- Reklama -

Veřejné debaty na téma spotřeby, odpady, recyklace a uhlíkovou stopu

Aktuálně

Jak dopadne rozhodnutí o konci spalování a těžby uhlí v ČR?

Už týden okupují lidé z organizací Extinction Rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima prostor před budovou Ministerstva životního prostředí....

Nové e-shopy v době pandemie se dopouštějí nekalých obchodních praktik

Česká obchodní inspekce i v období pandemie pokračovala v kontrolách internetových obchodů. Ve 3. čtvrtletí 2020 uskutečnila 160 kontrola a porušení zákona o ochraně spotřebitele zaznamenala...

Mýtné v novém roce prodraží, důvod je znečistění ovzduší a zvýšený hluk

Sazby mýtného pro nákladní automobily nad 3,5 tuny se od 1. ledna 2021 změní, rozhodla o tom dnes vláda. Poplatek za užití dálnic a...

Organizace, které rozvážejí potraviny lidem v nouzi dostanou finanční kompenzace

Organizace, které se podílejí na záchraně a následné distribuci potravin v době pandemie koronaviru, dostanou od Ministerstva zemědělství (MZe) ještě v letošním roce navíc...
Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Debata ČESKÉHO ROZHLASU PLUS: VZDÁTE SE POHODLÍ KVŮLI PLANETĚ?

Ta byla pro mne podkladem pro vytvoření dnešního příspěvku. Proběhla před 10 hodinami v prostorách Plzeňské Papírny za účasti publika jako živý přenos a byla, kromě jiného zaznamenána i na kamery.

K účasti na akci jsem se rozhodl, když jsem informaci o ní zahlédl na síti FACEBOOK. Nikdo mne nezval, nikdo se mne neptal na názor, nikdo nechtěl vědět, jak se věci mají, a to ani přesto, že jsem otcem systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání a PRŮMYSLU 5.0 a že navíc sídlím v Plzni.

Prostory, kde se akce konala znám, přednášel jsem totiž na stejném pódiu o 3 roky dříve a již tenkrát mne překvapilo přes 40 účastníků. Dnes jich bylo více a z toho jsem měl radost.

Již z informací šířených na facebooku jsem znal složení lidí na pódiu, které mne překvapilo. Kromě jediného jména, se totiž nikdo tématu profesně nevěnuje. Makroekonom, Zpěvák, Odbornice na jadernou energetiku, Pedagog a spisovatel v jedné osobě a Klimatolog, ti všichni seděli spolu s redaktorem na pódiu dozdobeném novým plastovým odpadem jako ukázkou zla.

Již samotná instalace, která spolu s kamerami a další technikou ukazovala, že akce není levnou záležitostí minimálně ne po stránce investic spojených do realizace, kam kromě jiného musela přijet nejen technika z Prahy, ale museli být svezeni i samotní účinkující.

Zde záznam celé akce, a to včetně mého prvního a zároveň posledního dotazu, protože vícekrát jsem nedostal prostor se zeptat.

Původně jsem měl radost, že se podobná akce koná a má ji dokonce pod záštitou Český rozhlas, který sice neposlouchám, stejně jako to nedělám s ostatními stanicemi, a to včetně televizních, ale měl jsem stále představu, že pojem Český bude garantem korektního obsahu.

Bohužel mne zklamal.

Nejen plastem na pódiu, efektně naaranžovaným, ale a to hlavně, chybně a zavádějícím způsobem prezentovanými skutečnostmi, které s realitou nemají nic do činění, a to bez možnosti jim čelit, či je uvést na pravou míru.

Dobře vybraná skupina známých tváří, nemajících hlubší povědomí (kromě klimatologa) o skutečnostech jen a pouze reprodukovala informace získaná v mediích a občas, přidala vlastní dovětek.

Mezi příklady opakovaných lží, která media šíří bych zařadil následující

  • PLAST JE ZLO
  • OCEÁNY ZNEČIŠŤUJE 10 ŘEK NA 2 KONTITENTECH
  • ČEŠI JSOU DRUZÍ NEJMENŠÍ EMITOŘI CO2
  • ČEŠI JSOU ODBORNÍCI NA RECYKLACI PLASTU
  • NEJVĚTŠÍMI ZNEČIŠŤOVATELI JSOU KONTEJNEROVÉ LODĚ

Bylo jich více, ale tyto se prolínali celým pořadem.

Promítnu-li si celou akci zpětně, pak mi nejvíce připomínala Besídku žáků zvláštní školy, kterou jsem tak rád poslouchal na gramofonové nahrávce.

Co mne však již na místě velmi překvapilo byla schopnost redaktora, přetáčet odpovědi účastníků o 180° a jejich nulová snaha o korekci. Ukazují to jasně obě ankety a doporučuji si poslechnout vyjádření dotazovaných a pak komentář pana redaktora řízeného pokyny režisérky sedící jen o dvě židle vedle mne a předávající mu pokyny přes mikrofon.

Nevím, zda-li to je standard, ale našeptávače myšlenek už jsem zažil a v tomto provedení mi připomněl dobu před listopadem 1989 a následně ještě doběh socialistické doby v rámci vojenské služby, kde politruk byl ten, kdo vkládal slova do úst.

P.S. informace o tom, že se ke mně nesmí znovu dostat mikrofon, jsem zaslechl a přiznám se, že na chuti setrvat, mi nepřidaly.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Zanechte komentář

Recyklace

Nová mycí linka se zaměřuje na recyklaci tiskových spotřebních materiálů

Nová mycí linka na Haiti pomáhá snížit množství odpadních plastů, které by jinak skončily v oceánech a přináší prospěch místním komunitám, planetě i naší...

Jak postavit budovu tak, aby ji bylo následně možné recyklovat?

Až dvě třetiny všech odpadů v České republice pochází ze stavebnictví. Přitom některé stavební materiály už začínají docházet. „Je proto nejvyšší čas začít se...

Správná péče o baterii v elektrokole prodlouží její životnost

Elektrokola letos zažívají svůj boom. Výrazné zvýšení poptávky všech kategorií potvrzuje také jeden z nejvýznamnějších tuzemských výrobců kol, firma BP Lumen, která stojí za...

Jak si vyrobit obličejový štít z recyklovaného plastu

Druhá vlna epidemie je v plném proudu. Obsahem tohoto článku však není ani zveřejnění statistik, odborných studií, nebo rozhovorů s odborníky či politiky. Níže...

Zelená linka Chytrá recyklace patří mezi projekty udržitelného rozvoje

Na čtyři stovky odbavených telefonátů, rad a doporučení, taková je tříměsíční bilance provozu bezplatné zelené linky Chytrá recyklace. Ta začala na telefonním čísle 800 976 679...