- Reklama -spot_img

Co dělat po pádu Bohemia Energy?

Možnosti jsou omezené, pomoci musí stát

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Téměř milion domácností a dalších odběrných míst se ze dne na den ocitl bez dodavatele energií a spadl do režimu dodavatele poslední instance. To je obrovský průšvih, protože nyní elektřinu a plyn platí za ceny na spotovém trhu s energiemi, které jsou astronomicky vysoké. Mnozí lidé si teď velmi hořce prožívají na vlastní kůži rčení “nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci”.

Největší problém mají lidé, kteří žijí v nedostatečně zateplených domech a topí plynem, protože plyn v posledním měsíci zdražil brutálním způsobem a právě zdražení plynu táhne nahoru i ceny silové elektřiny, tedy nikoli emisní povolenky, jak se nám někteří politici či lobbisté snaží namluvit.

Elektroměr. Ilustrační foto (c) Wikimedia Commons – Juandev

Těmto domácnostem se nyní zálohy od dodavatelů poslední instance zvedly zhruba na pětinásobek a u některých to může znamenat i zálohy blížící se neskutečným dvaceti tisícům korun měsíčně. Do problémů se ale dostaly i celé bytové domy se společným plynovým kotlem či některé plynové teplárny zásobující teplem celá města. U nich totiž mnohdy hrála ve výběrovém řízení hlavní roli cena, kterou zkrachovalá firma Bohemia Energy nabízela nejnižší. Zdražení se tak nevyhne ani mnohým domácnostem, které využívají centrální vytápění.

Důležité je v tuto chvíli nepanikařit. I po skončení jejich dodavatelů mají lidé k dispozici plyn i elektřinu, byť za příliš vysoké ceny. Nikdo je neodpojí a jejich základní potřeby budou pokryté. Zároveň je velmi pravděpodobné, že ve výsledku jim stát nějakým způsobem pomůže a část peněz za energie jim zaplatí. Pokud by jim stát nepomohl, bylo by to obrovské selhání.

Ale to neznamená, že odběratelé mohou zůstat nečinní. Je ale potřeba si co nejdříve vyjednat nové smlouvy u přejít od dodavatelů poslední instance na standardní ceníky. I ty budou ale výrazně dražší, než na co byli odběratelé dodnes zvyklí. Výhled na dlouhodobý horizont trhu s energiemi dává naději, že současné ceny dlouho nevydrží a bude možné opět zlevňovat. Někteří experti proto radí, že finančně má smysl si cenu energií nyní zafixovat jen na rok a pak uzavřít novou smlouvu, která již bude výrazně levnější.

Nejjednodušší je nyní uzavřít standardní smlouvu u dodavatele poslední instance, ale někteří z nich nyní nenabízejí roční smlouvu. U alternativních dodavatelů mohou lidé dostat cenu nižší, ale mnozí teď budou ostražití a nedůvěřiví a budou se bát, aby znovu neskončili bez dodavatele. Pozor si pak lidé musí dávat i na nekalé praktiky na energetickém trhu, které sice byly nedávno zakázány, ale nová opatření platí až od začátku roku.

Tady je asi na místě si říci, proč vlastně Bohemia Energy a několik dalších malých dodavatelů kvůli zdražování elektřiny skončilo. Nezodpovědné firmy totiž spekulovaly na cenu a spoléhaly se na to, že trh s energiemi byl dlouhodobě stabilní. V okamžiku, kdy se zavázaly, že budou dodávat zákazníkům elektřinu či plyn po určitou dobu za fixní cenu, neměli potřebné zásoby nakoupené a čekaly, až bude pro ně výhodné tyto komodity na trhu nakoupit. Po prudkém zdražení už pak na nákup potřebného množství energií neměly peníze.

Mnozí dodavatelé energií kromě nákupů na burze uzavírají i přímé kontrakty s konkrétními výrobci energie za fixní ceny. To je jeden ze způsobů, jak minimalizovat hrozbu výkyvů cen na trhu. Má proto určitě smysl se při změně dodavatele ptát, jakým způsobem funguje, a preferovat dodavatele, kteří alespoň část energií nakupují tímto způsobem. Někteří dodavatelé mají tu výhodu, že sami vlastní nějaké zdroje energie – například ČEZ má vlastní elektrárny a část elektřiny z nich odebírá. Jiní dodavatelé sice zdroje nevlastní, ale elektřinu nakupují ve velkém napřímo. Takovou taktiku má například i firma Nano Energies, která je na českém trhu zřejmě nejprogresivnější a nakupuje elektřinu jen z obnovitelných zdrojů v rámci přímých kontraktů. Změna dodavatele tak může být možností jak nakupovat čistější elektřinu a nepodporovat finančně těžbu a spalování uhlí.

Změna dodavatele je první krok, ale lidé mohou samozřejmě nyní přemýšlet, jak své náklady za energie co nejvíce snížit. Řešení, které dává z dlouhodobého hlediska smysl jak kvůli současným vysokým cenám energií, tak kvůli ochraně životního prostředí, je především zateplení domů, ideálně s využitím rekuperace. To ale lidé bohužel už nestihnou před aktuální topnou sezónou, reálně to je tedy opatření pro příští rok. Zateplení by také mělo být doplněné výměnou starého kotle za nový, efektivnější kotel či jiný způsob vytápění. Dost často totiž nemá smysl pořizovat nový kotel a pak zateplovat, protože do zatepleného domu je vhodné pořídit jiný kotel než do nezatepleného. Nechá-li se v zatepleném domě původní kotel s vysokým výkonem, přijde domácnost o část úspory, protože nebude možné nový kotel provozovat v optimálním režimu. Na zateplování i na změnu vytápění lze získat dotace.

Před současnou topnou sezónou mohou domácnosti alespoň provést nějaké základní opatření vedoucí k ušetření – netopit na větší teplotu, než je potřeba (každé snížení pokojové teploty ušetří až 6 procent energie potřebné k vytápění), pořídit si termostatické hlavice či termostat, pořádně utěsnit či vyměnit okna, větrat jen krátce či nezakrývat radiátory.

Možností je také konzultovat svoji konkrétní situaci s odborníky – funguje například síť EKIS nabízející bezplatné konzultace v oblasti úspor energií. Případně je možné si udělat energetický audit s termokamerou, který zjistí, kde jsou největší tepelné úniky. Ne vždy je nutné zateplovat rovnou celý dům, ale například strop od sklepa či garáže. I to se teoreticky dá stihnout rychleji než komplexní rekonstrukce či zateplení celého domu.

Při vyšších cenách energií je nyní velmi výhodná investice do střešní fotovoltaiky, a ušetřit tak za dodávky elektřiny. I na střešní fotovoltaiku se dá získat dotace. Také je zde možnost hromadné objednávky solárních panelů v rámci obce či po domluvě se sousedy či s přáteli – i to může cenu investice snížit.

V těchto případech se ale bavíme o opatřeních, která vyžadují mít finance na vstupní investici, která pak reálně mnohem více peněz ušetří. Ne všechny domácnosti ale na takové investice mají. Stát by měl tedy nyní zajistit, aby se podmínky pro dotace změnily a zjednodušily tak, aby pokud možno zaplatily zateplení a solární střechy i nízkopříjmovým domácnostem, které jsou mnohdy současnou krizí cen energií zasaženy nejvíce.

Dalším krokem, který by měla nová vláda udělat, je přijetí pravidel pro komunitní energetiku, aby si mohly elektřinu snadno vyrábět i obce, komunity, či bytové domy. Je také načase si položit otázku, zda nezměnit vyhlášku o rozúčtování nákladů na vytápění, aby nediskriminovala domácnosti, které se v bytovém domě snaží energiemi šetřit ve prospěch těch, kteří topí takzvaně pánu bohu do oken.

Psáno pro Deník Referendum

Autor: Lukáš Hrábek

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieENERGETIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace