Pouštíte do přírody jedy, nařkla Arnika firmu. Ta to rázně odmítá
Sdružení Arnika obvinila zpracovatele odpadů, že pouští do přírody u Temelína rakovinotvorné látky. Společnost, která zpracovává popílky ze spaloven, to odmítá a zvažuje právní kroky.
U Temelína v lokalitě Hůrka je rizikové prostředí. Uvedla to zpráva sdružení Arnika, jejíž aktivisté monitorují od roku 2009 místní půdu a vodu. Tvrdí, že naměřili v oblasti až osminásobné překročení limitů především nebezpečných dioxinů, které způsobují rakovinu.
Na vině je podle Arniky firma Quail, která zde zpracovává popílky ze spaloven a výsledným materiálem pak zaváží bývalé kalojemy v nedalekých Mydlovarech.
„Vyšší znečištění vykazuje potok navazující na retenční nádrž v areálu firmy. Ve vzorcích jsme zjistili dioxiny, které jsou typické pro popílky ze spaloven,“ tvrdí expertka na odpady Alena Nekvapilová.
Podle Jindřicha Petrlíka z Arniky se dioxiny šíří z lokality do potravinového řetězce a lidem způsobují snížení imunity, rakovinu a poruchy štítné žlázy. „Společnost Quail, která tu zpracovává v otevřeném areálu popílek ze spaloven, nemá na tuto činnost zvláštní integrované povolení ani kolaudaci provozovny. Dáváme podnět České inspekci životního prostředí a krajskému úřadu,“ řekl Petrlík.
Podle jednatele firmy Quail Pavla Czinege jde o akci Arniky, o které je neinformovala a nedala jim prostor k vyjádření.
„Tato nepodložená tvrzení se opakují. Můžeme se tak domnívat, že jde o možný konkurenční boj. Naše společnost zvažuje právní kroky,“ reagovala mluvčí firmy Šárka Měřičková.
Provoz na zpracování popílku ze spaloven má podle mluvčí řádná povolení a je pravidelně monitorovaný inspektory životního prostředí, kteří pochybení neshledali.
Areál Hůrka leží východně od temelínské elektrárny mezi obcemi Litoradlice a Kočín. Nedaleko je několik rybníků. Podle údajů Arniky zde Quail zpracuje ročně až 170 tisíc tun popílků. Ty se zde míchají s vápnem a slouží k zavážení kalojemů v bývalé úpravně rud v Mydlovarech. Do jam se vozí také ojeté pneumatiky.
Stát tu chce ekologickou zátěž likvidovat do roku 2024 a celkem investovat 2,5 miliardy korun. Firmy, které sanaci odkališť provádějí, naopak inkasují za odběr surovin k zavážce, jako jsou pneumatiky a popílek.
Zdroj: budejovice.idnes.cz