Společnosti PD Power s.r.o., které patří zařízení pro sběr, výkup a využívání odpadů v katastrálním území Svatava na Sokolovsku, udělila už v únoru Česká inspekce životního prostředí pravomocnou pokutu ve výši 280 tisíc korun za nedovolené přepravy velkého množství odpadů z Německa do Česka realizované v období od r. 2017 do r. 2020. V červenci tohoto roku ale přibyla další pravomocná pokuta, a to „jen“ ve výši 250 tisíc korun, tentokrát za porušení vodního zákona. Firma ve svém zařízení ve Svatavě skladovala odpadní oleje a živočišné tuky v celkovém množství více než 200 tun, a to v sedmi vodohospodářsky nezabezpečených – přesněji technologicky nevybavených – a nezastřešených jednoplášťových nádržích umístěných bez záchytných, případně havarijních jímek přímo na nezpevněném terénu.
V případě nelegálního dovozu odpadu z Německa se jednalo o plastové směsi pocházející pravděpodobně ze sběru komunálního odpadu a netříděné odpady shromažďované z domácností, které byly přepravené jako čisté plasty a kaučuk. Přepravu zařizovala německá společnost Matejka Abfallmanagement GmbH, původcem odpadu byly společnosti Bachhuber und Partner a Krug Logistik & Marketing GmbH. Tyto odpady byly do Česka dovezeny bez písemného oznámení a souhlasu Ministerstva životního prostředí. Dále se jednalo o dovoz nezpracované strusky, pneumatik, stavebních a demoličních odpadů jako je beton, cihly, plasty a stavební materiály na bázi sádry. Tyto odpady byly evidenčně přijaty do zařízení určeného pouze ke sběru a výkupu odpadů, nikoliv k využití.
Následující, v červenci pravomocná pokuta, měla jiné důvody. Firma nezabezpečila odpady před povětrnostními vlivy a proti nežádoucímu úniku do okolí. Nezajistila, aby všechny nebezpečné odpady, se kterými v zařízení sběrny nakládala, byly označeny v souladu s platnou legislativou, nezpracovala identifikační listy všech nebezpečných odpadů shromažďovaných v zařízení a místa nakládání s nebezpečnými odpady tímto listem nevybavila. Rovněž i neshromažďovala v zařízení odpady utříděné podle jednotlivých druhů a neprovozovala zařízení sběrny a zařízení na využívání odpadních olejů v souladu s jejich aktuálními provozními řády.
Zařízení společnosti PD Power nemělo v době kontroly pro skladování olejů v ocelových nádržích zajištěnou nepropustnou úpravu manipulačních ploch (jednalo se pouze o nezpevněný terén, který byl v některých místech posypán štěrkem) a nebylo ani vybaveno žádným kontrolním systémem pro zjišťování úniku závadných látek. Firma neměla schválený „havarijní plán“ místně příslušným vodoprávním úřadem.
Podle provozního řádu mohly být pro zařízení využity pouze 4 ocelové nádrže na odpadní oleje a 1 ocelová nádrž jiného zařízení. Je v něm rovněž uvedeno, že odpady mají být umístěny v záchytných vanách. Chyběly však nejen havarijní popř. záchytné vany pod vlastními nádržemi, ale i úkapové vaničky v místech manipulace. O vodohospodářsky nezabezpečenou manipulaci se jednalo i v případě nálezu kyblíku s obsahem asi 15ti litrů oleje, která byla volně položena vedle jedné z nádrží na nezpevněném terénu. Vlastní zařízení k úpravě olejů nebylo v době šetření funkční. Jedná se o separátor, který má sloužit k úpravě odpadních olejů na výrobek – podle provozního řádu se takto mají produkovat topné oleje nebo oleje pro další zpracování. Jaká je skutečná kapacita skladu nebylo v době šetření známo, avšak v té době byl téměř celý jeho vnitřní prostor zaplněn sudy a IBC kontejnery, které obsahovaly především odpadní oleje, popř. další tekutiny neznámého složení.