- Reklama -spot_img

Za pokácení mohutného dubu v Bohumíně padly pokuty

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

V lednu 2019 byl v parku Petra Bezruče v Bohumíně pokácen mohutný dub letní, v němž se nacházela zimující kolonie netopýrů. Všechny druhy netopýrů žijící na území České republiky jsou chráněny, proto případ řešili inspektoři z oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Ostrava. Ti po provedeném správním řízení uložili městu Bohumín jako zadavateli kácení pokutu 250 tisíc korun a zhotoviteli kácení, fyzické podnikající osobě, pokutu 35 tisíc korun. Obě pokuty jsou od 12. listopadu 2019 pravomocné.

„Došlo ke škodlivému zásahu do přirozeného vývoje zhruba 50 jedinců netopýrů rezavých a jednoho netopýra hvízdavého, a to rušením a zničením jejich užívaného sídla, dubu o obvodu kmene 355 centimetrů,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě. Při stanovení výše pokut inspektoři přihlédli mj. k tomu, že město jako subjekt veřejné správy by mělo být ostatním vzorem v dodržování právních předpisů, neboť právě přístup subjektů veřejné správy zpravidla považuje veřejnost za správný a nezřídka se jím řídí. Dále také k tomu, že osoba, která předmětný dub fyzicky pokácela, jednala na základě zadání a nebyla tak iniciátorem přestupkového jednání, tudíž je její odpovědnost za provedený škodlivý zásah výrazně nižší, než odpovědnost města Bohumín.

Z pokáceného mohutného dubu zůstalo ponecháno jen torzo o výšce cca 5 metrů

Město zadalo zhruba u 20 dřevin, na kterých byl zjištěn výskyt dřevokazných hub, dutin apod. provedení tahových zkoušek. Těmi bylo vyhodnoceno šest dubů jako potenciálně nebezpečných svému okolí. Jejich kácení pak město oznámilo, ale v lednu 2019, při kácení druhého stromu bylo nutné skončit, protože uvnitř dutiny byla zjištěna zimní kolonie netopýrů. Ze stromu zůstalo ponecháno jen torzo o výšce cca 5 metrů, přivolaní členové spolku ORCUS Bohumín část kmene zakryli termofólií a zajistili před vniknutím predátorů. V březnu byly po dlouhodobém oteplení krycí plachty odstraněny. Část netopýrů už byla částečně probuzena. Na konci března byla provedena poslední prohlídka dutinovou kamerou a netopýři už tam nebyli. „Odpovědnost na protiprávním jednání nese převážně město Bohumín, protože mělo k dispozici dostatek informací o výskytu netopýrů v parku Petra Bezruče, navíc vzhledem k přítomnosti dutin a trhlin nešlo přítomnost netopýrů vyloučit,“ uvedl Kozubek.

Zdroj: aktuality ČIŽP

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace