- Reklama -spot_img

Blíží se svátek mrtvých a Halloween aneb tuny odpadu se blíží

Jenže pak nastupuje četa popelářů a třídící linky a spalovny jedou na plné obrátky.

Aktuálně

Sandra Franerová
Sandra Franerová
Jsem žena mnoha tváří, mám to i ve znamení – Blíženec. Dělám jen věci, které mě baví a mají smysl, protože mám pocit, že život je třeba užít a ne prožít. Velmi se věnuji svým dětem, rodině, ale miluji i práci rukou. U tvorby a malování si moje hlava odpočine a já tak naberu sílu na další psaní pro své čtenáře. Kdysi jsem začínala psát jen jako formu přivýdělku k mateřské, dnes se tomu věnuji naplno a musím říci, že práce mě moc baví. Pravidelně píši pro několik magazínů, kde vystupuji pod svým jménem, ale mám i zakázky, kde pomáhám lidem s jejich byznysem. Miluji přírodu, zvířata, zajímám se o ekologii, protože je potřeba se neustále vzdělávat a předávat tyto informace lidem. Učím své děti jak se mají chovat k životnímu prostředí. Je totiž velmi důležité zachovat ten krásný svět i pro další generace.

Každý rok to začíná nevinně. Všude v obchodech se začínají s nástupem října pomalu, ale jistě objevovat dekorace vztahující se k Halloweenu, keltskému svátku, a k dušičkám, svátku mrtvých. Regály jsou tedy plné svíček, lampionů, strašidel, masek, kytic, věnců a dalších plastových nezbytností. Člověk se pak snadno nechá zviklat tím, že vše z toho nutně potřebuje. Vždyť sousedi zdobí domy i okna, tak to by bylo pozdvižení, kdyby zrovna oni chyběli a nezašli ani na ten hrob zapálit svíčku.

Co vše je nutné ozdobit … nebo ne?

Na plotě nesmí chybět umělá pavučina, přede dveřmi stojí vydlabaná dýně. V hojném počtu se chodí i na hřbitovy. Tak jak se celý rok na nich potkává minimum lidí, na konci října a začátkem listopadu se lidé musí kolem sebe pomalu tlačit, aby prošli. Je přece velmi důležité tam zajít, položit na hrob stylizovaný věnec, postavit umělou svíci a ukázat všem, jak zrovna na všechny své blízké velmi myslíme.

Jenže co to všechno způsobí? Ono to samozřejmě vše vypadá velmi hezky. Projít se ulicemi anebo i hřbitovem ve večerních hodinách je prostě kouzelné. Všude jsou světýlka a lidé jsou tak nějak milejší. Jenže tak jako vše, i toto pomine. Halloween se totiž slaví 31. října, dušičky pak 3. listopadu. Za týden zajdete posbírat ozdoby a vhodíte je do nejbližšího kontejneru nebo alespoň to položíte k němu. A máte po práci. Jenže pak nastupuje četa popelářů a třídící linky a spalovny jedou na plné obrátky.

 

Svátky každým rokem generují stále více odpadu

Temná tvář svátků

Oslavy jsou skvělé a je úžasné, že i po smrti na nás někdo myslí. Jenže odvrácenou tváří oslav jsou i neskutečné dopady na životní prostředí. Ohromný nárůst odpadu po skončení těchto svátků jsou enormní. Tisíce či dokonce miliony tun svíček, věnců a dekorací po celém světě. Přitom by stačilo tak málo, jako přemýšlet nad tím, co člověk použije a jak s tím dál nakládá.

  • Určité dekorace můžete použít opakovaně. Stačí je po ukončení svátků uklidit do krabice a tu uložit do dalšího roku. Ušetříte tím jak planetu, tak i svou peněženku.

  • Svíčky je lepší používat z přírodního vosku. Můžete si vyrobit vlastní lucernu na hrob a tu stále dokola plnit novými svícemi nebo si pořídit jiný druh světla. Třeba lucernu na plyn nebo petrolej.

  • Co se týká věnců, volte ty s přírodními materiály. Pokud už nutně potřebujete přidat nějakou ozdobu, je velmi důležité při likvidaci věnce vše roztřídit do příslušné popelnice.

  • Kytici můžete natrhat sami po cestě na hřbitov. Kupované řezané kytice nejsou vůbec ekologické, protože většinou letí přes půl světa. Pěkná větvička šípku v kombinaci s jehličím a jeřabinami může vypadat velmi kouzelně.

Chovejte se zodpovědně

Než tedy něco koupíte přemýšlejte nad tím, jak to potom budete vyhazovat. Stojí vám to za to? Pokud ano, třiďte odpad smysluplně. Všechny plasty, kovy, skla musíte z těchto věcí odstranit. Mnoho lidí také dělá chybu v tom, že ve chvíli, kdy uklízí ať už kolem hrobu nebo domu spadané listí, nastrká jej do igelitu. Přitom by stačilo daný sáček pak vysypat u popelnice na bioodpad a sáček uschovat. Svátky zemřelých jsou jednou za rok. Mrtvé už nic neohrožuje, ale vy zde budete žít ještě několik let.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace