Slumy v různých koutech světa jsou takovými recyklačními centry. Co je to vlastně takový slum. Je to dosti překvapivé, ale ve skutečnosti moc lidí neví, co si má představit pod pojmem slum. Slumy jsou vážné téma, ne každý na to má žaludek a bohužel se vyskytují po celém světě. Takže k tématu, v každém městě je chudší vrstva lidí, bezdomovců, lidí bez práce, lidí se zhoršenými životními podmínkami, atd. Tito lidé většinou žijí v malých bytech, nebo na ubytovnách, v nejhorším případě na ulici, jako bezdomovci. Lidé mají jen minimální mzdu, pokud vůbec nějakou a musí šetřit jídlem i čistou vodou. Naneštěstí se situace těchto lidí ani nedokáže rovnat situaci lidí ve slumech. Nejhorším případem jsou indické slumy.

Život ve slumech je katastrofální, hygienické podmínky, kriminalita, nedostatek pitné vody, chybí elektřina.

V indických slumech lidé často žijí na ploše jen o málo větší než 1m². Průměrný věk obyvatel slumů je okolo 35 let, jídlo jsou většinou zbytky z blízkých měst a čistá voda zde neexistuje, to co tito lidé pijí je pouze odporně zapáchající, znečištěná stoka. Domy ve slumech v Indii jsou polorozpadlé stěny z plechu a hlíny se střechou, opírající se jeden o druhý a ona stoka je plná všemožného odpadu. Stoka ústí do jakési nádrže, kde se odpadky shromažďují na hladině. Je to vlastně paradox, že tyto odpadky, které lidem ničí život, jim zároveň dávají způsob obživy.

Právě v těchto slumech je recyklace nutností, nikoli trendem, či “hrou na záchranu země“ jak tomu nejmenovaní lidé říkají. Recyklace se stala nutností, protože je to jeden z mála způsobů, jak si vydělat peníze. Děti a rodiče, kteří nezískali jinou práci, zde každodenně třídí odpadky a pak jej prodávají dál překupníkům, kteří již objevili zlato ukrývající se pod plastově-papírovou schránkou. Ve slumech se klasicky třídí plast, papír, sklo a kov. Průměrná mzda je okolo 2 dolarů denně.

Taková recyklační centra, pokud to můžeme tak nazvat.

Má to i “dobrou“ stránku?

Zdá se to neuvěřitelné, ale odpověď zní ano. Třídění odpadků ve slumech je pro některé lidi opravdu výnosnější, než pracovat v nedalekých městech, protože plat 2 dolarů denně je pro tyto lidi opravdu hodně. I přes to, hygienické podmínky jsou opravdu otřesné a toto téma by se mělo začít řešit.

Tyto struktury se bohužel vyskytují po celém světě, například okolo Paříže, Washingtonu DC, Brazílii a Beijingu. Není to tedy jenom problém rozvojových zemí.

2 KOMENTÁŘE

  1. Život ve slumech je krutý. Brodit se mezi bordelem a hledat v něm živobytí je skutku očistec. Je vidět velký rozdíl mezi přízemní chudobou a přítomným bohatstvím každého člověka.

  2. Život ve slumech je krutý. Brodit se mezi bordelem a hledat v něm živobytí je skutku očistec. Je vidět velký rozdíl mezi přízemní chudobou a přítomným bohatstvím každého člověka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno