- Reklama -spot_img

Vláda ukončila projekt vodního koridoru DOL.

Arnika varuje před lokálními developery

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

DOL je mrtev! Úsilí ekologických organizací, mezi které patřila také organizace Arnika, se vyplatilo. 8. února 2023 vláda splnila svůj slib z programového prohlášení a dlouho očekávaným legislativním krokem zrušila územní ochranu předpokládané trasy kanálu Dunaj-Odra-Labe. To znamená faktický konec tohoto projektu.

Vítězství zdravého rozumu vyvolává radost, ale také obavy.  Tím, že se vláda oficiálně zavázala, že nebude v megalomanském projektu D-O-L pokračovat, otevřela možnosti jiným zdrojům nebezpečí. Vymezená územní rezerva totiž v oblasti okolí řek zahrnutých do projektu fakticky poskytovala  ochranu před lokálními developery a jejich projekty.

Potenciální hrozbou, plynoucí ze zrušení územní rezervy, je legislativní rozsah tohoto rozhodnutí. Není z něj totiž zřejmé, jakým způsobem budou ošetřeny zájmy ochrany přírody. Mimo jiné se v průběhu schvalování D-O-L oddělilo několik menších, ale významných projektů, zásadně ovlivňujících životní prostředí. Není přitom jasné, jakým způsobem se vládní rozhodnutí projeví na plánování těchto realizací. Řada otazníků se vznáší například nad osudem plavebních stupňů Přelouč a Děčín, které představují velká ekonomická i environmentální rizika. Otázkou také je, jak se rozhodnutí dotkne již schváleného úseku Ostrava – Koźle. Proto je třeba mít oči otevřené a zachovat ostražitost.

Marie Dostálová, koordinátorka projektu Za živé řeky organizace Arnika, říká: „Obce nejsou připraveny čelit tlaku na budoucí využití územních rezerv a nemají koncepční představu o budoucím využití území. Arnika proto na jaře 2023 odstartuje 5 odborných seminářů pro samosprávy, do kterých územní rezerva zasahovala.

Cílem seminářů pro starosty a členy samosprávy je motivovat obce ke správným krokům v rozvoji uvolněného území.  Součástí seminářů bude řada příkladů efektivního a citlivého využití podobných pozemků a také apel k obraně práv obyvatel na ochranu přírody.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieEKOLOGIE
ZdrojARNIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace