- Reklama -spot_img

Michael Rada a jeho osobní vyúčtování k pandemii COVID 19

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

Média nás zasypávají informacemi o účtu vlády, účtu, který, ač to tak nevypadá, je účtem všech občanů. Neutuchající tok informací nedává mnoho prostoru pro přehled nad účtem vlastním, a to je velká škoda, protože účty vlastní, se na rozdíl od těch státních, chovají zcela odlišně.

Zkuste však na chvíli vypnout zprávy a tisková prohlášení vlády a odpovědět na následující otázky, týkající se Vašeho chování a osobních výdajů v době pandemie a karantény

 1. Jsou výdaje Vaší domácnosti vyšší, či nižší?

 2. Jsou Vaše údaje za pohonné hmoty vyšší, či nižší?

 3. Jsou výdaje na oblečení vyšší, či nižší?

 4. Jsou Vaše výdaje za jídlo vyšší, či nižší?

 5. Jsou Vaše další výdaje vyšší, či nižší?

Předtím, než jsem se rozhodl se věnovat tomuto tématu, dovolil jsem si udělat malý osobní průzkum mezi lidmi, které znám a výsledek mně nepřekvapil

 1. Celkové výdaje domácnosti klesly v rozmezí 15–20%. V jednom případě o 45%

 2. Výdaje za pohonné hmoty klesly o 70%, v jednom případě dosaženo 100%

 3. Výdaje za oblečení klesly o 60-80%

 4. Výdaje za jídlo jsou nižší o 12-18%

 5. Další výdaje jsou srovnatelné s dobou před pandemií

Zajímavé je pak rozebrat důvody

Celkové výdaje domácnosti klesly proto, že v době karantény nešlo tak jednoduše nakupovat a když k nákupu došlo, pak byl cílený a rychlý. Dalším aspektem, který tento výsledek ovlivnil byl pokles, či nejistota na straně příjmů

Výdaje za pohonné hmoty klesly proto, že většina dotazovaných přestala denně jezdit do práce autem a bylo-li to možné (ve většině případů u pracovišť v místech bydliště, či jeho okolí (do 15 km), začali dotazovaní jezdit namísto autem na kolech, koloběžkách, elektrických jednokolkách, či dokonce chodit pěšky. Jen minimum zvolilo MHD. I přesto, že se osobní auta používala méně, využili někteří nákupu benzínu, či nafty do zásoby, a to z důvodů extrémně nízké ceny PHM.

Výdaje za oblečení klesly jednoduše proto, že nelze oblečení zkoušet, a i zádrhele na straně některých e-shopů a pokles či nejistota příjmů, hrály svou roli.

Výdaje za jídlo jsou velmi zajímavou položkou, protože u nich pokles souvisí se změnou spotřebitelského chování. Jídlo a potraviny se kupovali, když začaly docházet, a to jen v objemu „skonzumovatelném“ nebyl totiž prostor na ukládání nahromaděných položek, aniž by hrozilo riziko jejich zkažení. Dalším aspektem byla absence návštěv v restauracích a posledním, který je mi nejbližší, i snaha spotřebovat vše do posledního kousku, tedy bez plýtvání a znovu objevení schopnosti a radosti vyrábět si některé potraviny například chléb a pečivo sami doma. Zde je nejzajímavější, že k poklesu došlo i přesto, že v době pandemie se začaly zvedat ceny mnoha potravin a dle mého pozorování klesla jen krátkodobě cena vajec po Velikonocích.

Mezi další výdaje domácnosti patří nájmy, platby za energie, vodu, zábavu, či například sport. Vyrovnanost rozpočtu byla způsobena nárůstem na jedné, a poklesem na druhé straně.

Rád bych podotkl že žádný a to myslím, skutečně žádný z dotazovaných, nežádal ani nedostal peníze třetích stran, včetně státních a ani si žádné prostředky na život nemusel půjčovat od lichvářů se stále rostoucím portfoliem dobra.

Všichni, do jednoho, tedy opět plných 100% zjistili, že i přesto, že byli permanentně doma a to často ve větším počtu než bylo běžné (nechodili do práce, nebydleli na kolejích apod.) generovali nejméně o polovinu méně odpadu a tím i naplnění kontejneru, či popelnice bylo podstatně pomalejší. Někteří v této souvislosti zaregistrovali i snížení frekvence svozu komunálního i recyklovaného odpadu.

Shrnu-li tedy výsledek, pak pandemie přinesla úspory, často vynucené, způsobující však okamžitou změnu chování a vystoupení z tzv. komfortní zóny.

Je to velmi zajímavé už proto, že v podání vlády, má ta samé pandemie zcela jiné důsledky. Namísto šetřená začala rozhazovat prostředky. To, co se dělo do té doby po milionech, narostlo na miliardy a jejich stovky, a to vše pod heslem „VŠE PRO DOBRO STÁTU“

Je škoda, že si někdo neuvědomil, že stát tvoří jeho obyvatelé, nejen zástupci moci.

Věřím však, že i tento článek napomůže obyvatelům, si tuto skutečnost uvědomit a začít jednat.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

5 KOMENTÁŘE

 1. Váš jeden z mnoha podobných textů, zítra bude slavit měsíc. ,,Otázkou dní, tak, abychom již za týden mohli říci, SEZNAM.SE,, Já se tak těšil, že se seznámím!
  https://inodpady.cz/michael-rada-systemove-reseni-situace-s-globalni-pandemii-covid-19/
  Není náhodou tohle systémové plýtvání časem? Nebo to co stále kritizujete u jiných, tak vy máte systémovou imunitu? Je z vás cítit systémový narcismus 🙂 jen pište, pokud to tady ještě půjde 🙂 ještě, že má vydavatel tak dobrý smysl pro humor 🙂

 2. DObrý den pane Svatoš, děkuji Vám za Váš komentář a připomenutí. Už samotná skutečnost, že mé blogy sledujete ukazuje, že jsem časem neplýtval, máte však pravdu, že server SEZNAM.SE ještě spuštěn nebyl. Důvodem byla koncentrace na další projekty, které by se následně na této adrese, v jejich komplexní podobě měly objevit. Věřím, že nebudete Vy, ani ostatní muset dlouho čekat a těším, se na Vš komentáře, či na spolupráci i na další adrese.
  Přeji Vám krásný den a PEVNÉ ZDRAVÍ

 3. Ještě bych k předchozímu komentáři rád doplnil, že chcete-li si vyzkoušet na vlastní kůži zda-li „jen píši“ rád Vaši pomocnou ruku uvítám na nakládce dalšího kamionu, či dalším projektu v některé z továren.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace