Obaly, které jsou dobře recyklovatelné, environmentálně šetrné, a přitom plní své hlavní funkce, zejména ochranu výrobku před vnějšími vlivy, jsou čím dále více v hledáčku zodpovědných výrobců a spotřebitelů.
Zde je několik novinek ze světa inovací obalových materiálů.
Stále více využívanou přírodní surovinou jsou mořské řasy, o kterých jsme nedávno psali.
Další inovátorem, který úspěšně vyrábí obaly z těchto přírodních ingrediencí, je londýnský start-up Notpla. Jejich obaly jsou funkční náhradou jednorázových plastů, jsou 100 % jedlé, recyklovatelné a i biologicky rozložitelné. Vhodně nahrazují zejména jednorázové plastové obaly ve fast foodech.
Další novinkou jsou obaly rozpustné ve vodě. Tento obalový materiál je vyroben z polyvinylalkoholu (PVOH) a při styku s horkou vodou se rozpustí. Materiál vyrábí společnost Weavabel a jsou používány především pro ekologické obaly oděvů.
Technologie 3D tisku neminula ani výrobu obalů. Přesný 3D tisk kopírující tvar baleného výrobku může takto přesným obalových designem na míru ušetřit volný prostor mezi výrobkem a obalem, tak jak nyní známe. Na eliminaci nadměrného volného prostoru v obalu se zaměřuje i návrh nového Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR).3D tisk tak může být jedním z řešení tohoto problému. Patentovaný proces Knurl Pack umí vytisknout přesné obaly z plastu, kovu nebo keramiky.
Osivový obalový papírje další ekologická novinka. Plně degradabilní papírový obal je vyroben z recyklovaného papíru a semen. Když obal dosáhne svého životního cyklu, můžeme ho zasadit do půdy a vypěstovat si novou bylinu nebo strom.
Přednostně pro zahradnictví, domácí pěstování nebo farmy jsou určeny obaly dokonce z kravského hnoje, které plně nahrazují plastové květináče a pěstitelské obaly. Americká společnost CowPots , která tyto obaly vyrábí, se soustředí zejména na udržitelné farmy a oběhové zemědělství. Jejich obaly jsou plně rozložitelné a při výrobě využívají pouze obnovitelné zdroje energie.