- Reklama -spot_img

Indie nařizuje zákaz dovozu plastového odpadu a další země v jihovýchodní Asii ji budou následovat.

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Od 1. března byl zaveden zákaz dovozu veškerého plastového odpadu. Indie uvedla, že zákaz zavádí, protože má k dispozici dostatek vlastního odpadu. Země vyprodukuje ročně 10 milionů tun plastového odpadu. Recykluje se jen asi polovina z toho.

Platnost nařízení však vstoupí až 31. srpna. Vláda umožnila přechodné období, které má zajistit kontejnerovým lodím, které jsou na cestě do země, aby měli šanci vyložit náklad s odpadem zákonným způsobem.

Rozhodnutí Indie je překlenout propast mezi produkcí odpadů a recyklační kapacitou. Chce udržet zemi na cestě postupného ukončování všech jednorázových plastových obalů do roku 2020. Indie denně produkuje téměř 26 000 tun plastového odpadu. Odhaduje se, že 50% z toho zůstává nevyužito. Problém je kvůli nedostatečným recyklačním kapacitám. Proto nedává smysl, aby odpady přivážela z jiných zemí.

Již dříve byly zaváděny některé výjimky nebo zákazy. Ty regulovaly dovoz plastů do podniků ve zvláštních hospodářských zónách. Zároveň umožňovaly některým podnikům získat zdroje ze zahraničí. Jak se však ukázalo, poskytování částečného zákazu nebo regulace bylo zneužíváno mnoha společnostmi. Především pod záminkou, že jsou takové odpady potřebné k získávání zdrojů.

Před opětovným zavedením zákazu dovozu plastových odpadů v březnu 2019 dovážely indické recyklační firmy upravený plastový odpad zejména z Číny, Itálie, Japonska nebo Malawi. Je to proto, že dovážený plastový odpad je zde levnější a dostupný v segregovaných formách.

Indie sice začala brát ve větším množství plasty po čínském zákazu, ale nyní se odpad přesouvá do jiných méně regulovaných zemí v jihovýchodní Asii. To včetně Thajska, Vietnamu nebo Malajsie.

Například Malajsie nyní dostává třikrát více odpadu a vietnamský dovoz plastových odpadů vzrostl o 50%. Nemluvě o Thajsku, kde dovoz vzrostl až o padesátinásobek.

Vietnam je další kvetoucí trh s odpadem, ale už nechce vydávat nové licence na dovoz šrotu nebo plastového odpadu. Chce důsledně potírat nezákonnou přepravu dovezeného odpadu.

Thajsko říká, že trvalý zákaz dovozu plastového odpadu vstoupí v platnost v roce 2021.

Je jasné, že krátkodobé řešení pomalu končí a západní národy, které jsou zvyklé na vývoz svého odpadu do vzdálených koutů země, budou muset přijmout opatření, jak s vlastním odpadem pracovat.

Prozatím se Malajsie, Vietnam nebo Thajsko zdají být v klidu a nadále přijímají odpady, ačkoliv tento postoj není jednotný. Vlády těchto zemí jsou napadáni nespokojenými občany, jejichž zdraví a blahobyt je zřetelně ovlivňován zvýšeným znečištěním.

Jak říká jeden místních představitelů odborného kruhu kolem odpadů a recyklace plastových odpadů. Nic netrvá věčně a rozhodnutí zakázat dovoz cizího odpadu ze západu v jednotlivých státech jihovýchodní Asie je prioritou pro domácí ekonomiku a naše zdraví.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace