Plastové láhve jsou obecně některými ekology kritizovány. Například prezident americké společnosti Pacific Institute Peter Gleick dlouhodobě apeluje na veřejnost, aby upřednostnila obyčejnou vodu z kohoutku. „Stáčení pitné vody, výroba plastových lahví a jejich následná doprava ovlivňují životní prostředí víc, než si uvědomujeme,“ uvedl světový expert na svém webu.

Příjemný byznys

Podle zástupce institutu Veronica na všem vydělají pouze prodejci balených vod. „Když se na to podívám z hlediska peněz, tak firmy s balenými vodami vydělají hrozně peněz, ale na dobré účely jde minimum. Lidé utratí třeba 1 000 korun za vody a díky tomu jde 10 korun postiženým. Kdyby se ve škole udělala finanční sbírka například na invalidní vozík, tak by se sešlo mnohem víc peněz,“popsal Ledvina.

Pravdou je, že balená voda 1,5 litru se například v řetězci Tesco pohybuje v cenovém rozmezí 3,90 – 39,90 korun. Výkup víček obvykle nabízí zhruba 7 korun za kilo, pokud je doveze zájemce sám přímo do výkupny. A jedno kilo je zhruba 500 víček. Aby se tedy vydělala jedna jediná koruna pro dobré účely, musel by člověk utratit minimálně 284 korun plus zaplatit dopravu.

Kde nasbíraná víčka pomáhají

Cílevědomost a nadšení lidí ale přesto dokázaly, že sbírání víček dobrým účelům opravdu pomohlo. Například příslušníci Hlavního velitelství Vojenské policie díky tomu mohli předat finanční podporu pro malou Michalku s vývojovou vadou mozku. Městská policie Kolín zase uspořádala akci na místních základních a mateřských školách. Jednalo se o sbírku „Víčka pro Ondru“, peníze se měly využít pro nemocného chlapce, aby mohl jet na rehabilitační pobyt. Za jeden měsíc se podařilo nasbírat neuvěřitelnou tunu (1000 kilo) uzávěrů. Ondra tak na pobyt odjel.

V přepočtu nicméně lidé museli za balené nápoje zaplatit minimálně 2 miliony korun. Aby mohli přispět na zmíněný pobyt 7 tisíc.

„Je hezké, že lidi chtějí pomáhat. Jen by to měly realizovat trochu jinak,“ dodal ekolog. Podle něj je zcestná i celá myšlenka oddělování víček. Zpracovací linky na použité PET láhve to totiž dělají automaticky.