- Reklama -spot_img

Textilní odpady a jejich následná recyklace je stejně složitá jako plasty.

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Přímá recyklace spotřebního textilního odpadu je velmi složitý proces. U nás i ve světě je mnoho firem, které se tímto odpadem zabývají a dále ho využívají. Tak jako u plastů se musí vždy napřed vytřídit, až potom může dojít samotné recyklaci nebo dalšímu využití.

Ve většině případech taková nepřímá recyklace probíhá způsobem, vytřídit a vyseparovat nepoužitelné položky a prostřednictvím různých charit uspokojovat poptávku. Dalším významným článkem jsou obchody s použitým textilem. Každopádně je to stále zanedbatelné procento zpět vráceného textilu do oběhu, proti masové produkci textilního průmyslu. Každopádně každá úspěšná snaha odklonit textilní odpady od skládek nebo spaloven je malé vítězství.

Pojďme se podívat na další alternativy, jak s textilním odpadem pracovat. Takovým způsobem zpracování je upcyklace neboli rekonstrukce vyřazeného oblečení. V současné době nejnovější trendy v udržitelné módě!

Petra Nedbálková se svou značkou Recyklátor

Recyklátor z Ostravy je jedním z vizionářů udržitelného způsobu podnikání, který se textilním odpadem zabývá.

Petro proč jste recyklátor?

Protože věřím, že můj život na této zemi má dávat smysl. Protože věřím, že jsem součástí celku a nesu zodpovědnost za své činy. Protože věřím, že mám velkou moc. Protože věřím, že můžu svými zodpovědnými činy změnit budoucnost. A to budoucnost nejen svou, ale i celku. Proto jsem Recyklátor.

Co vás vedlo k tomuto rozhodnutí?

Zodpovědný přístup k životu a k planetě zemi. Chci, aby moje práce dávala smysl mě i společnosti, byla v souladu s mým rozhodnutím, byla přínosná a udržitelná. Proto jsem při šití zvolila upcyklaci a vše tvořím tak, abych měla co nejmenší odpad a tím i snížila dopad své činnosti na životní prostředí.

Co vás nejvíce trápí při pohledu na hromadu vyhozeného textilu?

Textilní průmysl je jedním z nejšpinavějších průmyslů na světě. Ročně se v České republice vyhodí 200 tisíc tun textilního odpadu. Je to důsledek konzumní společnosti.

Jaké máte další cíle?

Chci hlavně přispívat ke změně smýšlení o způsobu chování o textilním odpadu. Chci ukázat, že i z odpadu lze ještě vytvořit pěkné, designové a užitečné předměty denní potřeby. Mnoho textilu totiž ještě není při vyhození na konci svého životního cyklu a mohou dostat ještě nový účel a velmi originální formu.

Petra začala šít na stroji a jedny z prvních výrobků byly pytlíky na nakupování pečiva, ovoce a zeleniny. Upcycling textilu byl pro ní jasnou volbou. Když zjišťovala pozadí textilního průmyslu, od pěstování bavlny, zpracování, barvení až po konečný výrobek, a jeho dopad na životní prostředí, tak viděla čtyři možnosti – bio bavlna, len, konopí nebo upcyklace oděvů.

Rozhodla se pro upcyklaci textilu.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieUPCYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace