- Reklama -spot_img

Iniciativa Zálohujme: Chceme zálohy na PET lahve a plechovky!

Iniciativa Zálohujme předala politikům vzkaz od 250 000 voličů

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Iniciativa Zálohujme postupně předává zástupcům parlamentních stran více než 250 000 podpisů od lidí, kteří podpořili zavedení plošného zálohového systému na nápojové PET lahve a plechovky. Zálohový systém s následnou recyklací „z lahve do lahve“ či „z plechovky do plechovky“ může udělat z českého nápojového průmyslu plně cirkulární odvětví a snížit znečištění životního prostředí pohozenými obaly.

Oficiální petice iniciativy Zálohujme.cz „Za zavedení centralizovaného systému vratných záloh na PET lahve a plechovky v České republice“ už má 30 506 unikátních podpisů. Záměr podpořila i ekologická organizace Greenpeace Czech Republic, jejíž kampaně „Plast je past“ a „Máš na míň“ podpořilo 245 241 lidí. Kampaně žádají omezení jednorázových plastů, rozšíření zálohových systémů a další opatření ke zmírnění dopadů používání plastů (nejen) v ČR.

Oficiální petice iniciativy Zálohujme.cz „Za zavedení centralizovaného systému vratných záloh na PET lahve a plechovky v České republice

„Před volbami je potřeba upozorňovat na důležitá témata, proto jsme na půdě Poslanecké sněmovny zástupcům jednotlivých politických stran postupně předali hromadný vzkaz od čtvrt milionu voličů, kteří chtějí plošný zálohový systém na PET lahve a plechovky, tím pádem čistší přírodu a cirkulární přístup při nakládání s obaly“, říká Andrea Brožová z iniciativy Zálohujme. Postupně se Zálohujme.cz setkalo se zástupci ANO, Pirátů, TOP 09, ČSSD, KSČM a SPD. „Se zbývajícími parlamentními stranami se nepodařilo domluvit termín. Po volbách petici Zálohujme.cz oficiálně předá petičnímu výboru Poslanecké sněmovny,“ dodává Brožová.

Za hnutí ANO, se předávání zúčastnil ministr životního prostředí, Richard Brabec, který uvedl, že otázka celoplošného zálohování PET lahví a plechovek není černobílá a jedná se o komplexní a složitou problematiku. Nicméně  Ministerstvo životního prostředí je samozřejmě nadále otevřené diskuzi o tom, jak zefektivňovat nakládání s vytříděnými plasty a kovy. Poslankyně za TOP 09, Markéta Pekarová Adamová zmínila, že „Češi patří k evropské špičce v třídění. Samotné třídění ale nestačí a je třeba se posunout blíže k ostatním civilizovaným zemím a rozšířit zálohový systém ze skleněných lahví také na další obaly, jako jsou nápojové PET lahve a plechovky.“ Jako vhodnou součást cirkulární ekonomiky vnímá zálohový systém poslanec za Pirátskou stranu, František Elfmark. „Navýšení recyklace považuji za nezbytné pro přechod na oběhové hospodářství. Samozřejmě musíme problém řešit v celém kontextu, ale zálohový systém by mohl být nápomocný odklonu lahví ze směsného odpadu i z přírody a k získání čistého recyklátu.” Poslanec za ČSSD, Petr Dolínek při příležitosti předání uvedl: „Jsem si jistý, že zavedení plošného zálohového systému na PET lahve a plechovky bude mít jednoznačně pozitivní dopad na životní prostředí. Je ale nezbytné, aby byl systém jednoduchý a vstřícný pro spotřebitele.“ Marie Pěnčíková, poslankyně za KSČM během předávání řekla: „Jsem ráda, že je u nás dost občanů, kteří se zabývají tím, jak zlepšit životní prostředí, k čemuž by zálohy na PET lahve a plechovky jednoznačně přispěly. Přála bych si, aby plastové lahve na polích, krajnicích a v lesích byly minulostí. Za KSČM mohu jednoznačně říci, že naši podporu bude mít každá iniciativa, která sníží produkci nového odpadu, neboť nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Tedy i zálohované PET lahve a plechovky.“ Předseda hospodářského výboru PS PČR Radim Fiala, poslanec za SPD zmínil, že zálohování PET lahví vnímá jako rozumné řešení a že se hospodářský výbor bude určitě zálohováním v příštím volebním období zabývat.

Diskuse o zavedení povinných plošných záloh na nápojové PET lahve a plechovky už běží nějaký čas a zintenzivňuje se. Plošný zálohový systém, do kterého se zapojí všichni výrobci, je jednou ze tří nezbytných podmínek pro to, aby byl nápojový průmysl plně cirkulární. Uzavřením cirkulární smyčky materiálu bychom uměli vrátit do oběhu až 90 % všech prodaných PET lahví a plechovek a snížit dopad výroby a spotřeby nápojových obalů o 28 %.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieRECYKLACE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace