fbpx
Domů Byznys Sběr víček z PET – je to opravdu tak ekologické?

Sběr víček z PET – je to opravdu tak ekologické?

9158
2

Je to škodlivá fáma, tvrdí ekologové.

Češi se nadchli pro sbírání víček z PET lahví. Nesbírají je pouze jednotlivci. Ve školách se pořádají soutěže mezi třídami, víčka schraňují také některé firmy. Tato na první pohled podivná činnost má dobrý účel. Pomoci potřebným, podpořit charity i naučit děti ekologickému cítění a třídění odpadu. Bohužel se podle ekologů míjí účinkem.

Základní myšlenka je poměrně jednoduchá – z PET lahví se po vypití odeberou víčka a ty se donesou do výkupu. Ušetřené peníze se pak mohou poslat třeba na charitu nebo se naopak mohou charitě zaslat samotná víčka, která do sběru odnesou již sami její zástupci. Na sociálních sítích si navíc maminky pochvalují, že pokud k tomu vedou i děti, učí je ekologicky smýšlet.

Tento trend je v Česku docela výrazný. „Měsíční svoz u nás činí něco okolo 20 – 30 tun, tento údaj je hrubě orientační. Liší se dle měnících se faktorů v roce – školní rok, roční období ( spotřeba balených nápojů ) a podobně. V seznamu našich původců najdeme mnoho škol i firem,“ popsal Jan Popiolek ze sběrné firmy Eko deal EU.

Do akce se nezapojuje jen veřejnost, ale i například samy charity.Víčka sbíráme snad 10 let, šla z nich pomoc všemi možnými směry – od dětí po zvířata,“ uvedl pro Blesk.cz František Coufal, vedoucí komunikace Charity ČR.

Ekologické to není, zní kritika

„Je to fáma. Pokud chtějí lidé opravdu pomoct, ať uspořádají sbírku. Bude to efektivnější a nebude tím trpět životní prostředí,“popsal pro Blesk.cz Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica.

Hlavní důvod, co nám na tom vadí, je, že to není ekologické. Všechny tyto soutěže nepřímo podporují nákup a spotřebu balených nápojů v PET lahvích, a navíc vytvářejí zdání, že je to normální a správné. Přitom opravdový ekolog i laik ví, že v drtivém procentu případů nám doma teče z kohoutku voda pitná, často i vhodná pro kojence. Pokud si chce někdo dopřát balenou vodu, proč ne, ale nutit dětí do takových soutěží ve škole? To není dobré, varoval Ledvina.

Podobný názor vyjádřil i šéf Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo. Je to nesmysl, který nemá nic společného ani s ochranou přírody ani s výchovou k trvale udržitelnému životu.Děje se to ve skutečnosti proto, že je to pro naše paní učitelky srozumitelná aktivita k zabavení dětí. Asi se při ní děti dozví, že se plast dá recyklovat. Proč však jen víčka? Celé PET flašky snad ne?“ ptal se odborník.

Plastové láhve jsou obecně některými ekology kritizovány. Například prezident americké společnosti Pacific Institute Peter Gleick dlouhodobě apeluje na veřejnost, aby upřednostnila obyčejnou vodu z kohoutku. „Stáčení pitné vody, výroba plastových lahví a jejich následná doprava ovlivňují životní prostředí víc, než si uvědomujeme,“ uvedl světový expert na svém webu.

Příjemný byznys

Podle zástupce institutu Veronica na všem vydělají pouze prodejci balených vod. „Když se na to podívám z hlediska peněz, tak firmy s balenými vodami vydělají hrozně peněz, ale na dobré účely jde minimum. Lidé utratí třeba 1 000 korun za vody a díky tomu jde 10 korun postiženým. Kdyby se ve škole udělala finanční sbírka například na invalidní vozík, tak by se sešlo mnohem víc peněz,“popsal Ledvina.

Pravdou je, že balená voda 1,5 litru se například v řetězci Tesco pohybuje v cenovém rozmezí 3,90 – 39,90 korun. Výkup víček obvykle nabízí zhruba 7 korun za kilo, pokud je doveze zájemce sám přímo do výkupny. A jedno kilo je zhruba 500 víček. Aby se tedy vydělala jedna jediná koruna pro dobré účely, musel by člověk utratit minimálně 284 korun plus zaplatit dopravu.

Kde nasbíraná víčka pomáhají

Cílevědomost a nadšení lidí ale přesto dokázaly, že sbírání víček dobrým účelům opravdu pomohlo. Například příslušníci Hlavního velitelství Vojenské policie díky tomu mohli předat finanční podporu pro malou Michalku s vývojovou vadou mozku. Městská policie Kolín zase uspořádala akci na místních základních a mateřských školách. Jednalo se o sbírku „Víčka pro Ondru“, peníze se měly využít pro nemocného chlapce, aby mohl jet na rehabilitační pobyt. Za jeden měsíc se podařilo nasbírat neuvěřitelnou tunu (1000 kilo) uzávěrů. Ondra tak na pobyt odjel.

V přepočtu nicméně lidé museli za balené nápoje zaplatit minimálně 2 miliony korun. Aby mohli přispět na zmíněný pobyt 7 tisíc.

„Je hezké, že lidi chtějí pomáhat. Jen by to měly realizovat trochu jinak,“ dodal ekolog. Podle něj je zcestná i celá myšlenka oddělování víček. Zpracovací linky na použité PET láhve to totiž dělají automaticky.

Autor: Veronika Šmídová, blesk.cz

Komentáře

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu. Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.

Předchozí článekNová odpadová data MŽP za rok 2014
Další článekKrajské plány odpadového hospodářství – odpovědi ČAOH
inODPADY
Alternativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

2 KOMENTÁŘE

  1. Plně souhlasím že sbírání víček na charitu je absurdní neb z praxe víme že kdyby se sbírala úplně jiná komodita tak by se dalo vybrat více peněz. A když se třeba od žáků vybere 100 kč měsíčně je to lepší jak víčka.

  2. Plně souhlasím že sbírání víček na charitu je absurdní neb z praxe víme že kdyby se sbírala úplně jiná komodita tak by se dalo vybrat více peněz. A když se třeba od žáků vybere 100 kč měsíčně je to lepší jak víčka.

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: