V návaznosti na již vydanou Příručku pro živnostníky a malé původce odpadů, nyní Česká asociace odpadového hospodářství vydává přehledný a stručný osvětový materiál k nové odpadové legislativě také pro obce a města.
Obce a města jsou velmi důležitými původci odpadů v rámci legislativního pojetí českého odpadového zákona (č. 541/2020 Sb., o odpadech). V novém zákoně jim byla navíc historicky poprvé stanovena zásadní a ne zrovna jednoduchá povinnost, a to dosáhnout vytyčených úrovní třídění komunálních odpadů v zákonem stanovených letech. Obce a města mohou v tomto směru využít řady svých zákonných kompetencí a možností, jak přimět své občany dostatečně třídit. Jednotlivé obce a města musí ve spolupráci s vybranou svozovou společností co nejdříve nastavit systém tak, aby zákonem stanovené povinnosti ve vztahu k třídění, mohla obec odpovídajícím způsobem postupně naplnit. Třídící cíle jsou pro obce závazné. Nad to by měl být do úvah brán i cíl na postupné snižování produkce směsných komunálních odpadů (SKO). Akční plán EU k oběhovému hospodářství stanovil cíl potřeby snížení produkce směsných odpadů do roku 2030 na polovinu ve srovnání s rokem 2020.
Cíle třídění však nejsou jedinou starostí představitelů obcí a měst z nové odpadové legislativy. Obce a města mají z titulu nového zákona i řadu dalších povinností, které je třeba plnit. Ty nejdůležitější se aktuálně snaží shrnout v přehledné a stručné podobě právě nová Příručka České asociace odpadového hospodářství pro obce a města. Už v případě předchozí Příručky ČAOH pro živnostníky se osvědčila forma jednoho složeného listu papíru. Zpětná vazba k této příručce je pozitivní a samy jí dál distribuují jak některé obce a města, tak vybrané podnikatelské a profesní svazy, včetně Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Proto i tentokrát jsou potřebné informace shrnuty na jedné dvojstraně tak, aby byly jednoduše vytisknutelné a pro čtenáře připravené v přehledné a jednoduché podobě. I tato příručka ČAOH je zdarma a je volně šiřitelná. Informace v příručce jsou určeny především pro vedení obcí a měst, ale také pro jejich občany.
V příručce jsou shrnuty např. informace o:
-
tom, co je komunální odpad
-
základních povinnostech obce z §§ 59 a 60 zákona, včetně povinnosti dosahovat stanovené míry třídění v letech 2025, 2030 a 2035
-
obsahu obecně závazné vyhlášky obce o obecním systému odpadového hospodářství
-
povinnosti platit skládkovací poplatek
-
možnosti využít tzv. třídící slevy z poplatku za ukládání odpadů na skládce, včetně tabulky množství odpadů, na které je možné slevu čerpat
-
kontrolních kompetencích obce
-
možnostech nastavení systému poplatků za odpady v obci
-
možnosti ušetřit tříděním popela z domácností
-
a další…