- Reklama -spot_img

Druhy odpadů a plýtvání mimo zákonné definice

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V našem miniseriálu věnovaném systémové prevenci vzniku odpadu nazvané INDUSTRIAL UPCYCLING, stejně jako v přednáškách v tuzemsku a zahraničí vždy pokládám posluchačům jednu otázku. CO JE TO ODPAD?

Řada z nich, aniž by to tušila, odpoví slovy, která jsou použita i v zákonech a normách

“ ODPAD JE TO, ČEHO SE CHCEME ZBAVIT “

…nic víc, nic míň ?

Bez ohledu na použitelnost, materiál, pracnost na výrobu, či vytěžení, bez ohledu na skupenství, či podstatu. ODPAD JE TO, ČEHO SE CHCEME ZBAVIT.

A je to…

Omlouvám se Vám za ten výraz, ale tato definice zákona je blbá, a to už jen z toho důvodu, že se vlastně o žádnou definici nejedná. Je to jen obecná věta, kterou téměř do legislativy všech států i nadnárodních organizací dostala odpadová lobby proto, aby měla vždy dost a ještě lépe, více peněz.

Já na nové definici odpadu, s partnery pracujeme a věřím, že ji budeme moci představit co nejdříve, ovšem před tímto krokem mne prosím nechte objasnit tvorbě jakých druhů odpadů jsme se rozhodli svou prací a systémem INDUSTRIAL UPCYCLING předcházet.

Jsou to čtyři druhy odpadu a plýtvání

1. Fyzický odpad

odpadky a věci, které házíme do košů, kontejnerů, popelnic a vyvážíme na skládky, spalujeme a zamořujeme jimi zeměkouli

2. Sociální odpad

lidé, kteří chtějí pracovat, ale nemohou. Jsou moc staří, moc mladí, mají špatnou barvu kůže, vzdělání, pohlaví, jsou příliš nemocní, či zdraví

3. Urbanistický odpad

přibývající brownfieldy (prázdné továrny, sklady, ale i byty) a zbytečně budované greenfieldy tam, kde leží existující prostory ladem

4. Procesní odpad

neefektivní procesy a činnosti k nim patřící například 64% prázdných kamionů na silnicích, či 50% nevytížených nákladních vagonů nebo kontejnerů na železnici a na moři

 

Při přednáškách a práci je pro mne vždy důležité předat celkový obraz, aby bylo pochopeno, proč a jak lze odpadu předcházet a jak je to snadné.

Na rozdíl od politiků si nemyslím, že bychom měli čekat do roku 2035, či 2050 na to, jestli se něco stane.

Nemyslím si však také ani to, že život v této indikované době nám má být ukradený.

Žiji tak, aby život v roce 2035, ale i 2050 ještě existoval a dělám vše proto, aby se i nadále život nejenom jmenoval, ale životem i skutečně byl, nejen přežíváním, k němuž směřuje dnes. I proto je nutné rozumět skutečnosti a hovořit jedním jazykem, který já osobně nazývám jazykem efektivity.

Budeme-li totiž pod pojmem ODPAD rozumět jen to, co nám říkají odpadové společnosti, pak nebudeme schopni změnu realizovat.

Tento příspěvek jsem se rozhodl napsat jen jeden den poté, kdy jsem diskuzi na téma SOCIÁLNÍ ODPAD vedl s lidmi z Indie, USA a Francie. Po vysvětlení, všichni ti, kdo se na mne na začátku zlobili za použití slova odpad v souvislosti s lidmi, poděkovali za vysvětlení a požádali mne, zda-li mohou tento výraz začít sami používat, s čímž jsem s největší radostí souhlasil a to platí i pro Vás samotné.

Na závěr mi dovolte Vám na reálném příkazu ukázat co rozumím pod pojmem procesní odpad. Natočil jsem ho pro Vás v neděli 23.června 2019 v 6:30, kdy jsem jel opět do své pracovny. Rád bych doplnil, že se jednalo o ráno, které následovalo po celonočním dešti.

Zde je navíc procesní odpad způsobuje mnohem větší škodu. Plýtvá totiž surovinou, na jejíž výrobu je zatím člověk i věda krátká. Surovinou, která brzy bude vzácnější než jakákoli jiná tekutina. Plýtvá vodou.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace