- Reklama -

Zdanění zbytkového odpadu dováženého ke spalování?

Aktuálně

Jak dopadne rozhodnutí o konci spalování a těžby uhlí v ČR?

Už týden okupují lidé z organizací Extinction Rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima prostor před budovou Ministerstva životního prostředí....

Nové e-shopy v době pandemie se dopouštějí nekalých obchodních praktik

Česká obchodní inspekce i v období pandemie pokračovala v kontrolách internetových obchodů. Ve 3. čtvrtletí 2020 uskutečnila 160 kontrola a porušení zákona o ochraně spotřebitele zaznamenala...

Mýtné v novém roce prodraží, důvod je znečistění ovzduší a zvýšený hluk

Sazby mýtného pro nákladní automobily nad 3,5 tuny se od 1. ledna 2021 změní, rozhodla o tom dnes vláda. Poplatek za užití dálnic a...

Organizace, které rozvážejí potraviny lidem v nouzi dostanou finanční kompenzace

Organizace, které se podílejí na záchraně a následné distribuci potravin v době pandemie koronaviru, dostanou od Ministerstva zemědělství (MZe) ještě v letošním roce navíc...
Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Nizozemská vláda zavádí od roku 2020 daň na dovoz RDF (refuse derived fuels), odpadu určeného ke spalování. Jedná se o upravený odpad, který slouží jako palivo, označované pod zkratkou RDF. V České republice také známé, jako tuhé alternativní palivo (TAP). Tyto upravená paliva většinou pocházejí z výstupu třídících linek komunálního odpadu nebo průmyslového odpadu, který nemá ekonomickou hodnotu pro recyklaci.
Tuhé alternativní palivo (TAP) je v ČR využíváno, jako surovina při výrobě elektrické energie nebo tepla. Nezanedbatelným zpracovatelem upraveného odpadu (TAP) jsou také cementárny.

Zdanění odpadů dovážených ke spalování má být v platnosti od 1. ledna 2020. Opatření má rozšířit stávající daň, která v Nizozemí již funguje pro spalování tuzemských odpadů. Rozšíření nové daně bylo formálně oznámeno jako součást státního rozpočtu Nizozemské vlády v polovině září 2019.

Když se plány na zavedení daně poprvé začaly řešit, vyvolaly velkou bouři protestu v rámci odvětví odpadového hospodářství. Provozovatelé spalovacích zařízení a různá sdružení pro obchodování s odpady, poukazovaly na to, že další náklady naruší trh s odpadem. Jinak řečeno, ekonomické znevýhodnění provozovatelů energetických zařízení, kteří s odpadem nakládají v rámci energetického využití.Pokud by taková situace nastala, tak by se odpady ze sytému pravděpodobně navracely zpět na skládky. Takové jsou některé z argumentů lobby tohoto průmyslu.

Protože zatížením daně, by ztrácely zvýhodněnou ekonomickou hodnotu suroviny. Průmysl a obchodování s odpadem určený pro spalování je životně důležitou a flexibilní součástí britského systému nakládání s odpady. Podporuje kolem 7 tisíc pracovních míst ve Velké Británii. Tento systém má dle informačních zdrojů uspořit až 800 000 tun emisí CO 2.

Nizozemsko je největším dovozcem odpadu ze Spojeného království. V roce 2018 obdrželo Nizozemí z Velké Británie více jak 1,3 Mt odpadu. Paliva z odpadu pohánějí zařízení, která po zpracování suroviny z odpadu generují teplo nebo elektřinu.

” Zavedením dovozní daně se tak riskuje, že se každý rok bude ve Spojeném království ukládat více odpadu na skládky. Bez ohledu na hierarchii nakládání s odpady nebo zhoršování dopadů na životní prostředí. Zvyšováním nákladů na tento systém, budou v ohrožení i pracovních místa. Možná to vyzní, jako závislost k velkému podílu britského odpadu pro nizozemské spalovny, ale existuje také riziko uzavírání navázaných průmyslových závodů a eliminace pracovních míst”  komentuje současnou situaci jeden z manažerů sdružení RDF Industry Group.

Nizozemské dovozy RDF v současné době tvoří zhruba čtvrtinu všech odpadů spalovaných v nizozemských závodech. V roce 2017 se na spalování dovezlo přibližně 2 miliony tun odpadu. Otázkou je, jestli uplatnění této daně na celý systém odpadového hospodářství v zemi, nebude při snižování emisí CO2 kontraproduktivní. Nizozemská vláda chce v oblasti změny klimatu pokračovat. Jejím cílem je snížit emise skleníkových plynů v Nizozemsku do roku 2030 o 49 procent ve srovnání s úrovněmi v roce 1990.

Podle některých pozorovatelů má daň vést k tomu, aby náklady na export odpadu do Nizozemska byly ekonomicky nepřípustné. Což má přinutit Spojené království, aby více a efektivně nakládalo se svým zbytkovým odpadem na svém domácím trhu.

V Nizozemsku v současné době dochází k nadměrné kapacitě zpracování odpadu na výrobu energie. Výhodný export RDF (TAP) do země je v současné době nákladově efektivní řešení pro velkou část zbytkového odpadu Spojeného království.
Probíhají vášnivé diskuse o tom, zda má Anglie ambice se vypořádat se svým zbytkovým odpadem. Protichůdné zprávy nabízejí různé předpovědi o budoucnosti systému nakládání s odpady v zemi.

Zejména se globálně diskutuje nad stoupajícím množstvím odpadu. To souvisí s potřebnou podporou řešení pro zvýšení ekonomiky recyklace. Zatím to však nenasvědčuje, že by recyklace měla nějaké ekonomické výhody. Spíše bude recyklovatelný odpad přesměrován do spaloven. Protože je to s ohledem na všechny možné argumenty ekonomicky nejvýhodnější.

Každopádně se zatím nenachází zásadní řešení v konsensu budoucnosti nakládání s odpadem, nejen ve Velké Británii, ale i po celém světě.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Technologie

Zanechte komentář

Recyklace

Nová mycí linka se zaměřuje na recyklaci tiskových spotřebních materiálů

Nová mycí linka na Haiti pomáhá snížit množství odpadních plastů, které by jinak skončily v oceánech a přináší prospěch místním komunitám, planetě i naší...

Jak postavit budovu tak, aby ji bylo následně možné recyklovat?

Až dvě třetiny všech odpadů v České republice pochází ze stavebnictví. Přitom některé stavební materiály už začínají docházet. „Je proto nejvyšší čas začít se...

Správná péče o baterii v elektrokole prodlouží její životnost

Elektrokola letos zažívají svůj boom. Výrazné zvýšení poptávky všech kategorií potvrzuje také jeden z nejvýznamnějších tuzemských výrobců kol, firma BP Lumen, která stojí za...

Jak si vyrobit obličejový štít z recyklovaného plastu

Druhá vlna epidemie je v plném proudu. Obsahem tohoto článku však není ani zveřejnění statistik, odborných studií, nebo rozhovorů s odborníky či politiky. Níže...

Zelená linka Chytrá recyklace patří mezi projekty udržitelného rozvoje

Na čtyři stovky odbavených telefonátů, rad a doporučení, taková je tříměsíční bilance provozu bezplatné zelené linky Chytrá recyklace. Ta začala na telefonním čísle 800 976 679...