Firmy obcí a měst v SVPS a SKS: Navrhovaná třídící sleva a výše poplatku jsou pro obce vážný problém

Nový zákon o odpadech se přesunul do poslanecké sněmovny, kde probíhají vážné diskuse a konají se pracovní semináře nad jeho zněním. Mezi zásadní parametry navrhovaného zákona, které dopadají zejména na obce a města patří třídící sleva a výše navrhovaného skládkovacího poplatku.

Na jednom semináři proběhla prezentace zástupců svozových firem a společností  (audioPDF), které jsou z převážné části zřízené a vlastněné obcemi a jejichž úkolem je dlouhodobě zavádět a provozovat systémy nakládání s odpady v obcích (výstupy semináře zde). Tyto společnosti jsou sdružené ve Spolku veřejně prospěšných služeb (SVPS) a Sdružení komunálních služeb (SKS), které zastupují na 150 společností napříč Českou republikou.

Výše poplatku

Uvedení odborníci, kteří mají s odpadovým hospodářstvím na obcích mnohaleté zkušenosti, na zákonu kritizují zejména návrh zbytečného a neúměrného zdražování nákladů pro obce v podobě navrhovaného navýšení skládkovacích poplatků, aniž by je Ministerstvo životního prostředí (dále jen „MŽP“) odůvodnilo. MŽP navrhuje navýšení skládkovacích poplatků ze současných 500 Kč až na částku 1 850 Kč za tunu.

Celková cena za odstranění jedné tuny odpadů při ministerstvem navrhované výši poplatků, při započtení nákladů na provoz a údržbu skládky a rekultivační rezervy se však vyšplhá min. na částku 2 350 Kč za odstranění jedné tuny odpadu. Pro Vaši představu je dnes průměrná cena za odstranění jedné tuny směsných komunálních odpadů na skládce 1 000 Kč za tunu a cena za spálení jedné tuny ve spalovnách komunálních odpadů se pohybuje v rozmezí od 850 – 1 500 Kč za jednu tunu.

Celý článek si můžete přečíst na stránkách ČAOH zde

Facebook komentáře
Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat. Líbil se vám tento článek? Prosíme, podpořte nás při tvorbě dalších. Jsme vám vděčni za každý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat zde 

Napsat komentář