- Reklama -spot_img

Greenpeace kritizuje nový plán těžby krušnohorských bučin

Počítá se s kácením v bezzásahovém území

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Organizace Greenpeace ostře kritizuje návrh plánované těžby ve vzácných bučinách u Horního Jiřetína, který obdržela jako jeden z účastníků správního řízení o omezení hospodaření v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří. Vlastník těchto lesů, firma I. H. Farm, která je spojená s rodinou uhlobarona Pavla Tykače, plánuje již na podzim tohoto roku vytěžit dalších 2284 m3 dřeva, což odpovídá množství okolo 1000 starých vzrostlých buků a dubů. Letos v srpnu přitom I. H. Farm uzavřela s Krajským úřadem Ústeckého kraje téměř sedm let po zákonem stanovené lhůtě smlouvu o ochraně přírody, která by měla naopak ochranu této evropsky významné lokality zajistit.

Těžba je dle zaslaných podkladů navrhovaná i v oblasti, která má být podle smluvní ochrany od ledna 2022 ponechána bez zásahů člověka. Přesto se mají nyní kácet i vzrostlé stromy staré 130 let, některé i 170 let. Greenpeace se proto obává, že bude i nadále docházet k poškozování jedné z nejcennějších oblastí evropsky významné lokality, která je díky výskytu vzácných druhů rostlin a živočichů zařazená do sítě Natura 2000. „Plánovanou těžbu považujeme za zcela nepřípustnou. Nedává smysl dojednat smluvní ochranu, která má ponechat pouhých 200 hektarů vzácného lesa bez zásahů, a před začátkem její platnosti zde stromy pokácet. Návrh na kácení v budoucích bezzásahových územích zcela jasně dokládá nepochopení konceptu ochrany přírody jak vlastníkem, společností I. H. Farm, tak Krajským úřadem Ústeckého kraje. Jednání majitele jen potvrzuje, že lepším řešením je vyhlášení chráněného bezzásahového území. Pro tento návrh, který podpořilo podpisem více než 12 tisíc lidí, bohužel krajský úřad neviděl důvod.,” říká Nikol Krejčová z Greenpeace.

(c) Petr Zewlakk Vrabec

Přirozený vývoj lesních ekosystémů je podle odborníků totiž zcela zásadní pro zachování stanovišť chráněných živočichů, kterými jsou v místním lese například roháč obecný, kovařík fialový, lejsek malý, holub doupňák nebo páchník hnědý. Řadí se ke skupinám druhů, které se nazývají specialisté, protože nemají schopnost se snadno přizpůsobit rychle se měnícím životním podmínkám a jsou vázané na specifický biotop. Právě proto jsou bezzásahová území důležitá v rámci ochrany biodiverzity a rozsah zachovaného původního lesa je považován za jeden z hlavních indikátorů kvality ochrany přírody v chráněném území.

„Vzácné bukové lesy v okolí Horního Jiřetína čelí však stále hrozbě nenávratné devastace nehledě na uzavřenou smluvní ochranu přírody. Nový plán těžby jen potvrzuje naši obavu, že vlastník, firma I. H. Farm, bude kvůli zisku těžit maximum těchto vzácných lesů bez ohledu na následky a to i za cenu nevratného poškození přírody. Cena dřeva, které chce vlastník vytěžit se na trhu pohybuje mezi 4,5 a 7 miliony, pro přírodu má ale cenu nevyčíslitelnou. Vyzýváme proto krajský úřad, aby okamžitě vydal předběžné opatření, které letos na podzim veškerou těžbu v lokalitě zakáže. Dále, aby vypověděl uzavřenou smluvní ochranu, a místo ní vyhlásil chráněné bezzásahové území na celé dotčené ploše, a zajistil tak ochranu území, jak má podle zákona,“ dodává Nikol Krejčová z Greenpeace.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieEKOLOGIE
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace