- Reklama -spot_img

Krize s odpady, recyklace nefunguje a můžou za to Němci

Komentář Michaela Rady, který se zabývá systémovou prevencí plýtvání a vzniku odpadu

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Tak se mi doneslo z Olomouce od autorky Kuni Nguyenové, že za krizi odpadů v česku mají na svědomí naši západní sousedé. Je to podivné. Země, kde se zrodilo INDUSTRY 4.0, Geen Deal, vítání všech a všeho, přeci nemůže být tím důvodem a skutečně není.

Článek otištěný v ekonomickém deníku portfolia jednoho z českých miliardářů to však ve svém názvu vyjadřuje zcela jasně „Krize odpadů v Česku se prohlubuje i kvůli německému průmyslu. Recyklace nefunguje

Nevím, jak dlouho paní Nguyen sleduje odpadovou politiku v tuzemsku, případně v zahraničí, ale při pohledu na její LINKEDIN profil usuzuji, že to nebude dlouho. Kdyby se totiž tématu věnovala déle a hlouběji, mohla by spoustu slov z názvu vypustit, namísto dvanácti by stačily čtyři

KRIZE ODPADŮ. RECYKLACE NEFUNGUJE

Ne, že nefunguje jen v Německu, jak to vypadá, ona nefunguje nikde. Začínají to uznávat po letech obhajování funkčnosti, které bylo nutné pro další dotační příspěvky i samotní recyklátoři. Vždy se vědělo, že svoz, třídění odpadu, balení, přeprava a prodej není skutečná recyklace. Tak není vyhození obalu z konkrétního materiálu do kontejneru odpovídající barvy v ostrůvcích odpadové duhy rozmísťované na co nejvíce místech měst a obcí a dalších vhodných obětištích, kde mají lidé s utkvělou představu že recyklují. Maximálně zahajují proces, ze kterého bez snahy dosáhnout skutečné recyklace profitují odpadové společnosti. Ti diktují tyhle pravidla a vytváří zákony pro zisky několika jedinců, včetně majitele média, kde článek vyšel. Nechávají zbytek republiky měnit ve skládku a i tu dobře zpeněží.

Recyklace je lež, pronesl jsem poprvé před více než deseti lety na konferenci, ze které pak utekl mluvčí firmy EKO-KOM, kterému došli odpovědi na dotazy, které jsem mu pokládal.

Recyklace je byznys, když po oznámení čínského prezidenta, že země přestane dovážet plastový odpad a upozorňoval jsem na krizi, která přijde do celého světa odpadového hospodářství.

Recyklace není třídění, přesto objíždí experti EKO-KOMu a další hráči cirkulární ekonomiky školky a školy. Přibývají další cirkulární konference a s nově vyrobeným odpadem dále lžou o síle jedné barvy obalu pro správný odpad. Ministerstvo žehu posledního (MŽP) je vesele platí a dotuje, protože je to dobré pro politiku oběhového hospodářství.

Ti co mě znají a vědí, čím se zabývám, již pravděpodobně tuší, co bylo důvodem k napsání toho článku. Osmým rokem se na plný úvazek zabývám činností, kterou všechny odpadové společnosti měly za neuskutečnitelnou a nereálnou. Zabývám se systémovou prevencí plýtvání a vzniku odpadu na průmyslové úrovni.

Ona nereálnost umožnila zabránit jednomu milionu tun výrobků a materiálů, aby se staly odpadem. Zároveň se stala základem jednoho z deseti průmyslových trendů příštího desetiletí – INDUSTRY 5.0, jenž je zastupována  v 74 zemích, ale i ho zařadila do svého rámce udržitelného rozvoje Evropská Unie. Učinila tak oficiálně dne 7.ledna 2021 a ve svém dokumentu odkázala mimo jiné na definici INDUSTRY 5.0, které jsem sám autorem.

Už se těším, až se začne i v České republice více lidí a podniků ptát, proč namísto nekonečně rostoucích cen za likvidaci odpadu, protože tou skutečně z 98% deklarovaná tuzemská recyklace je, není aplikovaná nová legislativa vytvořená právě pro PREVENCI PLÝTVÁNÍ A TVORBY ODPADU, která byla v celosvětové premiéře představena 1. září 2021.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace