- Reklama -spot_img

Ostrov odpadků s nejvyšší mírou recyklace odpadu v regionu.

Aktuálně

Eva Manté
Eva Manté
Pro kvalitní zpracování odpadů existují velké rozdíly mezi zeměmi. Recyklace by měla být společenské úsilí. Všichni bychom se měli podílet nejen na recyklaci, ale hlavně co nejvíce odpadu předcházet.

Tchaj-wan byl dlouhou dubu přezdíván, jako „ostrov odpadků“ pro velké množství přeplněných skládek a špinavých ulic. V současné době tento ostrov v jihovýchodní Asii má nejvyšší míru recyklace odpadu v regionu.

S neupraveným směsným odpadem, který způsobuje velké znečištění moří a ucpává různé odtoky, nebo způsobuje katastrofické záplavy v Bangkoku nebo Manily, musí ostatní města jihovýchodní Asie vzhlížet k úspěchu Tchaj-wanu v oblasti snižování produkce a regulované recyklaci odpadu.

Tchaj-wan neudělal nic převratného, jen nastavil dobrou politiku založenou na zkušenostech druhých. Pokud by ostatní země v jihovýchodní Asii přijaly tytéž základní principy, pak by mohly rozvíjet své vlastní modely snižování odpadů, které již fungují.

Snižování množství odpadů je celosvětovou prioritou v souvislosti s rostoucími požadavky na opatření v oblasti změny klimatu a znečišťování plasty.

Musíme více přemýšlet o snižování spotřeby plastů a přepracování odpadu do praktických výrobků. Našim cílem je snížit množství produkovaného odpadu a zajistit efektivnější recyklaci, říká Penchom ze sdružení Ecological Alert and Recovery Thailand.

Dále uvádí, že jsme byli svědky dlouhodobě nesprávného nakládání s odpady v různých komunitách. Cenu, kterou musíme platit z hlediska ohrožení zdraví, znečištění půdy a čisté pitné vody, je nevyčíslitelná.

Reformu na Tchaj-wanu zahájila početná skupina obyvatel Taipei, která před dvěma desítkami let aktivně protestovala proti nečinnosti města, jak fungoval zdejší způsob nakládání s odpady. To vedlo k zavedení poplatků „pay-as-you-throw“, tedy výše poplatku závisí na množství vyprodukovaného odpadu.

Občané a soukromé podniky jsou motivováni k tomu, aby hlavně vytvářeli co nejméně odpadu. Za porušování pravidel nové politiky jsou uplatňovány přísné sankce.

Tchaj-wan tuto odpadovou reformu budoval v době relativně nízkého hospodářského rozvoje a bez skoro žádné historie nějakého ekologismu. Všechno bylo hnáno úsilím občanů a veřejnými protesty.

Tchaj-wan nyní recykluje asi 55 % svého komunálního odpadu. To je druhá nejvyšší míra recyklace na celém světě.

Denní produkce odpadů na jednoho obyvatele za dvě desetiletí klesla téměř o 20 %.

Skládky se postupně mění na parky a komunitní centra.

Tchaj-wan to dokázal v důsledku moderních technologií a inovací v oblasti veřejného vzdělávání.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace