To, co jeden člověk považuje za nepotřebný odpad, se pro druhého stane inspirací. Amatérská módní návrhářka tvořící pod pseudonymem Ricia Juanpaolo šije šaty a kostýmy z vyhozených použitých PET lahví, kosmetických lahviček a sáčků.

Na využití plastových víček přešla amatérská designérka z Filipín. Dělá z nich šaty.

Konfekce vyrobená z plastových odpadů

Amatérská návrhářka vyrábí šaty z odpadků

Designérka recykluje odpadky společně se svými sousedy. „Materiály, které používám, jsou vlastně bezvýznamné odpadky. Jde o prázdné sáčky od jednorázového kafe 3v1, čokoládových tyčinek, sáčky od bonbónů a podobně. Sbírám je jednou za měsíc, omyju je, pak vyberu kousky, které k sobě ladí, a tvořím,“ řekla pětatřicetiletá žena, která má provizorní studio ve městě Calumpit, na okraji města Manila.

Inspirace chudobou

Ne vždy ale měla místo, kam by nejen schovala své návrhy, ale i složila hlavu. Když kdysi utekla ze svého rodného města v provincii Bulacan, žila v Manile na ulici jako bezdomovkyně.

Nyní pracuje v cateringové firmě a jejím největším koníčkem je vytvářet recyklovatelné šaty. Nápad originální tvorby jí prý vnukla žena bez domova, která na ulici vytahovala z koše plastové pytle a uvazovala si z nich sukně a šaty.

Juanpaolo nemá žádné oficiální vzdělání, co se týče kreslení nebo navrhování oblečení, spoléhá na instinkt. Navíc nepotřebuje ani šicí stroj. Pro svoje modely používá obyčejnou kancelářskou sešívačku a nůžky. Doufá také, že její práce inspiruje ostatní, aby více přemýšleli nad kreativní recyklací odpadků.

Neprodejné modely

Její tvorba má i hlubší význam. Vyrostla ve velmi chudé rodině a už jako malá snila o tom, že bude nosit šaty. Bohužel si je ale kvůli bídě nemohli dovolit. Dnes je vše jinak a k vidění má zhruba 50 modelů, které nenabízí k prodeji, pouze na výpůjčku. Ceny se pohybují od 170 až po 1200 korun.

Svou tvorbu většinou vystavuje v nedaleké škole, přičemž jako modely využívá své známé i příbuzné.