- Reklama -spot_img

Vyjádření Petra Havelky z ČAOH k posunu účinnosti odpadové legislativy

Vyjádření Petra Havelky z ČAOH pro HN k Senátem schválenému posunu účinnosti nové odpadové legislativy

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Hospodářské noviny oslovily Českou asociaci odpadového hospodářství s dotazem k Senátem schválenému posunu účinnosti nové odpadové legislativy. Senát označil posun za zcela zásadní a hlasovalo pro něj 90 % přítomných senátorů.

Vyjádření Petra Havelky pro Hospodářské noviny

„Odložení účinnosti o rok se jeví jako zcela logické a racionální. Volají po něm obce a města, ale také jejich komunální firmy i firmy privátní. Důvodu je řada a patří mezi ně i to, že dnes, 49 dnů před původním termínem účinnosti, MŽP stále nepředložilo ani návrhy vyhlášek k připomínkám. Přitom 65 % povinností ze zákonů odkazuje na nové vyhlášky, ty ale nikdo nezná. V takových termínech objektivně není možné nové povinnosti naplnit. To je zcela zřejmé. Je třeba výrazně upravit firemní systémy, software, smlouvy, evidence a řadu dalších věcí, musí se však počkat na platné vyhlášky. Příkladem budiž to, že obce a firmy aktuálně např. jednají o nových cenách, protože nový zákon nakládání s odpady jednoznačně zdražuje. Nikdo ale nyní nedokáže nové ceny přesně definovat, protože klíčové detaily nákladů přinesou opět až vyhlášky. Pokud by se účinnost neodložila, hrozí vážné riziko vzniku řady problémů v odpadovém hospodářství. Doufám, že k tomu nedojde. Hovořil jsem s řadou starostů a lidí ze sektoru a všichni hodnotí velmi pozitivně, že senátoři problém s potřebou odložení účinnosti identifikovali a důrazně na něj upozorňují.“

Vyjádření bylo použito v článku Hospodářských novin s názvem – Brabcův odpadový zákon narazil na odpor Senátu. Podle členů horní komory není dostatečně připraven 

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství s využitím Hospodářských novin

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
kategorieODPADY
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace