- Reklama -spot_img

Odpadová pyramida 6R s rozpoznáním skutečnosti, jestli se daná věc, výrobek nebo materiál nemusí stát odpadem…

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Systémová prevence vzniku odpadu nazvaná INDUSTRIAL UPCYCLING byla vyvinuta primárně pro použití v průmyslových výrobních závodech. Od samotného okamžiku vzniku byl INDUSTRIAL UPCYCLING tvořen a budován v souladu se standardy, které jsou v průmyslu obvyklé.

INDUSTRIAL UPCYCLING a Metodologie 6R

Průmysl je budován na standardizaci procesů a činností. INDUSTRIAL UPCYCLING a INDUSTRY 5.0 není výjimkou. Jedním z nejúspěšněji zavedených nástrojů je metodologie 6R.

Byla zavedena jako korektivní nástroj k odpadové metodologii 3R jejíž zavedení je jedním z důvodů narůstajících objemů globálně generovaného odpadu, je totiž nefunkční ve smyslu, který je deklarován. I přes nefunkčnost, či právě kvůli nefunkčnosti byla metodologie 6R postavena jako nadstavba, která předchází metodě 3R.

Zatímco 3R je nazývána Odpadovou pyramidou, je 6R kvádrem.

Zatímco na špičce pyramidy nelze vybudovat stabilní budoucnost, na kvádru, kterým je 6R, je to možné.

Jednotlivé kroky jsou definovány následovně a je nutné je aplikovat v uvedeném pořadí

 1. ROZEZNAT RECOGNIZE
 2. ROZMYSLET RECONSIDER
 3. REALIZOVAT REALIZE
 4. REDUKOVAT REDUCE
 5. REPRODUKOVAT REUSE
 6. RECYKLOVAT RECYCLE

Nově přidané tři „R“, hlavně pak první dvě, jsou velmi obtížné. Korigují totiž tzv. Profesní slepotu, která je součástí práce každého pracovníka v okamžiku, kdy provádí jednu činnost v jednom prostředí po dobu delší než 6 měsíců. Na některých pozicích (například na výrobní lince) ovlivňuje profesní slepota pracovníka již například po šesti hodinách.

S ohledem na skutečnost, že i původní „3R“ mění částečně v metodologii 6R svůj význam, dovolím si tento článek dokončit vysvětlením jednotlivých položek

 1. ROZEZNEJ rozpoznání skutečnosti, že se daná věc, výrobek, materiál nemusí stát odpadem
 2. ROZMYSLI u rozeznaných položek je nutné najít způsob druhotného využití a aplikace
 3. REALIZUJ převeďte navržené způsoby do reality, vyzkoušejte je fyzicky
 4. REDUKUJ snižte jednorázovost využitím vratných, či nalezením další funkce
 5. REPRODUKUJ realizovatelné a vyzkoušené šiřte dál a aplikujte v dalších prostředích a na dalších výrobcích
 6. RECYKLUJ vraťte do oběhu, nejen do kontejneru

Zajímavým důsledkem aplikace metodologie 6R, je její aplikovatelnost i mimo primární prostředí výrobních závodů. Úspěšně se nám podařilo aplikovat v obchodních společnostech, kancelářích, školách i v domácnostech.

Podrobnosti, případové studie, další detaily a nástroje, jsou k dispozici online, a budou součástí připravované knihy s názvem INDUSTRY 5.0 the Implementation Guide a zároveň budou součástí našeho seriálu na stránkách serveru www.inodpady.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace