- Reklama -spot_img

Nové způsoby nakládání s plastovými odpady je řešení pro globální krizi recyklace.

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

V reakci na globální recyklační krizi se Austrálie rozhodla hledat nové způsoby, jak bojovat proti problémům s vlastními odpady. Aby tak mohla Austrálie učinit, musí svůj odpad začít recyklovat výhradně na své pevnině. V minulosti převážně svou recyklaci exportovala. To vedlo mimo jiné ke znečištění oceánu.

Premiér Australské vlády Scott Morrison se proto zavázal, že zakáže vývoz odpadních plastů, papíru, skla a pneumatik. Místo toho má Austrálie v plánu zvládnout to na svém domácím trhu. Hledáme také nové způsoby, jak přeměnit svůj odpad na dlouhodobá recyklační řešení. Zaznívá prozatím z politických kruhů.

Proč je třeba recyklační procesy znovuobjevovat?

Po více než tři desetiletí se většina zemí světa, a to včetně Austrálie. Spoléhala výhradně na Čínu. Ta dlouhodobě přijímala a zpracovávala světovou produkci odpadů. To v březnu minulého roku skončilo. Čína překvapila svět zvýšenými předpisy i nároky o kvalitě dováženého odpadu.

Tyto požadavky na kvalitu odpadu i její recyklaci byl téměř nemožný standard. Čínský recyklační průmysl již nepřijímá světový odpad. Došlo k nárůstu mzdových a technologických nákladů. Zejména potřeba dlouhodobého řešení vlastního odpadu i chyb při jeho zpracování.

Austrálie je nyní nucena přehodnotit svůj recyklační model. Bude to těžký úkol a šance, které byly se již dávno promrhali. Skutečně u nás recyklujeme pouze 15% plastových odpadů. Lidé, co třídí žijí v domnění, že vše, co doma vytřídí a ukládají do sběrných košů se skutečně recykluje. Tak to hodnotí jeden z nevládních expertů na recyklaci odpadu.

600 000 tun odpadu. Takové množství Austrálie každoročně posílala pryč za exportní recyklací. V tuto chvíli potřebujeme nový přístup. Několik potenciálních řešení vypadá slibně. Hlavním cílem je efektivní zpracování odpadu na pevnině s dlouhodobým řešením materiálové recyklace.

Australský premiér slibuje recyklovat veškerý odpad doma. Po setkání australské rady vlády se premiér Scott Morrison zavázal k zastavení vývozu recyklovatelného odpadu „co nejdříve to bude možné“. Všechno přišlo v reakci na vysokou úroveň plastového odpadu z Austrálie, který teď končí u pobřeží v Pacifiku.

Je to však skutečně všechno možné uskutečnit?

Současný plán zahrnuje mnoho způsobů, jak podpořit recyklační zpracovatelský průmysl v zemi. Chceme přeměnit odpady na různé typové obaly, nábytek, železniční pražce nebo například přidávat plastový recyklát při výstavbě silnic. Náš recyklační průmysl však bude potřebovat k tomu cíli kompletní restart. Reaguje na dotazy expert na zpracování a recyklaci odpadu.

Protože se Austrálie vždy spoléhala na export své “recyklace“, nemá doma zatím tak rozšířené systémy nebo způsoby materiálové recyklace.

Je to proto, že bylo vždy ekonomicky efektivnější, aby se jen vytřídilo a poslalo do zahraničí. Náš recyklační systém prostě nefunguje. V zemi máme jen kolem 20 zařízení na recyklaci plastů.

Morrison také zdůrazňuje, že domácí recyklace by podpořila australskou ekonomiku s vytvořením nových pracovních míst. „Je tu spoustu práce pro vědu, výzkum nebo technologie, ale také práce na ekonomii,“ řekl.

To znamená, že recyklační ekonomika je v současné době v propadu. Hodnota odpadních plastů nebo papíru je v tuto chvíli téměř nulová.

Austrálie chce recyklovat svůj odpad novými a kreativními způsoby. Tím jsou například takzvané plastové cesty. Kromě rozšíření svého domácího recyklačního průmyslu, usiluje o nové způsoby využití svých recyklovaných materiálů.

Směs Reconophalt obsahuje recyklované plasty a sklo s asfaltem

Mimo Melbourne vybudovala Austrálie první silnici na světě vyrobenou z Reconophaltu. Tento materiál kombinuje recyklované plasty a sklo s asfaltem. Vytváří tak udržitelnější infrastrukturu.

Dalším článkem ve způsobu nakládání s odpady je budování zařízení na přeměnu odpadu na energii. Myslíme, že je možné se nechat inspirovat například, jak to funguje ve Švédsku. Tak většinu domácího odpadu mění na teplo nebo energii.

Ačkoli tato zařízení vedou ke znečištění ovzduší a vody. Mohou být účinky kompenzovány výhodami likvidace odpadu. I když to není zrovna dokonalé řešení, ale snížilo by to závislost Austrálie na neobnovitelné energii.

Mikropodniky pro recyklaci odpadu?

Některé tradiční recyklační továrny jsou velké a nákladné. Schopné zpracovat jen určité položky z množství produkovaného odpadu. Chceme nové technologie a využití modelu menších regionálních nebo mobilních recyklačních center.

Tyto projekty jsou v dobrém začátku. V loňském roce byly na University of New South Wales spuštěny dva menší provozy na recyklaci elektronického odpadu. Ty nabízejí nákladově efektivnější řešení jedné z největších ekologických výzev naší doby. Zároveň přinášejí nové pracovní příležitosti,“ říká vedoucí projektu Veena Sahajwalla.

Zatím je to jenom začátek. Navzdory našeho úsilí o zvýšení snižování plýtvání má Austrálie ještě mnoho práce, než v tomto segmentu dohoní ostatní ekonomiky. Bohužel zatím zaostáváme. Recykluje málo, ale stále více odpadu vytváříme. Shodují se zástupci renovačních projektů pro recyklaci a využívání odpadů.

V budoucnu budeme muset finančně motivovat podniky k používání recyklovaných materiálů. Například prostřednictvím zvýšení poplatků za skládkování recyklovatelných odpadů, nebo dotačních nástrojů pro podporu materiálové recyklace. Bude se také muset investovat do více recyklačních zařízení, zpracovatelských závodů a nové metody třídění recyklovatelných materiálů.

Pokud bude chtít Austrálie skutečné změny směrem k podpoře recyklace, bude muset stanovit nové národní recyklační standardy.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace