- Reklama -spot_img

Nevyhazujte věci mezi odpady, ale hledejte možnosti pomocí upcyklace.

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Zabránit totálnímu vytváření odpadu je z pohledu ekonomického růstu a lidské spotřeby téměř nemožné. Když už odpady vzniknou, nejlepším řešením je materiálová recyklace nebo jakékoliv jiné využití.

Tím je myšleno, že odpad po zpracování slouží jako druhotná surovina nebo zdroje při výrobě energie.

Zapomeňme na krátký čas, že budeme hovořit o odpadech jako takových. Společně se podíváme na jiné možnosti, jak lze efektivně odpadům předcházet. O předcházení vzniku odpadu se poslední léta hovoří poměrně často.

Nejznámější pojem je takzvaný ZERO WASTE (NULOVÝ ODPAD), úspěšně aplikován v potravinářství ve spojení s obalovým průmyslem. Je to takový nový lifestyle způsob života. Základní charakteristiku najdete zde.

Méně známým pojmem, který má zabránit tvorbě odpadu je proces UPCYKLACE (UPCYCLING), té bych se chtěl v tomto příspěvku věnovat. V každém systému, kde odpady vznikají nastává otázka.

Kam s tím, nebo co s tím?

Napřed si objasníme princip a smysl upcyklace. Je to takový alternativní druh recyklace s tím rozdílem, že k tomu, aby byl výrobek upcycklován se nemusí stát odpadem, jak tomu bývá u recyklace. Upcyklací se možný odpad přeměňuje na nové výrobky nebo materiály. Z pohledu historie lidstva nic nového. Tedy opakované použití materiálů nebo výrobků bylo vždy součástí každodenního života.

V posledních letech upcyklace zažívá revoluci, do které se může zapojit kdokoliv. Upcykluje se například různý textil nebo oblečení, starý nepotřebný nábytek nebo jakékoliv spotřební zboží, kterému dosloužila prvotní užitnost.

V moderním ekologickém povědomí a odpovědnosti za životní prostředí, vznikají zajímavé projekty. Přibývá více vizionářů v oblasti takzvaného udržitelného podnikání, kdy vytvářejí nejen na zakázku zajímavé a krásné předměty, ale současně eliminují okolní prostředí od zbytečných odpadů.

Jedním z vizionářů a bojovníkem proti plýtvání a vytváření odpadu je i Michael Rada. Ten je známý zejména pod pojmem INDUSTRIAL UPCYCLING (PRŮMYSLOVÁ UPCYKLACE). Už na první dojem je jasný, že se jedná o průmysl.

Co je tedy možné v průmyslu upcyklovat?

Michael Rada na to má jasnou i koncepční odpověď. Nazývá to systémová prevence odpadu. Měl jsem tu možnost navštívit pana Radu osobně. Chtěl jsem se přesvědčit, že to, co veřejně hlásá, skutečně aplikuje v mnoha průmyslových podnicích. Jeho upcyklovaná kancelář na mě udělala dojem. Mnoho věcí pro mne známých, jen jako odpady se zde jevily, jako nové produkty. Ty mají šanci nejen nebýt odpadem, ale najít si reálnou cestu na trhu a dál tak posloužit k různým účelům.

Za období existence INDUSTRIAL UPCYCLING pomohl eliminovat odpady v množství více než 350.000 tun. Různé druhy vyřazených výrobků nebo materiálů se prostě nestalo odpadem. Budou sloužit dál jinému účelu.

Dalším velkým tématem při naší diskusi byl pojem INDUSTRY 5.0. (PRŮMYSL 5.0) Jak mě bylo řečeno panem Radou ,,Bez zajímavosti není ani to, že se INDUSTRIAL UPCYCLING stal základem INDUSTRY 5.0. (PRŮMYSLU 5.0), který na rozdíl od PRŮMYSLU 4.0 není další průmyslovou revolucí (za kterou se ho mnozí snaží převléci), ale první průmyslovou evolucí postavenou právě na systémové prevenci vzniku odpadu a plýtvání,,

Myšlenky a cíle předcházení vzniku odpadu jsou v mnoha segmentech rozdílné. Zde je ovšem jednoznačně vidět skutečně odvedená práce. Michael Rada také spolupracuje s mnoha podnikavými lidmi, kteří pod rouškou upcyklace taktéž tvoří. Jedná se zejména o designéry a všeobecně lidi s uměleckým zaměřením. Tímto propojuje stále rostoucí upcyklační byznys a uplatnění pro nechtěné materiály nebo výrobky, kterým by jinak skončila užitná funkce a staly by se odpadem.

Žádný z jeho projektů nebyl nikdy podporován z dotačních programů. Vše je financováno výhradně z prostředků, které tvoří zisk. Ten si dokáže systém INDUSTRIAL UPCYCLING generovat sám.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace