- Reklama -spot_img

Pro vypěstování jednoho jablka se v průběhu cyklu spotřebuje až 40 litrů vody

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Na téma plýtvání potravinami bylo napsáno mnoho. Věnoval jsem se mu i já. Obchodní řetězce z něho dokázali udělat pravidelný výprodej neprodejných zásob. Politici téma, o kterém se tak dobře mluví při míse plné obložených chlebíčků a jednohubek.

Plýtvání jídlem & Systémové změny

Plýtváním jídla se profesně a v rámci projektů systémové prevence vzniku odpadu plně věnuji od roku 2017. Pomáhám změnit stav v tuzemských hotelech a restauracích. Jedné z největších světových hotelových sítí. Při pohledu zpět jsem však zjistil, že na osobní úrovni jsem se tématu věnoval již o rok dříve. Dohnal mne k tomu hlad, respektive ani ne tak hlad, jako nedostatek volných finančních prostředků. K tomu, abych si i nadále jedl třikrát denně.

Svou zkušenost jsem shrnul v jednom z TOP TEN čtených blogů, provozovaných tenkrát ještě pod hlavičkou iDNES. Článek, či chcete-li příspěvek, se pojmenoval JÍM JENOM JÍDELNÍČKY.

Stojí za přečtení, protože popisuje zvláštnosti lidské mysli ve vztahu k potřebám těla.

Přiznám se, že ani po třech letech, a to i když by mi to ekonomická situace často dovolila, jsem nezačal obědvat. Výjimkou bývají projekty, při kterých realizuji svou práci v továrnách klientů. Tam mají závodní jídelny a vetšinou mne pozvou na oběd. Při obědě využijeme čas na rozbor realizovaných projektů, kroků a nemuseli se tak zdržovat meetingy mimo.

Rozdíl oproti popisovanému stavu je ten, že dnes již jídelníčky nejím. Pohled na napsaný text, ale ani na obrázek, ve mně pocit hladu nevyvolává. Navíc jsem si všiml, že začínám vynechávat i dvě sušenky k snídani. Jediným jídlem tak pro mne bývá večeře, kterou si většinou sám připravím.

Důvod proč to všechno zmiňuji je prostý. Jsem zdravým 47,5letým mužem. Přesto jsem dokázal, a to bez negativního vlivu na svůj zdravotní stav velmi radikálně změnit své stravovací návyky. Cítit se přitom lépe. Omezení objemu přijímané stravy se neprojevilo ani úbytkem, ani nárůstem hmotnosti nebo změnou tělesných proporcí. Při svých 185 cm výšky vážím 77,7 kg.

Je to zvláštní, ale po konzultaci s potravinovou poradkyní mi bylo řečeno, že přijímá-li mé tělo změny pozitivně, není důvodu nic měnit. “Obzvláště když vypadáte o deset let mladší“ Konstatovala odbornice.

Je tedy otázkou do jaké míry je to zvyk, který příjmem jídla v pravidelných frekvencích 3x až 5x denně, začíná být podmínkou zdravého vývoje a existence. Často je totiž vidět na zbytcích, nejen na talířích, ale i v regálech. Nevyjímaje popelnicích nebo kolem cest. Prostě potraviny nedojídáme. Děti tomu říkají, že už nemají hlad, když si pletou pojmy hlad a chuť.

Je třeba nezapomínat na skutečnost, že 75% vypěstovaných plodin se vyhodí. Aniž by kdy spatřili druhý krok procesu, který je měl zavést do úst spotřebitele. Objemy vypěstovaných plodin jsou tak o 75% vyšší než by ve skutečnosti mohli být. Uvědomíme-li si, že na vypěstování jednoho jablka se v průběhu jeho životního cyklu spotřebuje v průměru 40l vody. Na litr piva je to už litrů 300. Je třeba zvážit, zda-li by systémová změna a odbourání zvyklosti, neměly pozitivní účinek. Na který čím dál více lidí a hlavně samo životní prostředí čeká.

V žádném případě netvrdím, že jíst jen dvakrát, či dokonce jednou denně je pro každého. Dokonce si myslím, že se v průběhu vývoje potřeb lidského těla mění, ale právě to by mělo býti zohledněno, protože pravidlo tří, či pěti se ukazuje jako ne zcela funkční.

Stejně jako u střešní průmyslové zahrady a plodů které nese si však dovolím i zde zeptat, co sním.

Co s půdou, na které se pěstovalo, aby se mohlo vyhazovat?

Co se stromy, na kterých se pěstovalo, aby se vyhazovalo?

Co s obchody a pořád plnými policemi, které se plní a následně se jejich obsah likviduje?

Změna o které mluvím je tak výrazná, že jsem ji nazval evolucí. Dal jí jméno srozumitelné všem – INDUSTRY 5.0, či chcete-li PRŮMYSL 5.0. Je to změna, kterou si můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Nezapomeňte, bude-li Vás z hladu trápit migréna, můžete zkusit jíst jenom jídelníčky, mně to pomohlo.

P.S. když jsme u vaření, už jste zkusili do bramboráků nastrouhat čerstvý zázvor?

Zkuste to, ale zbytek nechte, jak jste zvyklí. Dobrou chuť a dejte nám vědět, jak vám chutnalo.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace