- Reklama -spot_img

Měla by ČIŽP projevovat snahu o předcházení vzniku odpadu a plýtvání?

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Již téměř rok mám tu čest spolupracovat se serverem inODPADY. Téměř rok sleduji nejen články vlastní, ale i ty, které jsou publikovány druhými. To včetně tiskových zpráv, kterých v průběhu roku přibylo a stále přibývá. Jedním z nejrychleji rostoucích zdrojů nese zkratku ČIŽP.

Jedná se o zkratku ČESKÁ INSPEKCE ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ. Instituce, před kterou třese se malý i velký.

Všechny zprávy (pokud si dobře vzpomínám) měly jednoho společného jmenovatele. V názvu se objevilo slovo POKUTA. Měnil se obsah, důvod a částka, ale jedno zůstalo shodné. Trest za prohřešek proti zákonům a nařízením.

V mnoha případech bylo zmíněno, že dané právnické osobě byla udělena pokuta již několikátá, co však sděleno nebylo, zda-li tato pokuta jednak byla zaplacena a za druhé, zda-li nastala změna.

Ta totiž, jak to tak vypadá, tak vítaná není.

Důvod je prostý. Nebylo-li by pokut, nebylo by prostředků a odměn pro ty, kdo prohřešek našli a zpracovali. Pokuta se prostě vyplatí.

Nebo se mýlím?

Na stránce ČIŽP se dozvíme, že

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je odborný orgán, který je pověřen dozorem nad respektováním právních předpisů v oblasti životního prostředí. Dohlíží rovněž na dodržování závazných rozhodnutí správních orgánů v oblasti životního prostředí. Česká inspekce životního prostředí byla zřízena v roce 1991 zákonem č. 282/1991 Sb. o České inspekci životního prostředí a její působnosti v ochraně lesa.“

V této větě se skrývá odpověď.

ČIŽP není odpovědná za změnu, nápravu, či dokonce předcházení vzniku, ale za DOHLED a DODRŽOVÁNÍ a činí tak již od roku 1991.

Dokonce není zmíněna ani náprava. Snad i proto mi logo připomíná oko a ne ruce, které by pracovaly.

Zajímalo mne, kolik očí ČIŽP má a bohužel jsem se to nedozvěděl, a to ani ze stránek, ani z výroční zprávy, které mluví o počtu zpracovaných žádostí, nikoli však o jejich objemu, obsahu či množství prostředků, které byly úspěšně vymáhány.

Jedno však zůstává jasné, kdyby nebylo přestupků, nebylo by třeba očí.

Vidíte tedy jediný důvod, proč by ČIŽP měla projevovat snahu o předcházení vzniku odpadu a plýtvání? Mám obavu, že stejně jako zřizující orgán Ministerstvo Žehu Posledního je efektivní prevence jedním z největších strašáků, a proto je třeba se jí zdaleka vyhnout.

Vždyť jak říká ministryně financí naším úspěchem je rostoucí počet pokut a pokutovaných

Přiznám se, že se těším, až se na stránkách ČIŽP například v sekci AKTUALITY poprvé dočtu, že včasnou prevencí bylo zabráněno poškození životního prostředí. Nebylo proto nutné vystavovat žádnou pokutu.

To totiž bude signálem k pochopení, že plakat nad rozlitým mlékem se dá nekonečně dlouho. Nerozlít ho je však možné hned.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace