Průvodce výběrem efektivního vytápění domu: úspory, udržitelnost a komfort
Zvyšování cen energií je tématem, které neuniklo asi nikomu z nás. Není proto divu, že většina českých rodin hledá způsob, jak během chladných měsíců na vytápění co nejvíce ušetřit. Odpovědí je správný výběr typu vytápění, které je ekonomické i ekologické, a také dodržování několika pravidel pro co nejoptimálnější provoz topení. Jaké jsou možnosti vytápění rodinného domu?
Porovnání nákladů na vytápění rodinného domu
Částky za vytápění rodinného domu se můžou výrazně lišit na základě toho, jakým způsobem v domě topíte a zda je dům zateplený.
K nejčastějším zdrojům vytápění patří kotel na elektřinu nebo plyn, kotel na tuhá paliva a tepelné čerpadlo voda-vzduch. Při volbě typu vytápění do rodinného domu je třeba vzít v potaz kromě ročních nákladů na palivo nebo energie také náklady na pořízení, náklady na související stavební úpravy (výkopové práce apod.) a náklady na údržbu a servis.
Náklady na vytápění domu v příkladech
Pojďme se nyní podívat na průměrné roční náklady za vytápění domu v případě plynového kondenzačního kotle, kotle na tuhá paliva (hnědé uhlí) a tepelného čerpadla vzduch-voda. Kolik za topení s jednotlivými typy vytápění zaplatí čtyřčlenná rodina, která bydlí v rodinném domě s podlahovou plochou 150 m2 a tepelnou ztrátou 10 kW a která zdroj vytápění zároveň používá k ohřevu TUV?
- Plynový kondenzační kotel: Náklady na vytápění za rok se pohybují okolo 89 000 Kč, pořizovací cena plynového kotle je cca 60 000 Kč.
- Kotel na tuhá paliva (hnědé uhlí): Náklady na vytápění za rok se pohybují okolo 33 000 Kč, pořizovací cena kotle na tuhá paliva je cca 40 000 Kč.
- Tepelné čerpadlo vzduch-voda: Náklady na vytápění za rok se pohybují okolo 48 000 Kč, pořizovací cena tepelného čerpadla vzduch-voda je cca 300 000 Kč. Na pořízení tepelného čerpadla vzduch-voda je ovšem možné získat dotaci až 100 000 Kč.
Výhody a nevýhody jednotlivých zdrojů tepla
Roční náklady na provoz jednotlivých typů vytápění by neměly být jediným parametrem při výběru topení. V potaz byste měli vzít i výhody a nevýhody jednotlivých variant, jako je například náročnost obsluhy a údržby a ekologičnost řešení.
Kotle na tuhá paliva produkují emise skleníkových plynů a znečišťují ovzduší
Kotel na elektřinu nebo plyn
Výhody
- relativně nízké pořizovací náklady
- vyšší ekologické standardy
- nenáročná údržba
Nevýhody
- závislost na ceně plynu a elektřiny
Kotel na tuhá paliva
Výhody
- nízké náklady na topivo
- relativně nízké pořizovací náklady
Nevýhody
- náročná obsluha (do kotle je třeba neustále přikládat)
- nutnost skladovat palivo
- nejméně ekologické řešení, které je legislativou omezované
- ceny tuhých paliv kvůli zvýšené poptávce rostou
- bezpečnostní rizika
Tepelné čerpadlo vzduch-voda
Výhody
- nižší závislost na cenách energií
- rychlá návratnost investice
- možnost využití dotací na pořízení
- ekonomický a ekologický typ vytápění
- tepelné čerpadlo lze instalovat i do starého nezatepleného domu
Nevýhody
- vyšší pořizovací náklady
Druhy topení: zvolit podlahové, nebo radiátory?
Další rozhodování ohledně vytápění spočívá v tom, jestli zvolit radiátory, nebo dát přednost dnes tolik oblíbenému podlahovému vytápění. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto variant?
- Nespornou výhodou podlahového vytápění je rovnoměrné rozložení tepla a menší proudění vzduchu spojené s menší prašností. Kladem podlahového vytápění také je jeho estetické hledisko a skutečnost, že v interiéru nezabírá místo. Nevýhodou je, že se vytápění dlouho zahřívá a podlahové topení vyžaduje vyšší investici.
- Výhodou radiátorů je, že se zahřívají rychleji než podlahový systém a můžete díky nim velmi snadno regulovat teplotu. Nesporným plusem jsou i nižší pořizovací náklady. K nevýhodám se řadí nerovnoměrné rozložení tepla, vysušování vzduchu a vysoké proudění vzduchu.
Obecně není možné říci, který systém rozvodu tepla je lepší, vždy totiž záleží na typu nemovitosti a preferencích uživatele. Podlahové vytápění je vhodné v případě domu s velkými místnostmi, kde požadujete rovnoměrný a plynulý provoz topení. Radiátory naopak oceníte, pokud chcete systém vytápění, který dokáže pružně reagovat na změny teploty.
Zvolíte podlahové topení, nebo radiátory?
Základní pravidla pro ekonomičtější provoz topení
Ať už zvolíte jakýkoliv zdroj a typ vytápění, existuje několik doporučení, díky kterým můžete za topení ušetřit nemalé peníze.
Zateplení
Zásadní vliv na výši ročních nákladů za vytápění má nejen volba typu vytápění, ale také zateplení domu. Kvalitním a dobře realizovaným zateplením je možné za vytápění ušetřit 25 až 50 % nákladů, v případě nízkoenergetických či pasivních domů dokonce až 70 %. Investice do zateplení fasády se zpravidla vrátí už během 10 až 15 let.
Úniky tepla můžete minimalizovat i zateplením stropu a pořízením kvalitních izolačních oken a dveří.
Rekuperace
Možností, jak snížit náklady za vytápění o 30 až 50 %, je rekuperace. Rekuperace jednak šetří peněženku a jednak přispívá ke zdravému prostředí v interiéru tím, že zajišťuje neustálý přívod čerstvého vzduchu v domě.
Chytré termostaty
Pokud chcete ušetřit za topení, vyplatí se vám také investice do chytrých termostatů, které dokáží snížit náklady za vytápění na minimum. Chytrý software totiž neustále vyhodnocuje nejrůznější data, pomocí kterých optimalizuje provoz topné soustavy. Díky wifi termostatům je navíc možné ovládat teplotu v domě nebo bytě odkudkoliv a kdykoliv prostřednictvím mobilního telefonu, tabletu či počítače.
Zónová regulace
Jistě nám dáte za pravdu, že nepotřebujete mít na chodbě stejnou teplotu jako v obývacím pokoji. Zónová regulace umožňuje nastavit požadovanou teplotu pro každou místnost zvlášť. Tímto způsobem dojde ke snížení průměrné teploty až o 3 °C, což vede ke snížení nákladů za topení zhruba o 18 %.
Oběhové čerpadlo na topení
Instalací oběhového čerpadla zajistíte rychlé proudění ohřáté vody do topné soustavy. Tím zvýšíte efektivitu vytápění i tepelný komfort v domácnosti. Moderní elektronická oběhová čerpadla vyrábí např. značky Grundfos a Wilo.
Správné větrání
Vliv na to, kolik za topení zaplatíte, má i větrání. Během zimních měsíců byste měli větrat krátce a intenzivně.
Topte i vy chytře, levně a ekologicky. S našimi tipy ušetříte finance, a navíc přispějete k ochraně životního prostředí.
Bohužel se z diskuze, jak už to u problematiky TČ bývá, ztrácí celá řada skrytých nákladů. Údržba, opravy, odhlučnění, technická místnost…dobře to popisují např. tady: https://blog.uhlikovefolie.cz/nevyhody-tepelnych-cerpadel/. Až po půl roce, roce provozu TČ člověk doopravdy zjistí, nad jakými kostlivci ve skříni dříve neuváženě mávl rukou.