- Reklama -spot_img

Když se dělá recyklace PET, má většina jasno, ale co taková upcyklace?

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Plastové láhve vyrobené z polyethylentereftalátu (PET, někdy také značené PETE) jsou nejlépe recyklovatelné plastové obaly, které mohou být použity pro výrobu různých výrobků shodné nebo nižší kvality.

Výstupní surovinou recyklace je vlákno, které se hojně využívá v textilním průmyslu. Recyklát je hodně známý pří výrobě koberců, stanů nebo například v obuvním průmyslu. PET druhotná surovina je velmi poptávána v širokém spektru využití.

Aby se z recyklátu PET vyrobil opět potravinářský plast, je nutné dodržet vysoké standardy a podmínky kladené na balené potraviny.

Téměř v mnoha zemích jsou PET plasty kódovány identifikačním číslem „1“ uvnitř univerzálního symbolu recyklace.

Celosvětově bylo v roce 2017 shromážděno přibližně 15,6 milionu tun PET. Tohle číslo vychází pouze z odhadů produkce velkých producentů obalového průmyslu a není směrodatné. Toliko stručně k recyklaci plastového odpadu PET.

Co je to, když se dělá upcyklace (upcycling) PET?

Je to kreativní tvoření s materiálem, který je vždy dostupný v různých barvách a specifickou vlastností. Takovou příležitost objevila i Bára. Říká, že tento materiál je naprosto dokonalý ve svých možných i nemožných způsobech zpracování a opravdu z něho lze vytvořit skoro vše, co si vymyslím. Věnuji se mu již spoustu let a doufám, že to tak zůstane i nadále.

Co vlastně z těch PETek dělá?

Přišel zlom a objevila jsem svoje kouzelné plasty, tak to vnímá Bára. Věnuje se výrobě šperků v různých variantách, které jsou velmi atraktivní a oblíbené. Nad každým výrobkem je kus velké práce a detailů, které dávají celému vzhledu krásu a moderní funkčnost.

Upcyklace plastových obalů (odpadů) je stále více na vzestupu a bude do budoucna významnou alternativou k recyklaci obalového odpadu. Recyklace plastů není spásná a je nutné hledat další varianty, jak s takovým odpadem pracovat a vytvářet další přidanou hodnotu v návaznosti na rostoucí produkci plastů.

Šperky a další produkty Báry lze zakoupit na https://www.fler.cz/listopadky

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

4 KOMENTÁŘE

  1. Vyráběním šperků se toho asi moc nezupcykluje (fujtajbl… už slyším, jak to budou vyslovovat tradičně polyglotní Češi… i když upcy nebo apcy, obojí zní stejně hnusně).

    • Ročně spacifikuju 120-130 pytlů á 120litrů. Produkce 3 rodin, dvou škol a pár přátel.. To není zas až tak malý počet 🙂

  2. Vyráběním šperků se toho asi moc nezupcykluje (fujtajbl… už slyším, jak to budou vyslovovat tradičně polyglotní Češi… i když upcy nebo apcy, obojí zní stejně hnusně).

    • Ročně spacifikuju 120-130 pytlů á 120litrů. Produkce 3 rodin, dvou škol a pár přátel.. To není zas až tak malý počet 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace