V době překotné, ve které žijeme dostávají čím dál větší místo stroje. Namísto nahrazení práce, kterou lidé nemohou vykonávat. To z důvodů objemu, nebezpečnosti, rozsahu, rychlosti, tak přebírají potichu, ale rychle i tu, kterou lidé dělají neradi, ale i rádi.
Koncept INDUSTRIE 4.0 představený společností SIEMENS v roce 2011 na německém výstavišti, vzbudil nejen neutuchající mediální, politickou a tím i finanční podporu. O dva roky později se stal jednou z manter průmyslu a podnikání.
S jeho příchodem byly nasazeny klapky. Vydán zákaz pochybování o jeho správnosti.Není zdaleka náhodou že jen o rok později a v Čechách o dva, začalo znovu silně rezonovat téma CIRKULÁRNÍ EKONOMIKY. Do té doby bylo jen okrajovou záležitostí z důvodu absence zájmu investovat prostředky do změny.
Peníze jsou, tak hurá na ně, zní od té doby heslo. Roboti to vyřeší, lidé si odpočinou, zaznívá druhé. I přes tuto podporu obsahuje INDUSTRY 4.0 jednu systémovou chybu. Je jí absence funkce člověka.
Byl to jeden z důvodu představení INDUSTRY 5.0 jen o dva roky později i jeho rychlý a nefinancovaný rozvoj. Už jsem o tom psal, proto není třeba jít do hloubky. Důvod napsání dnešního příspěvku je jiný. Je jím článek, který se snaží tuto skutečnost zakrýt šířením dalších lží a nepravd. Proto považuji za důležité uvést některé skutečnosti na pravou míru.
Článek tentokrát nevyšel v žádném z renomovaných médií. Jako vycházejících Hned či Dnes, ale v médiu odborném. Odbornost tohoto média má podpořit název www.orobotice.cz
Server O ROBOTICE je tak odborný, že na jedné z titulek nese obraz jednoho z tuzemských odborníků s nímž jsem se již měl možnost setkat. Věřím, že nebudu nucen tak učinit znovu. Server je dokonce tak odborný, že jeho vydavatele nenajdete ani v obchodním rejstříku. Problémem je najít jakékoliv odkazy i na internetu. Nevím, jak je to na udané adrese, ale s ohledem na název ulice mi připadá, že vydavatelem, editorem i redaktorem je samotná UMĚLÁ INTELIGENCE. Ve své velikosti, jež musí ještě tolerovat lidské slabosti.
Z pohledu výše uvedených skutečností jsem se rozhodl trochu hlouběji, než jsem měl v úmyslu, zanalyzovat celý text. Zjistil jsem, že je, až na malou část, celý zkopírovaný z různých zdrojů na internetu. Copy a Paste a překlad. Zaručují onu vysokou míru odbornosti, protože co je psáno, to je dáno.
Článek, který vyvolal mou reakci se jmenuje “ Amerika se topí v odpadcích. Na pomoc přicházejí roboti “. Hlavním důvodem vzniku tohoto příspěvku je poslední článek textu hlásající, že BEZ INVESTIC DO MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ TO NEPŮJDE“
Nejen, že to půjde, ale navíc ono už to jde. Stačí totiž maličkost, přestat plýtvat, a to na všech úrovních a segmentech. Ve všech procesech, a to nejen těch průmyslových, ale i těch osobních. K tomu, aby vznikl svět bez odpadů a plýtvání totiž není třeba investic, ale změny v myšlení a přístupu. To samo o sobě nic nestojí.
A to je hrozba, kterou se snaží mnozí vyvrátit.
Hrozba ve které nejde o existenci dělníkům na výrobních pásech, řidičům či prodavačkám. Ale bankám, investorům, developerům průmyslových nemovitostí, politikům, odpadovým společnostem. Dalším z těch, kteří svět přivedli společně do neutěšeného stavu, v jakém se nyní nachází.
Je na každém z nás, čemu uvěří. Je na každém z nás, co po sobě zanechá.