Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/284501/virtual/www/domains/inodpady.cz/wp-content/plugins/og/includes/iworks/class-iworks-opengraph.php on line 331
- Reklama -spot_img

AVE CZ znovu usiluje o povolení na obnovení spalovny v Rybitví

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství pokračuje ve svém snažení znovu zprovoznit bývalou spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic. Po téměř dvou letech bylo obnoveno řízení o vydání integrovaného povolení, namísto Pardubického kraje o něm bude rozhodovat Královéhradecký. Pardubický kraj se tak vyhnul možnému nařčení z podjatosti.

 „Nadřízený úřad, ministerstvo životního prostředí, uznal důvody možné podjatosti a řízení delegoval na krajský úřad Královéhradeckého kraje,“ sdělila ČTK mluvčí hradeckého hejtmanství Martina Götzová.

Spalovnu původně vlastnila chemička Synthesia, která ji provozovala do roku 1995. Poté ji odstavila, protože nesplňovala emisní limity. Od roku 2006 patří společnosti AVE CZ, která plánovala zařízení modernizovat a spalovat ročně až 20.000 tun nebezpečného odpadu. Narazila však na silný odpor obcí i veřejnosti, petici pro spalovně podepsalo téměř 50 000 lidí. I kvůli tomu nezískala kladný posudek dopadů provozu zařízení na životní prostředí EIA.

Firma proto požádala o vydání integrovaného povolení, žádost však nevydal krajský úřad ani ministerstvo životního prostředí, s žalobou proti tomu společnost u krajského soudu neuspěla. Důvodem byl územní plán, který se stavbou spalovny v Rybitví nepočítal, což neumožnilo vydat územní rozhodnutí o změně stavby spalovny. Firma AVE CZ územní plán napadla soudně, Nejvyšší správní soud poté v roce 2011 zrušil v územním plánu pasáž, která spalování odpadu znemožňovala. Letos září také Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí krajského soudu a ministerstva, která znemožňovala vydání integrovaného povolení.

Obec Rybitví připravuje změnu územního plánu, dokončena bude zřejmě během několika měsíců. Zda umožní firmě získat územní rozhodnutí, není zcela jasné. „Území bude v plánu navrženo pro nakládání s odpady. Je tam ale klauzule, že je to s výjimkou termického zpracování,“ řekl ČTK starosta Rybitví Radim Voltr.

Podle pardubického krajského radního pro zemědělství, venkov a životní prostředí Václava Kroutila je možné, že AVE CZ bude muset znovu opakovat celý proces EIA. Tvrdí také, že nebezpečných odpadů není v regionu pro provoz spalovny dostatek.

Pardubice již několik měsíců jednají s firmou o odkoupení zařízení. AVE CZ původně vyčíslila celý přínos projektu včetně budoucích výnosů na více než 70 milionů korun, což bylo pro město nepřijatelné. V lednu se zástupci obou stran dohodli na tom, že firma předloží souhrn reálných nákladů projektu a cenu za demolici a sanaci pozemku. „Upřednostňujeme nabídku, která by měla v ceně i to, že pozemek je prakticky čistý a bez budoucích závazků,“ řekl ČTK primátor Martin Charvát. S výsledným návrhem by se měli zastupitelé seznámit v březnu. Podle Charváta má radnice signály, že o odkoupení uzavřené spalovny se zajímají i další investoři.

Firma AVE CZ odpadové hospodářství patří rakouské společnosti AVE CEE Holding. Aktiva skupiny AVE v Česku v roce 2014 získala společnost EP Industries ovládaná Danielem Křetínským.

Autor: ekolist.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace