- Reklama -spot_img

O Velikonocích si kvůli koronaviru budeme muset odpustit některé zvyky

Aktuálně

Linda Kratochvílová
Linda Kratochvílováhttps://newsman.cz/
Nabízíme profesionální zpracování odborných článků se zpětnými odkazy v našem tematickém magazínu. Kvalitně zpracovaný článek je efektivním nástrojem k prezentaci vašeho nového nebo zaběhnutého projektu, produktu nebo služby.

10 tipů, jak o Velikonocích pomáhat životnímu prostředí

Velikonoce jsou oslavou života. Letos si sice kvůli šíření koronaviru budeme muset odpustit některé tradiční zvyky, ale možná je to příležitost udělat novou tradici. Vyber si z našich tipů, jak o Velikonocích (a vlastně i mimo ně) můžeš pomáhat životnímu prostředí.

Nejlepší barva na vajíčka je ta přírodní, třeba ze slupek cibule. (c) Shutterstock
1
Zachraň pivo před vylitím
Restaurace, bary a pivotéky se kvůli koronaviru zavřely. Malým pivovarům, které nemají jiná odbytiště pro své produkty a které navíc mnohdy navařili speciální várku Velikonočního zeleného piva, tak hrozí, že své produkty budou muset kvůli prošlé spotřební lhůtě likvidovat. Pokud chceš zabránit takovému plýtvání, jdi na stránky www.zachranpivo.cz a podívej se, kde můžeš sehnat piva od malých pivovarů.
2
Chraň přírodu i při jídle 
Výběrem biopotravin podpoříš zemědělství, které je šetrnější k přírodě a využívá maximálně „udržitelné“ postupy. Chrání biologickou rozmanitost, zvyšuje úrodnost půdy, méně znečišťuje a pomáhá udržet vodu v krajině.
3
Férové Velikonoce
Upřednostni výrobky s logem Fair trade, které zaručuje férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí.
4
Vůně tvého kraje 
Kupuj lokální výrobky. Ušetříš energii potřebnou na přepravu a dáš šanci místním výrobcům. Nakupuj potraviny přímo od farmáře nebo prostřednictvím komunitou podporovaného zemědělství (KPZ) a podpoř tak místní zemědělce, rozvoj venkova a udržitelné hospodaření.
5
Méně masa = méně oteplování + více života 
Snižovat svoji ekologickou stopu a chránit klima můžeš jednoduše každý den. Stačí omezit ve svém jídelníčku masné (zejména hovězí) a mléčné výrobky. Je to snadná cesta, kterou může pomoci každý z nás.
6
Ryba na svátečním stole
Pokud chceš jíst ryby, vybírej s ohledem na životní prostředí lokálně vyprodukované býložravé a všežravé druhy a vyhni se mořským masožravým druhům. Dobrým, i když ne 100% vodítkem jsou certifikace pro ulovené ryby MSC a ryby z chovu ASC.
7
Bez palmového oleje 
Pochutnávej si na cukrovinkách bez příchuti zničených tropických deštných lesů. Výrobci mnoha sladkých dobrot dnes používají v hojné míře palmový olej vypěstovaný na místě zničených pralesů. Dej přednost sladkostem, které ho neobsahují.
8
Udržitelná čokoláda 
Milujeme ji, ale nesmí se to s ní přehánět. Je plná cukru a kakao se dováží až z tropů. Kakaovníky se dají pěstovat udržitelným způsobem bez kácení pralesů, ovšem producenti to často neumějí anebo nechtějí dělat. Vyhledávej produkty, které mají certifikaci Rainforest Alliance či UTZ.
9
Dej oblečení druhou šanci
Máš už to tričko okoukané nebo se na tobě po záhadně scvrklo? Nemá smysl, aby se ti jen tak válelo ve skříni, pošli ho do světa. Nejdřív ho nabídni kamarádům či kamarádkám, dej do sekáče nebo vhoď do kontejneru na textil. Někomu udělá radost a navíc, kdo bude mít tričko od tebe, toho příslovečný beránek nepokaká.
10
Podpoř svou oblíbenou organizaci
Stovky neziskovek se snaží dělat náš svět lepším místem pro život. Chrání přírodu, svobodu a demokracii, pomáhají slabším a potřebným, chrání to, co nemá jinde zastání. Podpoř je.

Autor:  Jan Freidinger (GREENPEACE)

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace