- Reklama -

Gramodesky mezi odpady nepatří. Když se z poškozeného či nechtěného výrobku stane symbol

Aktuálně

Kdo jsou rádoby největší snaživci ve snižování emisí nebo odpadů?

Před nějakým časem mne jedna paní z nejmenované firmy oslovila se zajímavým dotazem. Její zaměstnavatel pořádal jakousi soutěž v čemsi a ceny pro vítěze...

Aplikace, která pomůže s využitím potravin v uzavřených restaurací

Uzavřením restauračních zařízení ze dne na den vyvstal pro jejich provozovatele problém, co s přebytečnými zásobami potravin. K jejich smysluplnému využití jim pomůže nová odpadová...

Hlavním tématem zákona o odpadech je doba, kdy skončí skládky

Schválená novela zákona o odpadech představuje velkou nejistotu pro obce. Zákon je platný od ledna příštího roku a na první pohled už probouzí méně...

O recyklaci baterií se říká, že není zisková.

Díky organizaci Ecobat máme dnes bezpočet míst, kam můžeme odevzdávat použité baterie a monočlánky. Mimochodem v principu jsou běžné baterie tzv. články a baterií...
Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Před několika dny jsem měl radostnou možnost napsat příspěvek věnovaný druhotnému zužitkování kávových kapslí. Těch hliníkových kapslí do kávovaru. Příspěvek měl během dvou dní téměř nejvyšší čtenost. Tak jsem se rozhodl se podělit o podobný příběh, s jiným výrobkem.

Tímto výrobkem je Gramofonová deska, resp. abych byl přesnější vinylová Gramofonová deska. Většina členů mladé generace již desky nepamatuje i když se úspěšně vrací a nikdy z trhu zcela nezmizely. Jejich paměť je spíše dovádí na mix pulty DJ, kteří scratching a mixování povýšili na jeden z hudebních směrů.

Já si desku pamatuji jako vzácnost. Pouštět je na gramofonu mohli jen rodiče, abychom špatně položenou jehlou nepřivodili újmu desce samotné.

Dodnes si rád vzpomenu na povídky ŠIMKA s GROSSMANEM, HURVÍNKA. Ale také na trampské písně, či Elvise. Vše pouštěno právě z gramofonových desek. V době, kdy audiokazeta ještě nebyla ani na světě.

Právě ke gramofonovým deskám mne oklikou přes palety přivedl jeden z realizovaných projektů INDUSTRIAL UPCYCLING. Ve výrobním závodě jsem totiž narazil na tisíce nehrajících, či špatně vyrobených gramofonových desek. Ty neprošly výstupní kontrolou kvality,nebo byly vyřazeny již dříve v procesu.

Nevím, zda-li si někdo z Vás dokáže představit tisíc gramofonových desek? Já to nedokázal a při realizaci jsem narazil na desítky a stovky tisíc čekajících na přímou cestu na skládku nebo později do spalovny.

Byl to pro mne obrovský impuls k tomu, že své projekty musím ještě zintenzivnit a v žádném případě je nelimitovat na jednotlivé komodity, či dokonce identifikované položky, ale vnímat celý rozsah, který často není viděn kvůli profesní slepotě pracovníků.

Je jen málo projektů, které dokáži zrealizovat sám. Většinou mám tu čest pracovat s některým z místních, či zahraničních partnerů, jedinců, ale i firem, s nimiž vytvářím ucelený obrázek celého projektu. Hlavně nacházím díky systému MLR kompletní způsoby využití na více úrovních současně.

V projektu vinylových desek je takovýmto partnerem pan Martin Pác, který svou práci prezentuje pod značkou WWW.MPVINYL.CZ . Že je co prezentovat, to jistě nemusím ani dodávat. Od základních výrobků, kterými jsou dekorační mísy, přes podtácky s přidanou funkcí až po ručně řezané portréty vyráběné zakázkově na základě fotografií. Dále módní doplňky v podobě náušnic, přívěsků nebo motýlků.

Nedílnou součástí nabídky jsou i hodiny a nejlepší na celé věci je, že každý výrobek je jedinečný a nikdy nebudou dva zcela stejné. A to ani tehdy, bude-li se řezat 75 portrétů hudebního producenta pana Vágnera, který každým z nich vlastnoručně podepsaným, obdařil jednoho ze slavných gratulantů na koncertě uspořádaném na jeho počest.

Dokonce ani tehdy bude-li se jednat o portrét slavného českého vědce, jehož jméno nosí slavná univerzita a tento portrét bude součástí slavnostního daru určeného pro významné zahraniční hosty.

Co za tím vším je?

Celkem nic, jen 5 až 8 hodin práce na jednom výrobku. Pět až osm hodin práce, která z věci, jež měla mířit na skládku udělá symbol změny, který u každého z obdarovaných zaujímá čestné místo, kde říká – JSEM JEDINEČNÝ.

Stejně jako pan Pác, stejně jako každý z nás.

Pan Pás svou prací výrazně pomáhá vytvoření světa bez odpadu a plýtvání. Já jsem mu vděčný, protože každý z výrobků, které udělal, má ducha a je naplněn láskou, nevyjímaje ty, které mám ve své kanceláři.

Ukazují totiž, že nejen vůlí a trpělivostí, ale hlavně PRACÍ VLASTNÍCH RUKOU jsou tím, co mění svět k lepšímu.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Leave a Reply

Recyklace

O recyklaci baterií se říká, že není zisková.

Díky organizaci Ecobat máme dnes bezpočet míst, kam můžeme odevzdávat použité baterie a monočlánky. Mimochodem v principu jsou běžné baterie tzv. články a baterií...

Potřebnost třídění a recyklace nápojových plechovek v ČR

Obliba nápojových plechovek v Česku roste, vytřídí se ale jen každá třetí. Na to, a na potřebnost cirkulárního přístupu k nakládání s obaly, upozorňuje...

Odpady z plastových obalů a nová evropská recyklační daň

V návaznosti na předchozí informace, které k tomuto tématu přinesla Česká asociace odpadového hospodářství, přinášíme další podrobnější informace, které se k nové celoevropské dani...

Elektrické grily je potřeba udržovat i správně recyklovat

Osm z deseti Čechů alespoň jednou za dva týdny rozpálí gril a s rodinou či přáteli si dopřeje třeba steaky, burgery nebo grilovanou zeleninu. O oblibě...

Jak se postarat o baterii i celé elektrokolo, aby vám dobře sloužilo

Češi milují cyklistiku a zejména v letních měsících jich brázdí tuzemské silnice a cyklostezky zvýšené množství. Roste i obliba elektrokol – elektrický pohon měla zhruba čtvrtina...