- Reklama -spot_img

MEXICO a konec jednorázových plastových lahví

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Mexico je prý krásná a divoká země. Když jsem se naposledy setkal s jejím občanem, bylo to na jedné ze zahraničních konferencí, kde jsem přednášel na téma INDUSTRY 5.0 a systémové prevence vzniku odpadu a on za mnou přišel, zda-li by se nedaly znovu používat staré „rámy“ ze včelínů.

Projekt to byl zajímavý a poslední zprávou bylo že začal z tohoto dřeva vyrábět malé doplňky pro domácnost, které si lidé oblíbili, protože voněly a voní po medu.

Tam však můj osobní dotek s Mexikem končí, nebudu-li počítat tortilly a další dobroty mexické kuchyně. Dnešní článek však s ani jedním z výše uvedených témat nesouvisí.

Název MEXICO mi vytanul v mysli, v okamžiku, kdy jsem poprvé použil výrobek, vyrobený v rámci projektu druhotného zužitkování přebytků výroby a v tomto případě výroby v rámci jedné z nejmodernějších technologií, tedy 3D tisku.

I v něm totiž se vytváří odpad. Nebudu-li počítat tzv. nadbytečný materiál, kterého je díky technologii minimum (je-li tisk správně nastaven), pak jsou odpadem zbytky materiálu na roli a samotné role, tedy obalový materiál, k němuž patří i karton, plastové folie a sáček pro absorbci vzdušné vlhkosti uvnitř vakuového obalu. Přiznám se, že pro mne bylo zajímavé zjisti, že náplně čili filamenty jsou náchylné na vzdušnou vlhkost a je proto ji tedy udržovat na minimu.

Podívám-li se na celý proces očima systémové prevence vzniku odpadu, tedy očima INDUSTRY 5.0, pak lze provést následovné kroky

Obal a všechny jeho části lze používat jako vratný, a to platí i pro plastový sáček, o kterého lze zvolit typ, jenž bude možné opakovaně otevírat a zavírat mnohokrát za sebou. Bude-li dobře konstrukčně vyřešena cívka, bude ji možné složit zplacatit a tím náklady na zpětnou dopravu mohou být minimální a díky absenci nutnosti nákupu nových obalů se dá návratnost investice očekávat při 5-7 otáčkách, obaly však dokáží dvoj i trojnásobek.

Poslední položkou, které zbývá je pak zbytek samotné tiskové náplně a zde se mi líbí projekt, který navrhl jeden z nejlepších dlouhodobých obchodních partnerů, a to využít tyto filamenty na tisk výrobků, u kterých nebude až tak záležet na vzhledu, jako na funkčnosti a shodou náhod hned první dva produkty ukázaly, že přesah a dopad projektu může být podstatně širší, než se původně očekávalo.

Konkrétně se jedná o dva zajímavé produkty.

Tím prvním je „lis na citróny a citrusové plody“ který dostal název „MEXICO“

Tím druhým pak ochranná síťka do hrdla lahve.

První s druhým pak dokáží nabídnout vysokou přidanou hodnotu, a proto je dobré je používat společně.

Možná Vás nyní napadá, jak mohou tyto výrobky ukončit existenci jednorázových plastových lahví a odpověď je připravena. Oba výrobky totiž dokáží z jednorázové lahve udělat lahev vícečetně použitelnou schopnou uživateli nabídnout vždy čerstvou příchuť na kterou bude mít chuť.

Začneme-li totiž jednorázové výrobky které to umožňují používat opakovaně, přestaneme je spotřebovávat a „konzumovat“ formou opakovaného nákupu. To se projeví poklesem prodejů, a nutností výrobce náplně inovovat způsoby, jakým se jeho výrobky k uživatelů dostanou.

Tato změna bude mít dalekosáhlé dopady, které nejen že budou souviset s poklesem objemu výroby jednorázových lahví, ale i třeba se zavedením nového typu balení, které bude pro uživatele i výrobce mnohem zajímavější (o tom však zase příště), ale bude souviset i s výrazným poklesem objemu generovaného plastového odpadu, spotřebované ropy, počtu kilometrů najetých, nalétaných a naplavených jen proto, aby se nápoj a s ním i lahev, jednou otevřela a hned vyhodila.

S každým dalším použitím budete krátit uhlíkovou stopu a ta, kterou po sobě začnete zanechávat bude připomínat tu, kterou uděláte do mechu, či čerstvé trávy.

Přeji Vám krásný den bez odpadů a plýtvání ve všech jejich podobách.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace