Každý rok to začíná nevinně. Všude v obchodech se začínají s nástupem října pomalu, ale jistě objevovat dekorace vztahující se k Halloweenu, keltskému svátku, a k dušičkám, svátku mrtvých. Regály jsou tedy plné svíček, lampionů, strašidel, masek, kytic, věnců a dalších plastových nezbytností. Člověk se pak snadno nechá zviklat tím, že vše z toho nutně potřebuje. Vždyť sousedi zdobí domy i okna, tak to by bylo pozdvižení, kdyby zrovna oni chyběli a nezašli ani na ten hrob zapálit svíčku.
Co vše je nutné ozdobit … nebo ne?
Na plotě nesmí chybět umělá pavučina, přede dveřmi stojí vydlabaná dýně. V hojném počtu se chodí i na hřbitovy. Tak jak se celý rok na nich potkává minimum lidí, na konci října a začátkem listopadu se lidé musí kolem sebe pomalu tlačit, aby prošli. Je přece velmi důležité tam zajít, položit na hrob stylizovaný věnec, postavit umělou svíci a ukázat všem, jak zrovna na všechny své blízké velmi myslíme.
Jenže co to všechno způsobí? Ono to samozřejmě vše vypadá velmi hezky. Projít se ulicemi anebo i hřbitovem ve večerních hodinách je prostě kouzelné. Všude jsou světýlka a lidé jsou tak nějak milejší. Jenže tak jako vše, i toto pomine. Halloween se totiž slaví 31. října, dušičky pak 3. listopadu. Za týden zajdete posbírat ozdoby a vhodíte je do nejbližšího kontejneru nebo alespoň to položíte k němu. A máte po práci. Jenže pak nastupuje četa popelářů a třídící linky a spalovny jedou na plné obrátky.
Temná tvář svátků
Oslavy jsou skvělé a je úžasné, že i po smrti na nás někdo myslí. Jenže odvrácenou tváří oslav jsou i neskutečné dopady na životní prostředí. Ohromný nárůst odpadu po skončení těchto svátků jsou enormní. Tisíce či dokonce miliony tun svíček, věnců a dekorací po celém světě. Přitom by stačilo tak málo, jako přemýšlet nad tím, co člověk použije a jak s tím dál nakládá.
-
Určité dekorace můžete použít opakovaně. Stačí je po ukončení svátků uklidit do krabice a tu uložit do dalšího roku. Ušetříte tím jak planetu, tak i svou peněženku.
-
Svíčky je lepší používat z přírodního vosku. Můžete si vyrobit vlastní lucernu na hrob a tu stále dokola plnit novými svícemi nebo si pořídit jiný druh světla. Třeba lucernu na plyn nebo petrolej.
-
Co se týká věnců, volte ty s přírodními materiály. Pokud už nutně potřebujete přidat nějakou ozdobu, je velmi důležité při likvidaci věnce vše roztřídit do příslušné popelnice.
-
Kytici můžete natrhat sami po cestě na hřbitov. Kupované řezané kytice nejsou vůbec ekologické, protože většinou letí přes půl světa. Pěkná větvička šípku v kombinaci s jehličím a jeřabinami může vypadat velmi kouzelně.