- Reklama -spot_img

Byznys exportní recyklace s plastovými odpady se opět otřese v základech.

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Další jihoasijská země se připravuje na zavedení úplného zákazu dovozu plastových odpadů. Odpadní plast z velké části přestal proudit z USA a Evropy do Indie. Ještě donedávna byla Indie lokalitou, kde končilo velké množství tohoto odpadu.

Indická vláda v březnu oznámila své plány zakázat dovoz veškerého plastového odpadu. Později své vyjádření upravila a uvedla, že zákaz by měl vstoupil v platnost na 31. srpna. Zákaz dovozu odpadu by se měl vztahovat na většinu plastů v rámci celního kódu 3915 a to včetně PET, PE, PP, PS a dalších plastů.

Oznámení indické administrativy vyslalo šokující vlnu pro recyklační průmysl USA. Indie byla hlavní náhradní destinací pro americký odpad. Během prvních šesti měsíců roku 2019 byla druhým největším dovozcem plastového odpadu z USA s obratem kolem 200 milionů dolarů. Červen je, ale posledním měsícem, za který jsou k dispozici nějaké údaje k proběhnutým obchodům.

Od tohoto zveřejněného oznámení o zákazu dovozu odpadů, následného doplnění a vyjasnění data provedení se objevilo jen málo nebo spekulativních zpráv. V některých neověřených zprávách se hovoří, že tento zákaz bude platit později než stanovené datum na 31. srpna tohoto roku.

Obchodníci s plastovým odpadem nyní spekulují. Některé nové zásilky s odpadem se, ale už přesouvají jiným směrem, pro případ, že se potvrdí indické omezení. V současné době se veškerý nový vývoz plastového odpadu z USA nebo Evropy směrem do Indie zastavil, protože cesta s kontejnery trvá asi 30 až 45 dní do přístavů v Indii.

V květnu indická vláda hlasitě zdůrazňovala své nadcházející změny v politice plastových odpadů. V návaznosti na zasedání při Basilejský úmluvy v Ženevě, indické ministerstvo životního prostředí, lesů a změny klimatu potvrdilo rozšíření předpisů o celosvětových transportech plastového odpadu. Indická delegace se výrazně podílela na vyjednávání úpravy a dohody o změně úmluvy.

V červnu už začaly námořní společnosti provádět změny, protože na obzoru bylo datum 31. srpna plného zákazu. Některé přepravní společnosti přestali přijímat objednávky na přepravu odpadu, které se měli uskutečnit z jakékoliv země směrem do Indie.

 

Většina dotčených zdrojů uvádí, že naplánované datum implementace totálního zákazu vejde v platnost ke konci srpna. Přepravci plastových odpadů dostali instrukce, že všechny kontejnery by měly dorazit do indických přístavů nejpozději do 20. srpna. Tím bude dostatek času na vyřízení a odbavení cel do 31. srpna.

Zatím jsou některá naplánovaná omezení a prvky indické odpadové politiky nejasné. Obchodníci s plastovým odpadem říkají, že není zcela jisté, zdali budou v tomto omezení i postindustriální plasty nebo čistě upravené plastové suroviny. Možná se bude omezení dotýkat pouze na plasty z třídění spotřebitelských odpadů z obalů.

Podle zpráv aktivních obchodníků s plastovým odpadem se do země vozí pouze čistá a upravená plastová drť. Pokud by tento materiál mohl být nadále přijímám, tak by to víceméně splňovalo podmínky Basilejské úmluvy. Tedy nekontaminované dodávky plastových odpadů, upravené a tříděné podle druhu.

Ovšem nelze spoléhat na velké ústupky ze strany Indie. Ta se aktivně připojila k rostoucímu regulačnímu hnutí proti znečišťování nerecyklovatelnými plasty. Většina zemí v jihovýchodní Asii zavedla různá omezení týkající se nerecyklovatelného plastu přicházejícího do jejich zemí. A v poslední době stále více těchto zemí vrací příchozí odpady zpět ke svému zdroji.

Ačkoliv jsou dovozní omezení každého státu jihovýchodního Asie odlišná, jsou všechny regulace poháněny primárně raketovým objemem přesměrováním dovozu plastů. Ten se odstartoval po nekompromisním rozhodnutím Číny.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace