- Reklama -spot_img

Nová evropská legislativa ve vztahu k oděvům a textilnímu odpadu

Lindström lídrem v udržitelnosti a recyklaci textilu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Ekologické podnikání není jen trendem dnešní doby, ale je to také nezbytnost pro budoucí život na naší planetě. Společnosti s udržitelnými postupy a strategiemi jsou více připraveny na ekonomické a environmentální změny a rizika.

Velké korporace, malé start-upy i drobní živnostníci jsou s udržitelným podnikáním o krok napřed, pokud přijímají ekologické postupy a využívají inovativní technologie k vytváření produktů, které mají delší životnost a dají se opravovat, mohou být plně recyklovány nebo kompostovány.

Evropská komise se mimo jiné dlouhodobě zaměřuje na odpady a legislativu s nimi spojenou. V lednu 2021 vstoupila v platnost nová odpadová legislativa v podobě nových zákonů a prováděcích vyhlášek.

Evropská unie přijatými opatřeními reaguje na zhoršující se stav životního prostředí. Cílem je prodloužit životnost zboží a snížit množství vyprodukovaného odpadu. Plán také počítá se zavedením digitálního produktového pasu, díky němuž uživatelé zjistí údaje o výrobku potřebné pro opravy či recyklaci.

Uhlíková stopa jako důležitý indikátor

Jedním z klíčových indikátorů udržitelného rozvoje je uhlíková stopa. Výhodou tohoto ukazatele je univerzálnost, dá se stanovit na různých úrovních – od mezinárodní, přes národní a místní, až po úroveň jednotlivců či samotných výrobků a služeb. Uhlíková stopa udává množství emisí CO2 vyprodukovaných během jednotlivých lidských aktivit, tzn. souhrnnou spotřebu energií, materiálů a služeb. Prostě všechno, co děláme, za sebou zanechává uhlíkovou stopu, která se dá změřit.

Představu si můžete udělat z výpočtů uhlíkové stopy bydlení, dopravy, jídla, produkovaných odpadů a textilu na obyvatele Prahy. Nejvyšší uhlíková stopa vyšla u jídla, asi 2 t CO2 e/občan/rok. Na druhém místě byla uhlíková stopa bydlení, cca 1,5 t CO2 e/ob/rok. Na třetím místě se umístila doprava s uhlíkovou stopou cca 1 t CO2 e/ob/rok. U odpadů byla uhlíková stopa cca 750 kg CO2 e/ob/rok. Samotné nakládání s odpady a jejich recyklace jsou odpovědné za cca 15 % této hodnoty.

Uhlíková stopa podniku odpovídá přímým a nepřímým emisím spojeným s fungováním firmy. U jejich činností je důležitá uhlíková stopa produktu, která zahrnuje emise skleníkových plynů vzniklé během životního cyklu výrobku – od výroby po likvidaci odpadu. Výsledky je možné použít k porovnávání jednotlivých produktů z hlediska udržitelného rozvoje.

Velké dopady na životní prostředí má spotřeba a nakládání s plasty. Vysokou uhlíkovou stopu má ale i oblečení a další textilní výrobky. V případě, že v ČR na jednoho obyvatele spotřebujeme 20 kg oblečení, textilu a koberců za rok, pak uhlíková stopa této spotřeby je 500 kg CO2 e/ob/rok. Přitom jeden průměrný strom za 100 let absorbuje pouze 1 tunu CO2.

Cestou ke snižování emisí jsou opakovaně použitelné materiály, které jsou šetrnější k životnímu prostředí a minimalizují uhlíkovou stopu textilní produkce.

Obrázek: Lindström pomáhá svým klientům se začleněním do oběhového hospodářství. Zdroj: Lindströmgroup.com

Aktuální legislativa týkající se nakládání s textilním odpadem

V roce 1995 bylo evropskými státy na skládky ukládáno asi 64 % komunálních odpadů, o pět let později byl průměr snížen na 55 %. Míra recyklace činila 25 %, ta se do roku 2016 zvýšila na 46 % a ukládání odpadu na skládky se naopak snížilo na 24 %. Stále jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými státy. Například v roce 2019 vyprodukoval každý občan ČR 551 kg komunálního odpadu, na skládkách pak podle údajů Ministerstva životního prostředí skončilo 46 %.

V květnu roku 2018 přijala Rada Evropy balíček předpisů o odpadech, v němž jsou stanovena nová pravidla pro nakládání s textilními odpady a právně závazné cíle pro jejich třídění a recyklaci. Do 1. ledna 2025 budou členské státy povinny zavést tříděný sběr textilu. Nové právní předpisy se zaměřují především na předcházení vzniku odpadů a vytváření důležitých cílů udržitelného rozvoje.

Záměry EU v oblasti ekologického textilního průmyslu do budoucna

Komise ve své Strategii pro udržitelnost textilního průmyslu zformulovala požadavky na udržitelnost textilních výrobků. Veškerý textil by měl mít dlouhou životnost (tzv. slow fashion), být recyklovatelný, vyrobený z recyklovaných vláken a neobsahovat nebezpečné látky. Cílem této strategie je posílit odvětví opětovného použití a oprav.

Do roku 2030 chce Evropská unie zajistit, aby se na její trh dostal jen takový textil, který neobsahuje žádné nebezpečné látky a byl vyroben s respektem k sociálním právům. Za tímto pojmem se skrývá větší odpovědnost společností za svůj výrobní řetězec včetně toho, kdy se z jejich oděvů stane odpad. Unie proto upraví parametry oděvů, které budou moci vstoupit na evropský trh.

Po roce 2030 bude vyžadováno dodržení limitu minimálního množství recyklovaných vláken, mluví se také o zákazu ničení neprodaného zboží. Hodnotit se bude i environmentální dopad, odolnost nebo to, jak snadno se dá konkrétní kus opravit. Zboží bude označeno škálou A až G podobně jako u elektrických spotřebičů nebo u energetické náročnosti budov.

Lindström lídrem v udržitelnosti a recyklaci textilu

Na principech udržitelnosti funguje už dávno mezinárodní společnost Lindström, která se zabývá pronájmem pracovních oděvů, čistících rohoží, průmyslových utěrek a dalších textilií. Pronájem pracovního oblečení má pro zaměstnavatele několik výhod. Tou první je vždy dostatek čistých pracovních oděvů v dobrém stavu a v potřebném množství bez skladování a nákladů na interní zaměstnance, kteří se o textil starají (evidence, praní a čištění, likvidace).

V Lindström zároveň hlídají hygienické a bezpečnostní normy, aby byly všechny pracovní oděvy v souladu se zákony a vyhláškami v daném oboru. Zabývají se také vývojem nových materiálů vhodných pro výrobu pracovních oděvů, např. z PET lahví, mořských řas a dalších zdrojů.

O opotřebované oděvy se postarají s ohledem na udržitelnost a ochranu životního prostředí, což jsou faktory, o které se klienti stále víc zajímají. Fungují na principech cirkulární ekonomiky, z vyřazených pracovních oděvů vyrobí průmyslové utěrky nebo vratné tašky, nepoužitelné textilie pak ekologicky zlikvidují.

Společnost Lindström svými ekologickými službami pomáhá svým klientům se současnými výzvami ve vztahu k životnímu prostředí.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace