- Reklama -spot_img

Recyklovat co nejvíc odpadu pro následné využití je skutečně nezbytný.

Koaliční smlouva je nakloněna lepší budoucnosti. Znečištění ovzduší, účast veřejnosti nebo nedostatek bytů však stále neřeší

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Nevládní organizace Arnika vítá zveřejněnou koaliční smlouvu nově vznikající
vlády, ve které rezonují ochrana krajiny, řešení klimatické krize a podpora lidských práv ve světě. Na rozdíl od volebních programů stran ale v dokumentu chybí důležité priority, jakými jsou znečištění ovzduší, účast veřejnosti v rozhodování, plošný zákaz používání toxických látek či nedostatek bytů. Arnika věří, že se chybějící cíle ještě objeví v programovém prohlášení vlády.

„Přestože také vláda Andreje Babiše slibovala řešení ekologických problémů, vzhledem k propojení hnutí ANO s koncernem Agrofert bylo těžké některé závazky uvěřit. Její limity jsme viděli například při prosazování kanálu Dunaj-Odra-Labe nebo havárii na Bečvě,“ říká předseda Arniky Martin Skalský. „Ve světě získalo Česko pověst země, která zpochybňuje klimatickou změnu a zavírá oči před porušováním lidských práv. Koaliční smlouva naznačuje, že se nyní opět hlásíme k zodpovědnosti za stav světa a záleží nám na budoucnosti,“ dodává.

”Záměr vlády recyklovat co nejvíc odpadu pro následné využití je skutečně nezbytný. Klíčová je ale také podpora poptávky po recyklovaných materiálech a výrobcích z nich a také zavedení zálohového systému pro nápojové plechovky a plastové PET lahve. Bez toho velmi pravděpodobně nebudeme schopni naplnit recyklační závazky, které jsme si stanovili v nové české i evropské legislativě,” říká Sarah Ožanová, vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj!

Arnika ale zároveň důrazně varuje, že odpady stále obsahují toxické látky (často již zakázané), které mohou poškodit lidské zdraví, a to ve velmi nízkých koncentracích. “Řada odpadů s obsahem jedovatých látek se díky příliš benevolentním limitům dostává zpět do oběhu a putuje pak bez další kontroly například do stavebních materiálů. Je nutné použití toxických látek ve výrobcích plošně zakázat, což koaliční smlouva pomíjí,” říká Karolína Brabcová, odbornice na toxické látky a koordinátorka spotřebitelských projektů.

Tomu, že se nastupující vláda chce v oblasti vodního hospodářství a péče o krajinu vydat správným směrem nasvědčují zmínky v kapitolách Životní prostředí a Zemědělství. Například důraz na obnovení přirozeného vodního režimu v krajině, obnova pramenišť, mokřadů, tůní, malých vodních nádrží a niv. Zmíněno je i zpomalení vodních toků a jejich zprůchodnění pro migraci ryb, naopak budování nových vodárenských nádrží by mělo být povoleno jen výjimečně.

“Budeme sledovat naši účast v iniciativě Trojmoří. Doslovné přihlášení se ke spolupráci je pro nás v tuto chvíli zdviženým ukazováčkem vzhledem k tomu, že zatím jediným projektem na našem území, který je přihlášen k podpoře je kanál Dunaj-Odra-Labe. Pětikoalice přitom říká, že jeho přípravu zastaví,” říká koordinátorka kampaně Za živé řeky Miroslava Floriánová.

“Budeme vyžadovat, aby ČR vyřadila DOL z projektů podporovaných touto iniciativou a aby všechny projekty podporované v rámci této iniciativy byly v souladu s evropskými směrnicemi, zejména s Rámcovou směrnicí o vodách, Směrnicí o ochraně přírodních stanovišť volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a Směrnicí o ochraně volně žijících ptáků.” Koaliční smlouva se však zcela vyhýbá znečištění ovzduší v naší zemi a nedostatečná řešení jsou také v oblastech územního rozvoje a bydlení. “Nová vláda se zde drží obecně rozšířeného omylu, že zrychlení stavebních řízení vyřeší krizi bydlení. Analýzy ale ukazují, že hlavními příčinami problémů jsou spíše chyby investorů v žádostech o stavební povolení a pomalá práce úředníků. Řada klíčových datových podkladů chybí úplně. Není jasné, zda stát začne konečně vyžadovat podíl soukromých developerů na výstavbě veřejné infrastruktury, jako jsou školky nebo parky, anebo podíly dostupných či obecních bytů ve velkých developmentech. V plánu je státní výstavba dostupných bytů prostřednictvím půjčky od EIB, čímž se však stát významně zadluží namísto toho, aby na výstavbě dostupného bydlení více spolupracoval právě se soukromým sektorem,” říká odborník Arniky na územní rozvoj Václav Orcígr.

Řada novel legislativy z posledních let znemožnila veřejnosti účast v celé řadě rozhodovacích procesů. Zatímco ještě nedávno patřila právní úprava České republiky k nejprogresivnějším v Evropě, po novele stavebního zákona z roku 2018 lidé nemohou mluvit prakticky do ničeho.

Další problémy měl přinést nový stavební zákon bývalé ministryně Dostálové, ten by se měl zásadněji změnit. Arnika věří, že nová vláda se k demokratickému rozhodování o stavbách a dalších záměrech navrátí.

Asociace ekologických nevládních organizací Zelený kruh k problematice stavebního zákona vydala stanovisko, které je k dispozici zde. Stejně tak klíčové předvolební sliby, které v koaliční smlouvě chybí. Více se vám k rozsáhlé koaliční smlouvě nové vlády budeme rádi věnovat po konkrétních dotazech.

Autor: Ing. Kristýna Dušák, Tisková mluvčí ARNIKA

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
ZdrojARNIKA
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace