a svítidel upravena směrnicí o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ), která u některých žárovek vyžaduje bezpečnou likvidaci. Různé osvětlovací látky je třeba likvidovat různými způsoby. Zatímco klasické žárovky a halogenové žárovky lze bez výčitek vyhodit doma do popelnice, zářivky obsahují škodlivou rtuť a je třeba je bezpečně zlikvidovat, moderní LED žárovky se recyklují.

Obrázek: Kam se starými žárovkami?

Výbojky, LED žárovky, lineární zářivky a kompaktní zářivky (úsporné žárovky) je nutné odevzdat do sběrných míst k režimu zpětného odběru, tedy k recyklaci. Staré elektrické zdroje můžete zanést třeba do obchodů s elektronikou, na obecní úřady nebo do sběrných dvorů. Za sběrná místa nic neplatíte, recyklační poplatek je již započítán v ceně každé nové LED žárovky nebo jiného zdroje.

Mapu sběrných míst naleznete na stránkách společnosti Ekolamp.

Dnešní LED žárovky už jsou totiž mnohem dál než klasické staré žárovky. Moderní LED světla obsahují mnoho komponent, které se mohou znovu použít. Recyklací se získají znovu obnovitelné materiály, především kovy, plast, sklo, a to přispívá ke snížení plýtvání těmito materiály, které lze znovu využít v průmyslu a při výrobě dalšího zboží. Recyklace je dnes důležitou součástí průmyslové produkce, která umí při výrobě ušetřit mnoho zdrojů.

Zákony a předpisy týkající se likvidace LED svítidel

Obecně jsou práva a povinnosti týkající se odpadů upraveny zákonem o odpadech č. 185/2001.

LEDky (LED žárovky, LED svítidla atd.) neobsahují jedovatou rtuť, nejsou tedy přímo nebezpečným odpadem. LED pásky a svíčky, zahradní solární svítidla jsou ale elektrozařízením a vztahuje se na ně povinnost tzv. zpětného odběru. LED pásky jsou považovány také za světelný zdroj. V případě účtování recyklačního příspěvku za kus se doporučuje, pro sjednocení podmínek pro všechny výrobce na trhu, stanovit jako jednotku 1 metr LED pásku, tzn. 1 kus = 1 metr LED pásku.

LEDky se dají odevzdat všude tam, kde je nádoba na drobnou elektroniku, například u společností Ekolamp a Asekol. U sběrných nádob od firmy Asekol (červené) ale hrozí, že se žárovky rozbijí a se střepy se pak bude špatně pracovat. Nejlepší je proto LEDky odevzdat v obchodě, kde se prodávají, měly by na ně být malé nádoby, kam se odkládají, a svozové firmy si je pak pravidelně odváží a dávají k recyklaci. Sběrné nádoby na zářivky a LEDky jsou často také umístěny v nákupních centrech, samoobsluhách, na obecních nebo městských úřadech nebo i ve firmách.

Co můžete pro životní prostředí udělat jako spotřebitel?

Jediným vaším úkolem je vysloužilé elektrozařízení správně vytřídit. LED světla nepatří do směsného odpadu, je potřeba je odnést na sběrné místo a vložit do správné sběrné nádoby. Zpětný odběr elektrozařízení je pro občany i firmy zdarma. Správná likvidace a recyklace starých svítidel a žárovek má rozhodně smysl z ekologického hlediska. Tímto způsobem přispějete k tomu, že bude většina materiálů z nefunkčního vybavení opětovně využita.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace