- Reklama -spot_img

Myšlenka recyklace plastových odpadů: aspirin z plastu a plast z aspirinu?

Aktuálně

Eva Manté
Eva Manté
Pro kvalitní zpracování odpadů existují velké rozdíly mezi zeměmi. Recyklace by měla být společenské úsilí. Všichni bychom se měli podílet nejen na recyklaci, ale hlavně co nejvíce odpadu předcházet.

Věděli jste, že dnes se aspirin vyrábí převážně z ropy? Kyselina salicylová, ta je součástí mnoha léků proti bolestem, horečce nebo léčbě zánětů. Ropa je také surovinou pro uměle vyráběné vitamíny, jejichž spotřeba se rok od roku zvyšuje.

Technologickou myšlenkou zpracování plastového odpadu na složky aspirinu lze získat surovinu na výrobu nového a vysoce kvalitního plastu. Technologie byla navržená inženýry z Japonska a nedávno představena v časopise „Polymer Chemistry“.

Různé druhy plastů jsou všudypřítomné. Ve více, jak polovině případů je obtížné je znovu použít. Většina dostupných metod zpracování neumožňuje účinnou recyklaci takového plastového odpadu.

Proto většina odpadu končí na skládkách, spalovnách nebo v těch nejhorších případech v konečné fázi proudí do oceánů. Tam se stávají časem mikroplastem, který se nám vrací zpět v potravinovém řetězci.

Možná, že je někde nové řešení tohoto problému. S novou technologií přichází výzkum, který provedl prof. Yasuhiro Kohsaka z univerzity v Shinshu a jeho student Akane Kazama. 

Yasuhiro Kohsaka z univerzity Shinshu

Jak ve svém výzkumu poukazují, tak vlivem kyseliny se polymery hydrolyzují na kyselinu salicylovou a kyselinu octovou. S využitím vhodných reakcí lze z těchto kyselin získat kyselinu acetylsalicylovou nebo aspirin, ale teoreticky také nové a vysoce kvalitní plasty.

Tým profesora Kohsaki dále plánuje pečlivě prozkoumat reakční mechanismy a doufá, že vyvinutý proces bude efektivní, udržitelný a ekonomicky životaschopný. 

Zdroj: Shinshu University

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace