- Reklama -spot_img

Udržitelnost a oběhové hospodářství na mezinárodním strojírenském veletrhu

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Poprvé v historii Brněnského výstaviště bude v rámci strojírenského veletrhu, jenž je již po několikáté spojen i s logistickým a dalšími, by se měla stát klíčovým tématem udržitelnosti a s ním i cirkulární ekonomika. Dalo by se říci, že stačí počkat a vše se změní v říjnu, mám však obavu, že to tak nebude.

Nebude to ani přesto, že INCIEN, tedy nejvyšší instance cirkulární ekonomiky v Česku tvrdí, že se bude jednat o milník cirkulární ekonomiky v Česku.

Mám trochu obavy, že již dnes se jedná spíše o milník.

K této domněnce jsem dospěl po přečtení pozvánky k účasti, kterou jsem ani nevyplňoval, protože mi bylo jasné, že z důvodu naplněnosti, by nebyla přijata (i když bude poloprázdno), zapomněli pracovníci Institutu Cirkulární Ekonomiky dodat, že účast není zdarma, přeci jen musí zaplatit prostor a svůj čas.

Kolik to bude stát však neřekli. Zvou na zajímavý program, který nemají?

A jsou si jisti vysokou návštěvností, která průběžně na MSV klesá (proto i ono sdružování)

Na rozdíl od většiny členů INCIENu jsem měl možnost MSV účastnit, a to vícekrát za sebou již od 90 let minulého století a dobře si vzpomínám na svou první účast, která proběhla v době, kdy se zakladatelka institutu učila chodit.

V té době to nebyla jen přehlídka cti a toho, že ještě existuji, ale firmy na veletrhu předváděli to, co jinde jejich klienti a potenciální klienti nemohli ani vidět, ani vyzkoušet, protože internet se učil chodit stejně jako paní Jonášová.

O téměř tři dekády později bude INSTITUT, jenž oslavil v tomto roce čtvrté výročí svého založení vložením částky 5.000 Kč, tvořit milník dějin.

Je jasné, že pro jeho stvoření, bude nutné pečlivá selekce osob a společností, které budou na mramorové desce dějin vytesány.

Jsem přesvědčen, že úmysly jsou dobré, jejich provedení však kulhá.

Cirkulární Ekonomika se zacyklila namísto cesty vpřed rozhodla se chytit vlastní ocas, protože to je hra, která se nikdy neomrzí, hlavně je-li dobře živena zvenčí. V den vytvoření tohoto článku jsem měl možnost shlédnout na síti YOUTUBE záznam podobné akce organizované finskou obdobou INCIENu, organizací SITRA. Jednalo se o 90 minut záznamu konference, kde účastníci měli dostat informace ke stavu cirkulární ekonomiky a způsobu, jakým jednotlivé země tvoří tzv. ROAD-MAPS, čili plány implementace cirkulární ekonomiky ve svém prostředí.

Výsledek byl tristní, polovina času byla spotřebována politickými prohlášeními a druhá informacemi o tom, jak, kdo, bez jasných informací, co mají dělat, udělal proto aby vytvořil plán.

Největší prohrou celé akce bylo vystoupení zástupce EU, resp. části Evropského parlamentu, komise, která má cirkulární ekonomiku na starost a jeho prohlášení, kolik desítek miliard EUR, do ní již bylo a bude investováno.

Čas na dotazy byl opět téměř vypuštěn, a to je škoda, protože hned první tázající ukázal, že o celé problematice ví z desítek let profesní praxe mnohem více než všichni na pódiu. Podruhé se ke slovu nedostal a nemyslím, že by neměl dotazy, spíše že skončil stejně jako já na diskuzi Českého Rozhlasu, o kterém jsem již psal.

Nemyslím si však, že udržitelnost na MSV nepatří, naopak její přítomnost považuji za důležitou, protože to je právě průmysl, bez ohledu na segment, kdo ničí životní prostředí v největší míře. Jen si nemyslím, že by se měla udržitelnost limitovat na CIRKULÁRNÍ EKONOMIKU, či na jeden ne zcela funkční koncept, jenž ani za 30 let existence nepřinesl žádné hmatatelné výsledky.

Oslovil jsem proto přímo MSV a manažera projektu a jsem zvědav, zdali mi on, či někteří z jeho kolegů odpoví. Nebojím se, že bych neměl co říci, ani toho, že bych musel mluvit sám, naopak, dlouhá a každodenní profesní praxe mi umožnila vytvořit silnou síť partnerů, klientů a dalších firem a jednotlivců, kteří by nejen měli co říci, ale hlavně by měli co ukázat a provozovatele serveru inODPADY považuji za jednoho z těch, kdo by měl být vidět, stejně jako projekty MPVINYL, ZUZISMITH, TEXTILEMOUNTAIN, FLORIUM, GROWLIGHT a mnohé další.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace