V našem seriálu věnovaném systémové prevenci vzniku odpadu jsme se věnovali již mnoha komoditám a projektům. Včera se nám podařilo ručně jen v roce 2019 zachránit již 10 tisícovou kabelovou cívku před vyhozením mezi odpady.

Dnes se však budeme věnovat jednomu výrobku, který končí v koši mezi odpady téměř všude.

Je jím kapsle do kávových automatů.

Věc, která není zdaleka tak mladá, jak si všichni myslíme. Její historie sahá až do 70 let minulého století.

V největším množství automatů se používají kapsle hliníkové. Ty totiž v reklamách dodávají obsahu punc výjimečnosti a luxusu. Že po jedné cestě tento luxus míří do koše, to už se zapomíná zmínit.

Je to však tak, počet instalací, kde kapsle končí v koši se směsným odpadem je číslo vysoké. Separace takového odpadu z obalu je spíše nulová. Využití tohoto hliníkového odpadu je také minimální až nulové. Protože jaksi třídící lobby nechce poukazovat na skutečnost, že hliník má stále svou hodnotu suroviny.

V každém případě jsou lidé, kterým to jedno není. Jednou z osob, která nejen, že kávovou kapsli nepovažuje za odpad, ale namísto toho je to pro ni poklad ve formě suroviny pro další tvorbu. Designérka tělem i duší vystupující pod pseudonymem Zuzi.Smi

Zuzana Smithová vyrábí šperky z kávových kapslí pod značkou Zuzi.Smi.

Nejsou levnou bižuterií, ale krásná propracovaná umělecká díla. Tady se originalita snoubí s kreativitou a láskou. Zuzana Smithová do každého výrobku vkládá ducha života. Každý výrobek je prostě originál.

Jeden kus je krásnější než druhý a jediným problémem je snad jen to, vybrat si v neskutečně bohaté nabídce výrobků.

Pro svou originalitu i preciznost zpracování se paní Zuzana se svou upcyklovanou tvorbou Zuzi.Smi, přihlásila na největší tuzemskou prodejní výstavu designových výrobků.

Tím je Dyzajn market v Praze, který se koná již tento týden.

Zuzi.Smi upcyklované šperky na Design market

V průběhu srpna bude ještě paní Zuzana vystavovat na Mint marketu v Plzni a Českých Budějovicích. Upcyklované výrobky Zuzany Smithové je možné již zakoupit v mnoha designových prodejnách, kterých stále přibývá.

Jak jsem již psal, mám rád dostanu-li možnost nejenom se na práci dívat, ale i si ji sám vyzkoušet. Mohu Vám říci, že když jsme tak činili v mé pracovně byla hromada nepovedených výrobků podstatně větší než ta, kde, byly výrobky, které již název výrobek mohly nosit.

Zuzi.Smi navíc svým výrobkům dává jména. O to je lidštější její přístup a silnější pak vztah uživatele a výrobku.

Z jednorázového obalu se stává produkt na celý život. Není to život jepičí, jak bývá odpadům předurčeno. Využití je zde na roky, v nichž vždy a každý, řekne ” WOW, TO NENÍ MOŽNÉ ”.

Na závěr si dovolím jen malé postesknutí. Jediným, kdo existenci řešení ignoruje, je sám výrobce. Toho jsem oslovil jak v tuzemsku, tak v mateřské destinaci s nabídkou systémové spolupráce. Nejen, že mu nestojí tato možnost za odpověď, ale navíc se sám chlubí čím dál častěji jak ”UDRŽITELNÉ JEHO PODNIKÁNÍ ” je a doplňuje to čísly o růstu objemů prodaných kapslí.

Věřím však, že tuto ignoranci moci, brzy naruší klienti a zákazníci, kteří se budou sami ptát.

PROČ NE VÝROBCI KAPSLÍ?

PROČ ZA VÁS MUSÍ PRÁCI DĚLAT JINÍ A VY JE ANI NEPODPOŘÍTE?

Komentáře

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu. Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Předchozí článekPlastové odpady vs. plastová daň jako prevence nebo útok na peněženky lidí?
Další článekKošík.cz je druhý měsíc bez klecových vajec, přesvědčil trh, že to jde.
Michael Rada
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Napsat komentář