Před několika dny jsem měl radostnou možnost napsat příspěvek věnovaný druhotnému zužitkování kávových kapslí. Těch hliníkových kapslí do kávovaru. Příspěvek měl během dvou dní téměř nejvyšší čtenost. Tak jsem se rozhodl se podělit o podobný příběh, s jiným výrobkem.
Tímto výrobkem je Gramofonová deska, resp. abych byl přesnější vinylová Gramofonová deska. Většina členů mladé generace již desky nepamatuje i když se úspěšně vrací a nikdy z trhu zcela nezmizely. Jejich paměť je spíše dovádí na mix pulty DJ, kteří scratching a mixování povýšili na jeden z hudebních směrů.
Já si desku pamatuji jako vzácnost. Pouštět je na gramofonu mohli jen rodiče, abychom špatně položenou jehlou nepřivodili újmu desce samotné.
Dodnes si rád vzpomenu na povídky ŠIMKA s GROSSMANEM, HURVÍNKA. Ale také na trampské písně, či Elvise. Vše pouštěno právě z gramofonových desek. V době, kdy audiokazeta ještě nebyla ani na světě.
Právě ke gramofonovým deskám mne oklikou přes palety přivedl jeden z realizovaných projektů INDUSTRIAL UPCYCLING. Ve výrobním závodě jsem totiž narazil na tisíce nehrajících, či špatně vyrobených gramofonových desek. Ty neprošly výstupní kontrolou kvality,nebo byly vyřazeny již dříve v procesu.
Nevím, zda-li si někdo z Vás dokáže představit tisíc gramofonových desek? Já to nedokázal a při realizaci jsem narazil na desítky a stovky tisíc čekajících na přímou cestu na skládku nebo později do spalovny.
Byl to pro mne obrovský impuls k tomu, že své projekty musím ještě zintenzivnit a v žádném případě je nelimitovat na jednotlivé komodity, či dokonce identifikované položky, ale vnímat celý rozsah, který často není viděn kvůli profesní slepotě pracovníků.
Je jen málo projektů, které dokáži zrealizovat sám. Většinou mám tu čest pracovat s některým z místních, či zahraničních partnerů, jedinců, ale i firem, s nimiž vytvářím ucelený obrázek celého projektu. Hlavně nacházím díky systému MLR kompletní způsoby využití na více úrovních současně.
V projektu vinylových desek je takovýmto partnerem pan Martin Pác, který svou práci prezentuje pod značkou WWW.MPVINYL.CZ . Že je co prezentovat, to jistě nemusím ani dodávat. Od základních výrobků, kterými jsou dekorační mísy, přes podtácky s přidanou funkcí až po ručně řezané portréty vyráběné zakázkově na základě fotografií. Dále módní doplňky v podobě náušnic, přívěsků nebo motýlků.
Nedílnou součástí nabídky jsou i hodiny a nejlepší na celé věci je, že každý výrobek je jedinečný a nikdy nebudou dva zcela stejné. A to ani tehdy, bude-li se řezat 75 portrétů hudebního producenta pana Vágnera, který každým z nich vlastnoručně podepsaným, obdařil jednoho ze slavných gratulantů na koncertě uspořádaném na jeho počest.
Dokonce ani tehdy bude-li se jednat o portrét slavného českého vědce, jehož jméno nosí slavná univerzita a tento portrét bude součástí slavnostního daru určeného pro významné zahraniční hosty.
Co za tím vším je?
Celkem nic, jen 5 až 8 hodin práce na jednom výrobku. Pět až osm hodin práce, která z věci, jež měla mířit na skládku udělá symbol změny, který u každého z obdarovaných zaujímá čestné místo, kde říká – JSEM JEDINEČNÝ.
Stejně jako pan Pác, stejně jako každý z nás.
Pan Pás svou prací výrazně pomáhá vytvoření světa bez odpadu a plýtvání. Já jsem mu vděčný, protože každý z výrobků, které udělal, má ducha a je naplněn láskou, nevyjímaje ty, které mám ve své kanceláři.
Ukazují totiž, že nejen vůlí a trpělivostí, ale hlavně PRACÍ VLASTNÍCH RUKOU jsou tím, co mění svět k lepšímu.