- Reklama -spot_img

INDUSTRY 5.0 vs. Cirkulární ekonomika, kde je rozdíl?

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V projektech systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání mám čím dál častěji možnost odpovídat na otázku, jaký je rozdíl mezi cirkulární ekonomikou a INDUSTRY 5.0. Dotaz souvisí se skutečností, že na cirkulární ekonomiku, naráží posluchači v médiích téměř denně.

Je to zvláštní, protože například vyhledávač GOOGLE, vidí situaci trochu jinak. Zatímco pro pojem cirkulární ekonomika vyhledávač našel 122.000x. U pojmu INDUSTRY 5.0 to bylo 349.000.000x

Tato skutečnost však není odpovědí na otázku, kde je rozdíl. Přišel jsem na ni, až dalšími a dalšími realizacemi. Převážně přednáškami a texty, které považuji za nedílnou součást své práce.

Největším rozdílem je přístup k odpadu.

Je to skutečně tak, přístup k něčemu, co ani jeden, ani druhý nezmiňuje ve svém názvu. Tom je už zmíněno v principech, které jeden i druhý přístup popisují.

CIRKULÁRNÍ EKONOMIKA stojí na tom, že změní odpady na suroviny.

INDUSTRY 5.0 na tom, že odpady nevzniknou, bude jim předejito

Na první pohled to může vypadat podobně, ale řekl bych že rozdíl nemůže být větší. Myslím že přirovnání NEBE A DUDY je poměrně výstižné.

Kromě jiného je z výše uvedeného jasné, proč je cirkulární ekonomika tak silně podporována odpadovým průmyslem a dotována na úrovni nejenom lokální, národní, ale i Evropské a Světové. Pomáhá totiž odpadovému průmyslu nadále růst, a to ještě silněji, než pomohlo zavedení pojmu RECYKLACE.

Zároveň jsou najednou naprosto transparentní i důvody, proč stejná podpora není dána i INDUSTRY 5.0. Proč se komunita kolem cirkulární ekonomiky, tak silně brání tomu, aby INDUSTRY 5.0 uznala jako nástroj hodný následování, či použití.

Rozdíl je viditelný na první pohled

Zatímco ti, co chtějí využívat odpad jako zdroj, což je mimo jiné novodobé heslo mnoha odpadových společností, které jej s oblibou píší na popelnice, kontejnery i svozová auta, se vyžívají v prostředí plném odpadu a z jeho nárůstu mají radost (viz foto vlevo). Jsou zde ti, kdo se zabývají prevencí vzniku odpadu. Namísto odpadového kontejneru, chtějí mít na místě čisto a uklizeno. Budou na něm namísto odpadu skladovat výrobky pro druhotné využití.

Podíváme-li se na celou problematiku očima zákona, pak je to ještě jasnější.

S odpadem mohou zacházet jen vybraní jedinci (je jedno, zdali jsou to osoby fyzické, či právnické). S výrobkem, či materiálem, který se nestal odpadem však mohou zacházet všichni. To je největší hrozba pro odpadové společnosti, které si zvykly na strachem udržovaný monopol moci.

A tak nezbývá se než zeptat, proč tolik měst stále preferuje generování odpadu a platbu neustále rostoucích částek za jeho „management“ namísto toho, aby jednou pro vždy začali vzniku odpadu předcházet. Namísto nákladů generovali zisky, které by mohly plynout například ze vzniku mikrotováren, takových, jakými jsou například IBCSD WERKy a další místa.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace