- Reklama -spot_img

Vodou rozpustné obaly nebo 3D tištěné obaly

Exkurze do obalových inovací

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Obaly, které jsou dobře recyklovatelné, environmentálně šetrné, a přitom plní své hlavní funkce, zejména ochranu výrobku před vnějšími vlivy, jsou čím dále více v hledáčku zodpovědných výrobců a spotřebitelů.

Zde je několik novinek ze světa inovací obalových materiálů.

Nejen pro výrobu nových plastových obalů používá dánská firma Plastix použité rybářské sítě. Ročně se jich, podle studie Světového fondu na ochranu přírody – WWF, vyloví okolo 1 milionu tun. Sítě jsou zpracovány na kvalitní plastový materiál HDPE a PP pro následnou výrobu  nových obalů, zahradního nábytku nebo i brýlových obrouček.

Stále více využívanou přírodní surovinou jsou mořské řasy, o kterých jsme nedávno psali.

Další inovátorem, který úspěšně vyrábí obaly z těchto přírodních ingrediencí, je londýnský start-up Notpla. Jejich obaly jsou funkční náhradou jednorázových plastů, jsou 100 % jedlé, recyklovatelné a i biologicky rozložitelné. Vhodně nahrazují zejména jednorázové plastové obaly ve fast foodech.

Další novinkou jsou obaly rozpustné ve vodě. Tento obalový materiál je vyroben z polyvinylalkoholu (PVOH) a při styku s horkou vodou se rozpustí. Materiál vyrábí společnost Weavabel a jsou používány především pro ekologické obaly oděvů.

Technologie 3D tisku neminula ani výrobu obalů. Přesný 3D tisk kopírující tvar baleného výrobku může takto přesným obalových designem na míru ušetřit volný prostor mezi výrobkem a obalem, tak jak nyní známe. Na eliminaci nadměrného volného prostoru v obalu se zaměřuje i návrh nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR). 3D tisk tak může být jedním z řešení tohoto problému. Patentovaný proces Knurl Pack umí vytisknout přesné obaly z plastu, kovu nebo keramiky.

Osivový obalový papír je další ekologická novinka. Plně degradabilní papírový obal je vyroben z recyklovaného papíru a semen. Když obal dosáhne svého životního cyklu, můžeme ho zasadit do půdy a vypěstovat si novou bylinu nebo strom.

Přednostně pro zahradnictví, domácí pěstování nebo farmy jsou určeny obaly dokonce z kravského hnoje, které plně nahrazují plastové květináče a pěstitelské obaly. Americká společnost CowPots , která tyto obaly vyrábí, se soustředí zejména na udržitelné farmy a oběhové zemědělství. Jejich obaly jsou plně rozložitelné a při výrobě využívají pouze obnovitelné zdroje energie.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace