Přímá recyklace spotřebního textilního odpadu je velmi složitý proces. U nás i ve světě je mnoho firem, které se tímto odpadem zabývají a dále ho využívají. Tak jako u plastů se musí vždy napřed vytřídit, až potom může dojít samotné recyklaci nebo dalšímu využití.
Ve většině případech taková nepřímá recyklace probíhá způsobem, vytřídit a vyseparovat nepoužitelné položky a prostřednictvím různých charit uspokojovat poptávku. Dalším významným článkem jsou obchody s použitým textilem. Každopádně je to stále zanedbatelné procento zpět vráceného textilu do oběhu, proti masové produkci textilního průmyslu. Každopádně každá úspěšná snaha odklonit textilní odpady od skládek nebo spaloven je malé vítězství.
Pojďme se podívat na další alternativy, jak s textilním odpadem pracovat. Takovým způsobem zpracování je upcyklace neboli rekonstrukce vyřazeného oblečení. V současné době nejnovější trendy v udržitelné módě!
Recyklátor z Ostravy je jedním z vizionářů udržitelného způsobu podnikání, který se textilním odpadem zabývá.
Petro proč jste recyklátor?
Protože věřím, že můj život na této zemi má dávat smysl. Protože věřím, že jsem součástí celku a nesu zodpovědnost za své činy. Protože věřím, že mám velkou moc. Protože věřím, že můžu svými zodpovědnými činy změnit budoucnost. A to budoucnost nejen svou, ale i celku. Proto jsem Recyklátor.
Co vás vedlo k tomuto rozhodnutí?
Zodpovědný přístup k životu a k planetě zemi. Chci, aby moje práce dávala smysl mě i společnosti, byla v souladu s mým rozhodnutím, byla přínosná a udržitelná. Proto jsem při šití zvolila upcyklaci a vše tvořím tak, abych měla co nejmenší odpad a tím i snížila dopad své činnosti na životní prostředí.
Co vás nejvíce trápí při pohledu na hromadu vyhozeného textilu?
Textilní průmysl je jedním z nejšpinavějších průmyslů na světě. Ročně se v České republice vyhodí 200 tisíc tun textilního odpadu. Je to důsledek konzumní společnosti.
Jaké máte další cíle?
Chci hlavně přispívat ke změně smýšlení o způsobu chování o textilním odpadu. Chci ukázat, že i z odpadu lze ještě vytvořit pěkné, designové a užitečné předměty denní potřeby. Mnoho textilu totiž ještě není při vyhození na konci svého životního cyklu a mohou dostat ještě nový účel a velmi originální formu.