- Reklama -spot_img

Na třešně na stromy, nikoliv do regálů v obchodních domech v plastových obalech

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Co kdybychom si zajeli na třešně? To byla docela běžná otázka letních prázdnin mého dětství. Jako správní kluci a správné holky, měli jsme zmapované své okolí, zahrady, sady, ale i aleje podél silnic a věděli jsme přesně, kde, kdy, co roste a kdy dochází ke stavu konzumovatelnosti.

Vzali jsme kola, či vyšli pěšky a cestou jsme si povídali, hráli fotbal, či prostě jen blbnuli.

Po poměrně krátké době, kdy byly spodní větvě očesané, lezli jsme na ty vyšší a soutěžili, kdo dokáže vyšplhat nejvýš. Neměli jsme na to žádný návod (a to ani video tutorial)

Nepotřebovali jsme speciální boty, stačily většinou roztrhané tenisky a nepotřebovali jsme si s sebou nosit ani lahev vody pro zajištění dostatečné hydratace, ani igelitový, polyethylenový, či biodegradabilní sáček na to abychom si mohli odnést domů, rozdělit se s rodiči, či sourozenci.

K odnesení posloužily, kapsy, čepice, či tričko obrácené naruby. Stejně chodil na třešně můj tatínek a maminka, stejně tak činil i můj již téměř stoletý dědeček. Dnes, o čtyřicet let později je to jiné.

Stromy zůstaly, kde jsou, byly vysázeny nové, a některé jen získaly nové majitele. Třešně dozrávají místo v polovině, již na začátku prázdnin a stromy jsou jimi obsypané.

Něco je však jiné. Není nikdo, kdo by je sbíral.

Nikdo, kdo by se proháněl ve větvích a nosil v tričku domu nadělení, kterému maminka vždy říkala, NO TO JE ZASE NADĚLENÍ, vidíce další špinavé prádlo na obzoru.

A přesto na mnoha stolech, v mnoha domácnostech jsou třešně na stolech, tak, jako tomu bylo kdysi. Nechutnají sice tak sladce, ale vypadají perfektně. To protože jsou perfektní. Nikde ani chybička, než do dvou dnů od nákupu nezačnou plesnivět.

Namísto na stromy, chodí se v době jejich sezony na třešně do regálů obchodních domů.

Vybíráme dle velikosti a barvy a ti co nemají na ty největší, spokojí se s menšími.

Hezky zabalené v přepravkách, plastových krabičkách, přendávají se do plastových sáčků a po zvážení se označují samolepicím štítkem udávajícím hodnotu naší práce.

Doma se umístí na talíř, či do mísy a s hrdostí bojovníků proti klimatické změně, umístí se plastový obal do kontejneru správné barvy, abychom si mohli přidat další čárku na žebříčku svých příspěvků na lepší budoucnost.

Pak sejdeme se na protestu a budeme mávat umně napsanými transparenty, než umístíme foto na sociální sítě a odložíme je k nejbližšímu koši.

Až dozrají jablka, budeme postupovat stejně

Až dozrají hrušky budeme pokračovat stejně

Až dozrají švestky budeme pokračovat stejně

Protože my přeci na to máme. Budoucnost si zaplatíme.

Ptá-li se mne někdo, co může udělat pro to, aby bylo na světě méně odpadu a plýtvání, rád ho zavezu, či odvedu k nejbližšímu stromu a řeknu, utrhněte si a ochutnejte. A mnozí pochopí, že třešně dovezené z Itálie, ale ani ty vypěstované pro prodej v obchodních řetězcích v Čechách, nikdy nebudou tak dobré jako ty, které si ze stromu utrhneme vlastní rukou.

Jediné co je škoda, je že není u stromu kasička, rád bych totiž za jeho dary zaplatil a příště proto, místo peněz vezmu s sebou lahev vody, abych pomohl tomu, kdo mi poskytl chuť na kterou jsem už skoro zapomněl.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace