- Reklama -spot_img

Brzy proběhne první festival upcyklace v Čechách

RECY-UPCY 2022 V JOSEFOVĚ: Odpad jako kreativní materiál

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Od 3. do 8. října 2022 proběhne v pevnosti Josefov festival RECY-UPCY. Jeho motto zní „zachraňuj a tvoř.“ Návštěvníky umělecké kolonie Bastion IV čeká kreativní přetváření starých spotřebičů, vlastní potisk textilu, výroba šperků z pet lahví nebo mozaika ze starých dlaždiček. Několikadenní akci budou doprovázet studentské stáže, přednášky, divadlo, hudba, film, bazar kol, výměnné obchody s oblečením a mnoho dalšího.

Festival chce přispět ke změně vnímání odpadu.

PROGRAM FESTIVALU:

PONDĚLÍ 3. ŘÍJNA – PÁTEK 7. ŘÍJNA

Akci zahájí studentské stáže. Do umělecké kolonie přijdou studenti z jaroměřské řemeslné školy, kteří pod vedením designéra Josefa Rozehnala ze studia NAHAKU vyrobí světelné objekty. Josef Rozehnal se už 5 let zabývá myšlenkou, jak s odpadem pracovat jako s kreativním materiálem, pro festival vymýšlí světelné objekty/lustry. Jak sám říká „musí to být site-specific, světelné objekty musí s prostorem komunikovat“. Objekty vzniklé z této unikátní spolupráce jaroměřských studentů a brněnského designéra, budou po skončení festivalu instalovány do veřejného prostoru města Jaroměř.

PÁTEK 7. ŘÍJNA

V pátek večer čeká návštěvníky vernisáž děl tří pozoruhodných autorů. Uměleckou tvorbu z odpadů představí Veronika Richterová putovní výstavou Pocta PET lahví, Šárka Brejchová – SHARIFREEDOM bude prezentovat bižuterii a róby ze starých elektrosoučástek a Jan Oprchal vystaví drobné bytové doplňky ze starých rámů jízdních kol.

SOBOTA 8. ŘÍJNA

V tento den celý festival vyvrcholí. V deset hodin dopoledne se vyhlásí workshopy. Co přesně účastníky čeká? V srdci dění, na dvoře Bastionu IV, bude vystaveno deset kusů použité bílé elektrotechniky, coby pláten vhodných k přetvoření. Účastníci workshopů mohou tato „plátna“ zdobit různými výtvarnými technikami pod vedením zkušených lektorů.

Kromě designových lednic si na festivalu vyrobíte vlastní potisk textilu, vyzkoušíte si práci se základním dílenským vybavením, vyrobíte si postavičky z dřevěných odřezků a jiných zbytků nebo šperky z PET lahví a další připravujeme.

Doprovodné sobotní akce:

V Prachárně Bastionu IV bude odhalena výstava Módní náPLAST a prodejní galerie udržitelné módy. Můžete se těšit na rozhovor s ředitelem velkoobchodu secondhand Etcimex a módní přehlídku. Prodejní galerii obohatí výměnný obchod s oblečením a upcyklovaný textil a doplňky. O využití odpadu jinak, než skládkováním přijedou na festival pohovořit

• Vojtěch Pilňáček z evropské burzy odpadu CYRKL

• Martin Hušek – ředitel Technických služeb Hradec Králové

• Zuzana Kuberová – zakladatelka projektu Z pokoje do pokoje a české RE-USE federace

• Josef Rozehnal ze studia NAHAKU

Neméně důležitým bodem programu bude na festivalu divadlo. Do kolonie zavítá divadelní soubor loutkového divadla Buchty a Loutky s inscenací Kocour v botách. Herci zůstanou až do večera, kdy pobaví improvizační hrou AUTOMAT. Na přání zahrají krátké skeče ze známých i méně známých filmů.

Hudebně festival doprovodí DJ ONDATRA a Kmeny, kteří workshopové odpoledne proříznou hrou na upcyklované hudební nástroje.

Během celého dne se můžete projet na DIVOKOLECH od Aleše Černého nebo se projít bazarem kol nalezených v lokálních re-use pointech.

Důležité informace:

Z důvodu kapacity je nutné se na jednotlivé workshopy přihlásit předem a uhradit rezervační poplatek, přihlášku k workshopům zveřejníme nejpozději 15.9.

K festivalu vznikla i materiálová banka. S vybraným materiálem se bude na festivalu pracovat.

Vše o festivalu RECY-UPCY na https://linktr.ee/recy_upcy

Festival podpořili:

Umělecká kolonie Bastion IV

Město Jaroměř

Královehradecký kraj

Fler

DEOS Technology s.r.o.

REKO s.r.o.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieUPCYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace