- Reklama -spot_img

V Brně je v provozu nový světelný polygon.

Lidé mohou hlasovat, které parkové osvětlení je jim nejpříjemnější

Aktuálně

Martin Bořil
Martin Bořil
Zkušenosti z mediálního světa začal sbírat v roce 2009 v redakci MF DNES a iDNES.cz, kde stál u zrodu online regionálního zpravodajství. Editorské a redaktorské zkušenosti zúročil i po svém vstupu do světa PR. Do agentury Lesensky.cz nastoupil v září 2016. V PR týmu zaštiťuje kampaně pro klienty z oblasti energetiky, marketingu a IT. Volný čas Martin rád tráví se svými syny Vítkem a Edou, podívá se ale také na dobrý film, rád vezme do ruky zajímavou knihu nebo si zahraje online karetní hru Hearthstone.

Od začátku listopadu je v parku v brněnských Lužánkách v provozu nový polygon Technických sítí Brno (TSB). Na čtyřech úsecích lidem představuje různé varianty parkového osvětlení včetně prvků automatizace a využití pohybových čidel. Lidé mohou následně na portálu městské firmy hlasovat, které řešení je jim nejpříjemnější a rádi by je v parcích v rámci metropole potkávali.

„Nový polygon na relativně malé ploše – v rámci parku v Lužánkách – lidem představuje hned několik řešení veřejného osvětlení parků. Na čtyřech úsecích se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak se jednotlivá svítidla liší z hlediska teploty světla, ale třeba i míry regulace v nočních hodinách. Takto na jednom místě přitom budou rozdíly, kterých by si běžně nemuseli povšimnout, jasně patrné,“ uvedl Pavel Rouček, generální ředitel Technických sítí Brno.

Svítidla jsou v parku umístěna v sekcích A až D vždy po čtyřech. Dvojice ukázkových řešení (sekce A a D) je vybavena autonomní regulací světla podle denní doby při stálé teplotě světla, jedno řešení (sekce B) pak souběžně s autonomní regulací nabízí i změnu chromatičnosti. V rámci sekce C si pak lidé mohou sami vyzkoušet, jak ve veřejném osvětlení fungují pohybová čidla.

„U každé sekce lidé najdou informace o tom, jak daná svítidla fungují, jaká je teplota světla i jak se nastavení mění v průběhu času. Rovněž se dozvědí, jak si daný typ řešení stojí v kontextu úspory energií, emisí CO2 či modré složky světla,“ popsal provozně-technický ředitel TSB Josef Šaroun.

Cílem testovacího polygonu však není jen prezentace různých druhů parkových svítidel, ale i otevření diskuze s občany města. Každá z informačních tabulí je vedle popisu daného řešení opatřena i QR kódem. Jeho načtení lidi zavede na speciální podstránku webu TSB, kde budou moci hlasovat o tom, které řešení je jim nejpříjemnější.

„Věříme, že prostřednictvím zapojení veřejnosti získáme cenné podklady k dalšímu směřování parkového osvětlení v Brně. V rámci plánování jeho obnovy chceme v budoucnu přihlížet právě i k preferencím samotných obyvatel města,“ doplnil Pavel Rouček.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieTechnologie
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace