- Reklama -

Lidé si šijí roušky sami, jak si například vyrobit vlastní roušku z kravaty

Aktuálně

Klasické ZEVO nebo šetrné zařízení na využití plastového odpadu?

Společnost C-Energy Planá bude v teplárně v Plané nad Lužnicí pálit plastový odpad, aniž by místní obyvatelé dostali možnost se k tomu vyjádřit. Areál teplárny se při...

Lidé si vyzkoušejí žít udržitelněji nebo také ZERO WASTE

V sobotu 1. srpna odstartoval již šestý ročník projektu EKOvýzva, během kterého lidé zkoušejí žít udržitelněji a ekologičtěji. Letošní ročník se posunul kvůli šíření...

Jak se postarat o baterii i celé elektrokolo, aby vám dobře sloužilo

Češi milují cyklistiku a zejména v letních měsících jich brázdí tuzemské silnice a cyklostezky zvýšené množství. Roste i obliba elektrokol – elektrický pohon měla zhruba čtvrtina...

Nevíte, kam s vysloužilým elektrem? Poradí vám chytrá recyklace!

Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) sdružující nejvýznamnější ICT dovozce a distributory ve spolupráci s kolektivním systém REMA, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr...
Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Po včerejším zjištění, že by mnozí mohli svou roušku již mít, jen zapomněli, že by mohla být v lékárničce vlastního vozu, jsem procházel další existující zdroje sledujíce přitom usilovnou práci českých rukou, které dokázali v řádu hodin to, co vláda nedokázala za měsíce. Poskytnout lidem ochranu rouškou.

Nejsou vždy perfektní, ani schválené, nejsou certifikované. Ale mají jednu obrovskou výhodu oproti těm, které vše výše uvedené mají.

JSOU DOSTUPNÉ A POSTUPNĚ SE DOSTÁVAJÍ VŠEM POTŘEBNÝM.

A to stačí. Na většině fotografií ze sociálních sítí, vidím tváře i ruce žen, které je šijí. Nabízí a distribuují, protože vědí, že je to potřeba. Dělají to před zraky politiků, kteří jen dokola mluví a často zakrývajíc si tvář rouškou certifikovanou. Tu na kterou jako mocní, mají nárok, protože si vše potřebné pro sebe narychlo uzákonili.

V ČR je nedostatek respirátorů a ústních roušek.

Včera jsem byl v pracovně od tří hodin ráno. Pracoval na systémovém návrhu a řešení situace a to nejen, té stávající, ale i té, co určitě nastane. Už dnes vím, že rouška se stane standardní součástí našich životů. Bude v každé bundě, batohu nebo kabelce. Stejně jako jsou tam dnes papírové kapesníky. Jediné, co se bude postupně měnit bude velikost a forma.

Vím, že dnes ručně ušité roušky, budou symbolem i znamením schopností lidí. Jde o faktické gesto, pomáhat si navzájem a podpořit lidi, kteří nejsou schopni si roušku v daných podmínkách zajistit.

Když jsem procházel články, fotografie a příspěvky, uvědomoval jsem si postupně, že existujících zdrojů, jako jsou lékárničky je mnohem více. Mají s nimi jedno společné, nevidíme je okamžitě.

Zamyslel jsem se tedy a v procesu, který používáme v rámci DESIGN STORMŮ, jsem hledal další bohatý zdroj, který zatím zůstává přehlížen a našel jsem ho. Našel jsem miliony kusů, které jsou v našich šatnících, převážně v těch mužských.

JSOU TO PÁNSKÉ KRAVATY, KTERÉ TAM VISÍ BEZ UŽITKU

Někdy také symboly moci. Symboly odlišujícího manuálně pracujícího od toho, kdo byl již osvobozen z kola trápení a ve svém osvícení vyměnil práci vlastních rukou za práci vlastních úst. Kravata je v mnoha skříních, dokonce je i na mnoha krcích a její jediná funkce je pouze ozdobná. Proč?

Nešla by náhodou právě kravata použít po lehké modifikaci související jen s fixací na obličeji, jako nouzová rouška? Jak velká by to byla modifikace? Kolik času je třeba strávit přípravou a samotným provedením? Je to hodně, či málo za šanci snížit riziko nákazy koronavirem COVID -19?

Věřím, že tento článek, bude dalším z inspirativních. Dalším z těch, které začnou se nejen šířit mezi lidmi mnohem šikovnějšími, než jsem já a budou to zase oni, kdo budou se předbíhat v ukázkách toho, jak z kravaty udělali roušku proto, aby pomohli druhým ji vytvořit ještě lépe.

Kravata je a zůstane v našich šatnících i nadále. Není však důvodu, proč by i po ukončení pandemické vlny strachu, neměla mít více než jen jednu funkci. Nemusíte se bát, čínští výrobci tento nápad rychle převezmou a přivlastní. Udělají to, co dělají politici, zadarmo si berou vše pro vlastní potřebu a na myšlenku úhrady, už dávno zapomněli.

A ptáte-li se, zda-li si nechci nápad vytvoření kravato-roušky patentovat, odpovídám nechci. Ne že by nemohl do budoucna přinést prostředky a zisk, ale proto, že je mi důležitější člověk než peníze.

Co však uvítám více než peníze, jsou vaše vlastní nápady. Inspirace a realizace, kterou budete sdílet s ostatními. Nejen na internetu a sociálních sítích, ale i při osobních setkáních a zašlete-li mi ukázky svých výtvorů na můj e-mail, bude mě potěšením. Velmi rád je budu sdílet v dalším z článků.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Napsat komentář

Recyklace

Nevíte, kam s vysloužilým elektrem? Poradí vám chytrá recyklace!

Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) sdružující nejvýznamnější ICT dovozce a distributory ve spolupráci s kolektivním systém REMA, který v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr...

Nová metoda recyklace matrací poslouží jako surovina k výrobě nových

Společnost BASF vyvinula proces chemické recyklace použitých matrací. Staré matrace díky němu poslouží jako materiál pro výrobu nových. Metoda se nyní testuje v závodě...

Recyklace bazénové vody je z ekonomického hlediska mnohem výhodnější

Vláda připravuje novu legislativu zajišťující větší ochranu pitné vody a donutí tak velké odběratele, ale i domácnosti lépe hospodařit s vodou. Předkládané návrhy předpokládají vyšší...

Starou zahradní techniku můžete nechat zdarma odvézt k recyklaci

Zahrádkaření mají Češi prostě v krvi. Během letošního jara navíc kvůli pandemii koronaviru na svých zahradách či chatách trávili ještě více času než obvykle....

Sbírá lógr od restaurací a kaváren, pak je přimícháván do kompostu

Podle odhadů se každý den na této planetě vypije kolem 2 miliard šálků kávy každý den. Jiný odhad (americké ministerstvo zemědělství) odhadlo produkci kávy...